Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

U nás je pohlavní styk legální od patnácti let. Jak příšní nebo naopak benevolentní jsou v jiných zemích?

Kdy se ve světě začíná se sexem?

aktualizováno 31.01.2011, 00:21 | 31.01.2011, 00:00 | Krasna.cz/trm

U nás je pohlavní styk legální od patnácti let. Jak příšní nebo naopak benevolentní jsou v jiných zemích?

České zákony hovoří jasně - do patnácti let je sex nezákonný. Uvažovalo se sice, že se tahle hranice posune na čtrnáct let, ale nakonec to neprošlo a pořád je tou hranicí patnáctý rok.

 

Neznamená to, že pokud budeš mít styk před patnáctým rokem, půjdeš do vězení. Trestní postih se totiž týká člověka, který s tebou má sex. Podle zákona totiž osoba mladší patnácti let nemá dost rozumu na to, aby pochopila, že na sex ještě není dost zralá. Ale ten druhý na to rozum už mít musí. A postižen bude i za předpokladu, že jsi sex chtěla dobrovolně.

 

Co když není patnáct ani jednomu z vás? V tom případě vás za to nemohou trestně stíhat, ale asi to pěkně slíznou vaši rodiče. Ti jsou totiž za vás a vaše jednání zodpovědní.

 

Jak je to u nás, už tedy víme. Co se ale podívat do zahraničí?


Afrika


V Africe je to různé a dost rozmanité. Třeba v Angole je možné mít sex už od dvanácti let, ovšem sexuální vztah s dítětem od dvanácti do sedmnácti let může být chápán jako sexuální zneužívání. Dost bordel, co?

 

A jsou tu i pěkně přísní. Třeba na Mauriciu, kde je sex povolen od šestnácti, hrozí mužům za sex s dívkou pod šestnáct až deset let vězení.

 

Hodně zemí má hranici legálního sexu rozdělenou. Třeba v Botswaně mohou holky sexovat od šestnácti let, ale kluci už od čtrnácti. Burkina Faso povoluje zase sex od třinácti let, ale jen heterosexuálům. Homosexuálové musejí čekat až do jednadvaceti.

 

Jinak pokud tě štve, že u nás se smí sexovat až od patnácti, buď ráda, že nežiješ v Africe. Většina zemí tam sex totiž povoluje až od osmnácti! Mezi takové země patří třeba Demokratická republika Kongo, Egypt, Gambie nebo Libérie. A třeba v Tunisu je to až dvacet let.

 

Uganda patří mezi země, kde je možné mít sex až od osmnácti, zákon ale hovoří jen o klasickém vaginálním styku. Za orální nebo anální sex, který je nezákonný, hrozí i několik let vězení, za sex s osobou stejného pohlaví dokonce doživotí.

 

Další africkou zajímavostí je sex mezi příbuznými. To, co je ve většině zemí tabu, je tady leckde povoleno. Třeba na Madagaskaru se smí sexovat od čtrnácti let, sex mezi příbuznými je ale povolen až od jednadvaceti.

 

 

Jižní Amerika


Jižní Amerika je k sexu trochu benevolentnější, v mnohých zemích se smí sexovat už od třinácti let. Zákon ale omezuje, s kým a co všechno můžeš dělat. Třeba v Argentině je sex povolený sice už od třinácti, naprostou sexuální svobodu získáš ale až v osmnácti. Je to ale zákon, který má dospívající hlavně chránit. Když už začnou se sexem a dodatečně zjistí, že to není ono a nechtějí to, může za to jejich sexuální partner dodatečně pykat za zneužití osoby mladší osmnácti let.

 

Bolívie zas začátek legálního sexu stanovuje na začátek puberty. To je ale dost abstraktní pojem, navíc u každého dost rozdílný, co?

 

V Brazílii je zákonný věk bez ohledu na pohlaví a sexuální orientaci stanoven na čtrnáct let, sex s osobou pod tuto hranici je definován jako "znásilnění ohrožené osoby" a hrozí za něj osm až patnáct let vězení.

 

Guyana povolovala do roku 2005 sex od třinácti let, pak ho zvedla až na šestnáct. Je taky přísná na homosexuály, kterým za styk hrozí deset let odnětí svobody. Týká se to ale jen mužů, ženská homosexualita v jejich zákonech vůbec definována není. I Peru mělo původně hranici legálního sexu na čtrnácti, v roce 2006 ji zvedlo až na osmnáct let. Už o rok později ale kongres začal zvažovat, že hranici vrátí zpátky na čtrnáct let. Kvůli velké diskusi veřejnnosti ale tento návrh nakonec dali k ledu.

