Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

S hormonální antikoncepcí je sex pohodlný. Nemusíš řešit kondom, jsi vždy chráněna a připravena k sexu. Zároveň se ale v poslední době dost mluví o případných rizicích, které užívání HA s sebou může nést. Co když prášky brát nechceš? Musí tvůj klu...

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Nutili bychom tě brát hormonální antikoncepci?

Bezpečný sex
zdroj: Thinkstockphotos Bezpečný sex
aktualizováno 13.11.2015, 16:19 | 13.11.2015, 16:06 | Krásná.cz

S hormonální antikoncepcí je sex pohodlný. Nemusíš řešit kondom, jsi vždy chráněna a připravena k sexu. Zároveň se ale v poslední době dost mluví o případných rizicích, které užívání HA s sebou může nést. Co když prášky brát nechceš? Musí tvůj kluk tvé rozhodnutí respektovat, nebo do toho má taky co mluvit?

Svůj dotaz do klučičí zpovědi tentokrát poslala čtenářka Míša: „Už jsou na webu zpovědi, ve kterých se ptáte, kdo by měl platit antikoncepci, jakou antikoncepci kluci upřednostňují, ale já bych to vzala nyní trochu z jiného pohledu, podle zkušeností mé kamarádky. Kamarádce zjistili podle výsledků z krve a dalších vyšetření, že pro ni není hormonální antikoncepce vhodná, má zvýšené riziko vzniku sraženin, trombózy a podobně. Ona sama stejně hormonální antikoncepci brát nechce, když čte, co všechno může způsobovat. Řešením by tedy bylo použití kondomu. Bohužel zatím chodila s kluky, kteří předpokládají pomalu automaticky, že holka prostě prášky bere a vymlouvali se, že s kondomem to není ono. Prostě jí dali vždycky ultimátum, že kondom ne, buď to půjde přímo do ní, nebo nic. Takže bych otázku obecně pojala tak, co by kluci dělali, kdyby jejich holka nechtěla brát ze svého rozhodnutí HA, nebo k tomu měla dokonce zdravotní důvody. Zajímá mě, zda kamarádka má zatím štěstí na špatné kluky, nebo jsou kluci, kteří by to uměli řešit i jinak a záleží jim třeba i na zdraví jejich holky... Díky moc za tuto zpověď."


Martin, 18 let: Podle mě je to dané tím, že prášky dneska bere fakt skoro každá holka, takže je to už takový standard, se kterým se počítá. Za sebe taky musím říct, že hodně kluků tyhle věci prostě moc neřeší, jen se nanejvýš zeptají, zda holka prášky bere a to je tak všechno. Navíc hodně kluků (nejen) v mém věku si prostě chce jenom užívat a zároveň je tato možnost pro kluky nejsnazší a nejpohodlnější, nejpříjemnější. Z holek, se kterými jsem zatím chodil, brala prášky každá, takže spoléháme a spoléhali jsme vlastně jenom na ně. A jak už jsem řekl, vyhovuje mi, když to můžu pustit rovnou do holky, teda u holky, se kterou chodím. Sex je pro mě hodně důležitý a taky je fakt, že není vcelku problém případně nějakou holku sbalit a dělat to s ní, s tím, že pravděpodobnost, že nebude mít problém s braním prášků, je docela vysoká... Takže jo, já čtenářku moc nepotěším, řešil bych to teď asi tak, jako to udělali ti kluci, se kterými chodila její kamarádka, ať si každý myslí, co chce. Netvrdím, že do budoucna se na to budu dívat jinak, ale teď je to prostě takhle.

