Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Říká se, že nejlepší je, když se dva lidé nejdřív dlouho kamarádí a až potom spolu začnou skutečně chodit. Je to ale skutečně tak? Jaké jsou výhody a nevýhody toho, když se z parťáků stanou partneři nebo když naopak dva dosud neznámí lidé hned nav...

Je lepší vztah vyvinutý z přátelství nebo láska na první pohled?

vztah nebo přátelství
zdroj: Getty Images vztah nebo přátelství
aktualizováno 11.06.2019, 00:00 | 11.06.2019, 00:00 | Krásná.cz

Říká se, že nejlepší je, když se dva lidé nejdřív dlouho kamarádí a až potom spolu začnou skutečně chodit. Je to ale skutečně tak? Jaké jsou výhody a nevýhody toho, když se z parťáků stanou partneři nebo když naopak dva dosud neznámí lidé hned navážou vztah?

Každá láska sice začne jiným způsobem, obecně se ale dají rozlišit dva základní typy. Prvním z nich je pár, který se dá dohromady po letech přátelství, někdy ale lidé tuto kamarádskou fázi vynechají a skočí do vztahu skoro hned po seznámení.


Láska, která vznikla z přátelství


Už toho kluka znáte dlouho a najednou vám začne připadat, jako by mezi vámi přeskočila jiskra. Naštěstí to on cítí stejně a z vašeho kamarádského pokecu se časem stane něco víc. Je z vás pár, co všechno tím ale můžete získat a ztratit?

 

Výhody: Když vztah vznikne touto cestou, pravděpodobně už oba dva znáte své dobré a špatné stránky a po pár měsících vás nebude čekat nepříjemné rozčarování, až opadnou růžové brýle. Dotyčný se vám líbí na základě vlastností, které znáte, a nejen kvůli vzhledu nebo nějakému hormonálnímu pobláznění. Obecně by měl být tento vztah víc stabilní, a mít větší šanci k tomu, aby vydržel opravdu dlouho. Navíc vám na tom druhém bude opravdu záležet, pokud už ho znáte roky.

 

vztah nebo přátelství
(Foto: Getty Images)


Nevýhody: To, co se na počátku zdálo jako výhoda, se může stát časem nevýhodou. Když se rozejdete s někým, kdo byl předtím vaším dlouholetým kamarádem, tak ho pak nejspíš ztratíte i jako kamaráda a spřízněnou duši. Stejně tak bude mnohem těžší navázat intimní fyzický kontakt s někým, s kým jste byly zvyklé jen kamarádit, oba tak budete muset v tomto ohledu překonat značnou míru nervozity.


Někdy se také stane, že vztahy, které se vyvinou z kamarádství, se vytvoří spíš z rozumu. Řeknete si, že by vám bylo s tímto člověkem dobře a mohlo by to klapnout. Časem by vám však v takovém poměru mohla chybět vášeň.

 

ČTĚTE TAKÉ:

TEST: Je to kamarád, nebo něco víc?
Je důležitější kamarádka, nebo tvůj kluk?
TEST: Je tvůj kluk tvůj nejlepší přítel?


Láska na první pohled


Druhým případem je situace, kdy se s někým seznámíte a už od samého začátku vás strašně přitahuje. Pokud něco takového neskončí jen nezávazným sexem nebo krátkodobým románkem a vyklube se z toho vážný vztah, přinese vám to následující plusy a mínusy.


Výhody: Nebudete znát slabiny a silné stánky druhého člověka, a tak budete mít neustále co objevovat a spoustu témat k hovoru. To bude oba dva bavit a nepoznáte spolu nudu. Takový kluk také nezažil vaše trapasy a nebudete se před ním muset tolik stydět, protože ho nebudete vnímat z kamarádské stránky tolik jako z té milenecké, a tak se mnohem víc odvážete.

 

Navíc když ukončíte tento vztah, tak nepřijdete zároveň i o kamaráda, případně společné přátele. Máte totiž každý svou partu lidí a po rozchodu se tak třeba náhodně nepotkáte na místě, kam jste ještě s ostatními kamarády chodili. To ale samozřejmě nemusí být pravidlem.

 

vztah nebo přátelství
(Foto: Getty Images)


Nevýhody: To, co se o tom druhém postupem času naučíte, se vám nemusí líbit. Některé vlastnosti se ukážou až později a vy tak spolu budete muset překonat mnoho rozporů. Také vám bude trvat, než přítele skutečně dokonale poznáte a zjistíte, co všechno ho může ranit nebo potěšit. V tomto vztahu vás tak bude čekat mnoho vzestupů a pádů a úvah o tom, jestli to má skutečně cenu. Tím, že jste tohoto kluka neznaly už předtím, by vám na něm totiž mohlo méně záležet.


Nakonec, každý vztah je jedinečný a nejde s určitostí říct, jaký z těchto dvou by měl větší šance na úspěch. Z původních milenců se můžou časem stát dobří přátelé a dva kamarádi můžou naopak zjistit, že se v posteli za žádnou cenu nedokážou sladit. Každý vztah má navíc určité fáze, kterými si musíte projít, abyste se posunuli dál. Nemluvě o tom, že vztah vždy ovlivní také spousta náhod.


Na jeden takový opravdu neobvyklý vztah se podívejte ve filmu Podivuhodný případ Benjamina Buttona dnes v úterý 11. června od 14:35 na Nova Cinema nebo ve středu 12. června od 10:40 na stejném kanále. Benjamin se narodil jako stařec, ale místo toho, aby hned zemřel, začne postupně mládnout. Už ve svém "dětství" potkal kamarádku Daisy, která byla holčičkou, když starce potkala. Po nějaké době se znovu shledají. Daisy zestárla, zatímco Benjamin omládnul. Nějakou chvíli sice budou přibližně stejně staří, jak by ale mohl jejich vztah fungovat, když dívka bude nadále stárnout a Benjamin mládnout?

 1 hlasů
Vaše hodnocení