 

Severní Amerika


V Kanadě se smí legálně provozovat sex od šestnácti let, do roku 2008 to bylo čtrnáct let. Do osmnácti je tu ovšem nezákonný anální sex, ten navíc lze praktikovat jen v soukromí.


Ve státech střední Ameriky se hranice legálního "poprvé" pohybuje v rozmezí patnácti až osmnácti let, mezi ty přísnější země, které povolují sex až osmnáctiletým, patří třeba Dominikánská republika, Salvador nebo Haiti.

 

Mexiko rozlišuje minimální věk pohlavní dospělosti, který je stanoven na dvanáct let, neomezená sexuální aktivita je stanovena až na osmnáct let.


Všechny americké státy tuto hranici ustanovily mezi šestnáctým a osmnáctým rokem života. Nejčastější věk je šestnáct let, od tohohle roku si smí mládež užívat třeba na Aljašce, Havaji, v Nevadě nebo v Jižní Dakotě. O rok později se sexem začínají v Coloradu, Texasu, New Yorku nebo v Louisianě. Až do osmnácti si musí počkat na Floridě, v Oregonu, Utahu nebo ve Wyomingu.

 

I tady se najdou různé rozdíly. Ne Bermudech smí heterosexuální i homosexuálně orientované holky mít sex už od šestnácti, kluci, kteří jsou na kluky, mají sex ale povolený až od osmnácti.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Milá a nemilá překvapení v posteli

Pomoc! První rande po dlouhé době

Pořiď si sexy sebevědomí

 

Asie


I v Asii se hranice legálního sexu liší zem od země. Nejdřív si užívají na Fililpínách, a to už ve dvanácti. Nezákonný je ale sex placený nebo vynucený na osobě mladší osmnácti let. Sněmovna zvažuje, že by hranici pohlavní dospělosti zvýšila až na šestnáct let.

 

Japonsko povoluje sex už třináctiletým, místní úřady vydávají ale mnohdy různé dodatky, které reálnou hranici posouvají až na osmnáct let. Ve třinácti je sex povolený i v Jižní Koreji, trestné je ale donutit k sexu osobu mladší devatenácti let.

 

Už ve čtrnácti si užívají V Bangladéži nebo v Číně. Do patnácti čekají v Kambodži, Laosu nebo v Severní Koreji. Teprve v šestnácti je sex legální v Hong Kongu, Indii nebo v Izraeli. Až do osmnácti si počkají v Bhútánu či Libanonu.

 

Například v Indonézii je ženám sex povolený až od devatenácti, mužům už od šestnácti, homosexuálové si počkají do osmnácti.


V Íránu není stanovena hranice sexuální zletilosti, sex je ovšem povolen až v manželství. Dívky se smí vdávat v osmnácti, muži ženit v šestnácti. Reálná čísla mluví ale o vyšším věku, muži se žení v průměru v šestadvaceti, dívky se vdávají již ve třiadvaceti.


I tady jsou některé praktiky zakázány. Za anální sex hrozí v Libanonu rok vězení, je tu nezákonná i homosexualita.
Hodně zemí povoluje sex až v manželství, třeba Omán, Kuvajt, Maledivy, Saúdská Arábie či Pákistán.

 

Austrálie a Oceánie


V Austrálii je sex obecně povolen od šestnácti let, každý federální stát si ho ale může změnit. Třeba Jižní Austrálie a Tasmánie ho zvýšila až na sedmnáct.


Na Novém Zélandu je také sex povolený až od šestnácti, a to pro styk mezi heterosexuály i homosexuály. Sex mezi homosexuály tu byl legalizován poprvé v roce 1986, na celém území Nového Zélandu teprve roku 2007. Výjimkou jsou Cookovy ostrovy, kde je nezákonný anální sex jako takový. Homosexuální sex je nezákonný i na Šalamounových ostrovech.


Evropa


Jak to mají naši evropští sousedé? Nejnižší hranici maji ve Španělsku, a to na třinácti letech. Naopak nejpřísnější jsou na Maltě a v Turecku, kde je sex legální až od osmnácti.

 

Od čtrnácti si mohou užívat v Rakousku, Bulharsku, Estonsku nebo v Chorvatsku. Třeba v Albánii je sice sex povolen od čtrnácti, pokud ale v tomto věku dívka ještě není sexuáně zralá, sex s ní je i tak nezákonný. Pohlavní zralost je v tomto případě přesně definována zákonem.


Stejně jako u nás, do patnácti si musí počkat i v Dánsku, Francii či v Řecku. Až do šestnýctých narozenin čekají v Arménii, Bělorusku, Belgii nebo ve Finsku. A do sedmnáctin si počkají na Kypru nebo v Irsku.

 

Myslíš si, že patnáct let je tak akorát? Piš do komentářů.35 hlasů
Vaše hodnocení