 

Lukáš, 18 let: Tady nevím, ale myslím, že tyhle věci by si měly zjišťovat hlavně holky a na kluky v tomhle ohledu moc nespoléhat. Sex je sice otázkou dvou lidí, ale pak nakonec zůstává hodně věcí na holce. Ať už se to týká případného otěhotnění, kdy pak kluk tu holku opustí, nebo možností její antikoncepce. Prášky užívají holky, působí to na ně, tak by si o tom měly najít nějaké informace a tak... Není to hezké, ale těžko pak bude nějaká holka vinit kluka, kvůli kterému si zničila zdraví, jemu to bude fuk, bude si užívat s jinou a podobně. I někteří moji kámoši říkají, že je na holce, jak si zařídí, aby neotěhotněla a další věci. Proto bych holkám poradil, aby si tohle vážně řešily samy, spousta holek zaujímá postoj takový, že se diví, že kluci na takový důležitý věci nemyslí, jsou pokrytci apod., no nechci být sprostý. My s přítelkyní spoléháme hned od začátku vztahu právě na hormonální antikoncepci, která ale vzešla hlavně z jejího rozhodnutí, a o víc se osobně moc nezajímám... Kdyby se stalo, že by prášky brát nechtěla, nebo nemohla, tak bychom to řešili až pak, když by ta situace nastala, existují i jiné formy antikoncepce, ale jak už jsem zmínil, přehled nemám.

 

 

Vlastimil, 16 let: Asi je fakt, že dneska je hormonální antikoncepce hodně propagovaná, a proto tedy asi tolik užívaná. Za některé věci v tomhle ohledu si ale holky podle mě můžou samy. Já třeba vidím u spolužaček, že nemají problém v tomhle klukovi vyhovět a aby ho neztratily, tak co by pro něj neudělaly, že. Dneska je hodně in mít "někoho" a taky s ním hodně spát, no a když kluk řekne, že s kondomem to není ono, přijdou na řadu prášky. Taky, co vím od starších kámošů, je to tak trochu otázka vzájemné důvěry, někteří kluci koukají na ostatní divně, když jim řeknou, že to s holkou dělají s kondomem, a přitom jsou ve vztahu. Prostě se to bere tak, že když s někým chodím, tak by mi holka měla "dovolit", užít si to přímo do ní. Často to taky podporují rodiče té holky, když se o to teda zajímají, třeba to, aby moje holka začala brát prášky, byl jejich nápad. Co vím, tak to je kvůli tomu, že se jí díky tomu nějak upraví menstruace, ale víc se o to nezajímám, jen o to, jestli opravdu máme nějakou ochranu. Co se týče té jiné antikoncepce, tak jsme ze začátku používali jenom kondom, pak přítelkyně přešla na ty prášky, které ale i nyní občas s kondomem kombinujeme. Já s kondomem problém nemám, takže kdyby moje holka nechtěla nebo nemohla prášky, viděl bych jako alternativu ten kondom. Ale jak už je zřejmé z výše uvedeného, spousta kluků by to řešila tak, jako popsala kámoška čtenářky.

 

Olda, 22 let: Je pravda, že většina holek, se kterými jsem chodil nebo měl nezávaznej sex, prášky brala, ale taky je fakt, že jsem žádný holce prášky nenutil. Chodil jsem s holkou, se kterou jsme se teda na práškách domluvili, s tím, že ona sama je navrhla a podotkla, že si to prý s nimi užije víc než s kondomem. Jenže pak jsem zjistil, že mě podvedla s nějakým jiným klukem, se kterým to také mimochodem dělala bez kondomu, tak mě to docela vzalo, oběhal jsem si všechny možný testy a teď už prostě kondom vyžaduju sám i u dlouhodobé přítelkyně. Bohužel mám pocit, že mám docela "štěstí" na promiskuitní holky, ačkoli já, když s někým chodím, s věrností problém nemám. Nedávno mě jedna holka podvedla zase, tak už na tom kondomu trvám nejen z důvodu antikoncepce, ale hlavně kvůli přenosu různých nemocí. Holky s tím, že chci používat kondom, problém nemají, naopak jsou většinou rády. No a pak je ještě řešení, že se současnou přítelkyní moje vyvrcholení často končí tak, že se jí udělám na tělo. Asi úplně bych na tohle nespoléhal, protože i když už zkušenosti mám a odhadnu, kdy to na mě přijde, a stíhám penis z přítelkyně vyndat a následně se jí udělat na tělo, přeci jen se nikdy neví... Ale určitě to vidím jako řešení, kdyby holka prášky nechtěla. Navíc mě se to teda takhle líbí nejvíc, a moje přítelkyně s tím naštěstí problém nemá....

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Zajímá nás, jak si to dělá naše holka?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jak řešíme, když má naše holka menstruaci?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Tohle po nás v posteli nechtěj


Denis, 24 let: Určitě je tu víc možností, jak tuhle situaci řešit. Mně se vždycky líbilo spíš vyvrcholit někam jinam, ne přímo do holky, ať už na tělo, záda nebo i do pusy, když to té holce nevadilo. Takhle jsem to vlastně řešil skoro vždycky, když jsem měl sex s holkou bez kondomu a občas se zapomněl zeptat, jestli bere antikoncepci... Samozřejmě tohle není úplně spolehlivé, taky jsem asi kolem svých 16 let měl docela strach, abych "ho" vytáhnul včas, protože jsem ještě úplně neznal své tělo a jeho reakce. Ale když to vezmu podle své přítelkyně, tak je fakt, že tuhle možnost využíváme asi nejvíc - jí to naštěstí nevadí, prý se jí to i docela líbí, takže když volíme klasické polohy, tak se jí udělám na tělo a jelikož mám taky rád milování tzv. "zezadu", tak tam pak vyvrcholím na její záda. Jistě je tu riziko, že něco může zatéct do pochvy a podobně, ale z druhé strany si troufám tvrdit, že už teď dokážu docela poznat, kdy "už budu", tak zareaguju včas. A nemusí to být jenom vyvrcholení, když si to pak přítelkyně ještě po těle "rozprostře", tak je to fajn. :-) Já z toho mám teda větší zážitek, než kdybych měl vyvrcholit přímo do ní. Pochopitelně, je to otázka domluvy, ne každá holka tohle chce, některé to může přijít nechutné. Trochu nevýhoda je, že po "akci" zbude nějaký "nepořádek", z druhé strany je taky fakt, že kdybych se udělal přímo do přítelkyně, tak mám zkušenost, že by to z ní často vyteklo taky... I z tohoto důvodu používáme většinou, když teda nevyvrcholím jinam, kondom, kde "to" v něm pak i zůstane. :-) Pravda je, že přítelkyně i tak bere antikoncepci, a musím říct, že jsem se jí zatím tuto možnost rozmluvit nepokoušel, protože je možná s ohledem na věci, které jsem popsal, zbytečná, ale prý jí v něčem pomáhá, tak to tak asi zatím nechám... Takže abych to shrnul a odpověděl na otázku čtenářky, nevidím v tom problém, buď bych to řešil použitím kondomu, nebo - pro mě lépe - pokud by to dané holčině nevadilo, tak vyvrcholením někam jinam, třeba na tělo.

 

Honza, 18 let: Mně nejvíc potěší, když mi "to" holka udělá ústy. Naštěstí moje současná s tím problém nemá. Můžu se jí udělat do pusy, přestože je teda fakt, že to nakonec vyplivne, ale to až tak nevadí. A to i když máme klasický sex, většinou to stíhám a můžu "to" teda dokončit takhle. No a nebo taky docela často, ať už se jedná o orální sex nebo ten klasický, se udělám přítelkyni na břicho. Asi nejsem úplně sám, kterého hrozně vzrušuje, když si to pak holka rozmaže třebas okolo prsou nebo po celém těle, ještě spíš, když jí s tím pomůžu. Co na tom, že pak většinou jdeme do sprchy. Takže tím chci říct, že bych musel mít klasický styk s dokončením do holky, to ne. Zmíním, že i tak přítelkyně antikoncepci bere, ale to spíš tak pro jistotu, kdybych z ní třeba nestihl vystoupit včas. No já osobně kondom moc nemusím, s tím to prostě u mě není ono, nemůžu si pomoct. Jasně, když jsem měl nezávazný vztahy, tak tam jsem na něm trval, jistota je jistota, ale ve vztahu preferuju něco jiného. Situaci bych vyřešil tak, že buď bychom se domluvili na těch "alternativách", které jsem popsal výše, a kdyby s něčím měla problém, tak existují snad nějaký gely, kde nejsou hormony, tak jedině zkusit ty.

 

Anketa
Když se chce tvůj přítel udělat na tvé tělo, třeba na břicho, co si o tom myslíš?
 


Pavel, 19 let: Beru vztah trochu jinak, než ostatní v mém věku. Sice jsem už dvakrát dřív nezávazně s holkou sex měl, ale prostě mě to neoslovilo tak, jak jsem původně předpokládal, takže jsem začal preferovat spíš jiné věci. S přítelkyní, se kterou chodím, se vídáme - když štěstí dopřeje - jednou týdně, ale většinou jen jednou za 14 dní. Vím, že spousta kluků se pak na přítelkyni těší kvůli tomu, že si konečně užijou sex a nic jiného dělat nebudou, vynahradí si ty dny, kdy nebyli spolu, ale já holku beru hlavně jako "parťačku", někoho, s kým můžu někam zajít a tak. Takže si spíš jdeme někam posedět, jedeme se někam podívat, já hraju o víkendech fotbal, tak mě ona přijde podpořit a podobně... Navíc si myslím, že v sexu jde dělat tolik věcí, že vůbec nevadí, když na ten samotný styk nedojde. Jasný, chápu, že hodně lidí to bere jako to hlavní, co lze dělat, ale já si užívám hlavně ty věci kolem. Třeba líbání, mazlení, poznávání svého těla navzájem, hledání míst, kde jsou nám doteky příjemný, hraní si sami se sebou, občas prstění apod., prostě aktivity, kde ke styku samotnému vůbec nedojde. Na sex jako takový pak dojde - vzhledem k četnosti našich setkání - třeba jenom jednou za dva měsíce a tehdy to řeším tak, že si prostě ten kondom koupím a nevadí mi to. Hormonální antikoncepci přítelkyně brala dřív, když chodila ještě s jiným klukem, když se s ním rozešla, tak jí brát přestala a vzhledem k současné situaci přijde mně i jí zbytečné, aby ji začala brát znova. Sice ona sama říká, že jí to nevadilo, ale zatím to řešíme takhle. Podle mě je ale důležitý, aby partneři měli pokud možno na tyhle věci stejný názor, co se týká sexuální intenzity. Moje přítelkyně předtím chodila právě s klukem, který si na sex dost "potrpěl", ale ona to tak často nechtěla a taky jí chyběly ty něžnosti. Moje rada pro kamarádku čtenářky, je, aby se nevzdávala, že ne všichni kluci jsou takoví, se kterýma měla zkušenost a zkusila se dále seznamovat.

 

 

Adam, 17 let: Já osobně bych svoji holku do braní antikoncepce nikdy nenutil, protože vím, že to může přinášet některé zdravotní problémy. Samozřejmě je pro mě pohodlnější, když prášky přítelkyně bere - nemusím si tolik dávat pozor, když u sebe nemám kondom, není to problém atd. Moje první holka prášky nebrala a pamatuji si, že jsem byl celou dobu ve stresu, jestli náhodou kondom neprasknul, a popravdě jsem si to neužil tolik, jako se svojí současnou přítelkyní. Takže za mě je antikoncepce velké plus, ale rozhodně by to pro mě ve výběru přítelkyně nehrálo žádnou roli.


Anketa
Spoléhala jsi někdy na přerušovanou soulož* jako na jedinou možnost antikoncepce?
 

 

* Přerušovanou souloží je myšleno, když styk skončí ještě před vyvrcholením a muž vytáhne z partnerky penis dřív, než začne ejakulovat (a ejakuluje např. na jinou část jejího těla). Z hlediska antikoncepce není příliš spolehlivá, neboť partner nemusí odhadnou, kdy nejpozději penis vytáhnout.


Jakub, 20 let: Souhlasím s přístupem kamarádky čtenářky k hormonální antikoncepci, také bych ji sám žádné slečně nenutil. Vím, že spousta kluků nebo mužů tohle neřeší, naopak jsou rádi, že dívka prášky bere, ba ji v tom ještě podpoří, ale já říkám prostě ne. Jistě je to pro ně fajn, ale za jakou oběť na straně té dané slečny? Něco jsem si o hormonální antikoncepci zjistil a ta rizika tam prostě jsou, ne malá. Kdyby moje slečna hormonální antikoncepci chtěla brát, tak bych prostě dělal vše pro to, aby ji brát přestala, přes tohle se nepřenesu. Potěšení je jedna věc, ale jde to řešit i jinak. Moje přítelkyně naštěstí hormonální antikoncepci nikdy neužívala a když jsme řešili otázku antikoncepce, tak jsem jí řekl své a bylo vidět, že ji to potěšilo, to rozhodně. :-) Já to beru tak, že když už s nějakou slečnou chodím, tak se opravdu snažím zajímat i o její zdraví a nedokázal bych se dívat na to, jak si já sice užívám, ale za jakou cenu, co se přitom děje v těle té slečny. V tom, že je tento přístup správný, mě mimochodem utvrdila moje první slečna, se kterou jsem přišel o své poprvé ( i pro ni to bylo poprvé) a to, jak mi to zdůvodnila, mě potěšilo a hřeje mě to u srdce ještě teď: sice už s nějakými kluky předtím chodila, ale všichni po ní chtěli prášky, chtěli si prostě jen užít. Nejlépe bez kondomu. Když jsem jí tehdy řekl svůj názor na antikoncepci, tak mi odvětila, že já jsem ten pravý, protože je vidět, že mi na té holce záleží a nechci, aby si takhle ničila zdraví. Sice u ní nebylo prokázané nějaké zvýšené riziko, ale HA nechtěla brát ze svého rozhodnutí. Tehdy jsme tu antikoncepci vyřešili použitím kondomu, a i vlastně při dalších milováních. Se současnou přítelkyní řešíme antikoncepci prostřednictvím spermicidního gelu, který jsme dřív kombinovali ještě s pesarem, nyní častěji s kondomem. Kondomy používáme ty extra tenké, musím tedy říci, že pak je ten kontakt opravdu tak blízký, že skoro zapomenu, že nějaký kondom mám a nikdy se nám zatím nestalo, navzdory tomu, že jsou tenké, že by praskl. Sem tam se tedy milujeme i bez kondomu, za ochrany jen spermicidního gelu. Podle mě by si holky měly hlídat i tohle, protože zase jde hodně o ně, když se kluk do nich udělá. :-) I ze začátku vztahu s mojí slečnou jsem se ještě nějakou dobu radši ptal - když jsme nepoužili kondom - zda jí to opravdu nevadí a jestli se můžu udělat přímo do ní. Samozřejmě se mi líbí, když se můžu udělat přímo do přítelkyně, ale ani kondom mi nevadí. Ten používáme vlastně i při análním sexu, i když i u něj se v poslední době s přítelkyní domluvíme, že se můžu udělat přímo do jejího zadečku. Vlastně anální sex si dokážu mnohdy užít víc než ten klasický a tam navíc ani otěhotnění nehrozí. Nicméně, je to na domluvě obou zúčastněných, i s antikoncepcí by měli oba partneři souhlasit.

 

MOHLO BY TĚ ZAJÍMAT:

Mýty o hormonální antikoncepci, kterými si ničíš zdraví
VELKÝ PŘEHLED: PRO a PROTI jednotlivých druhů antikoncepce
Co může ovlivnit spolehlivost hormonální antikoncepce?

Co se stane, když přestaneš brát hormonální antikoncepci?


Marek, 21 let: Já znám tuhle věc z druhé strany, z druhého pohledu. Rozumím tomu, že dneska je možná některá HA na dobré úrovni, ale nechápu a nechci, aby tuhle věc do sebe musela cpát i moje holka. Prostě se o ni v tomto ohledu bojím, že to na ni bude mít různé negativní dopady a podobně. S přítelkyní jsem si s touhle věcí "užil" svoje, brala totiž věc z jiného pohledu. Šlo o to, že předtím měla svého prvního kluka, se kterým se seznámila kolem 15 let a na antikoncepci se dohodli "tradičně" - ona si nechala předepsat prášky, kondom nepoužívali. Když si je nechala předepisovat, tak jí navíc bylo řečeno, že jí pomůže ještě s nějakými jinými věcmi. Takže antikoncepci brala už od těch 15 let, a vlastně ji brala nějakou dobu ještě poté, co se s daným klukem rozešla, a sexuální život nevedla, což bylo asi další půlrok, pak ji na pár dní vysadila. Pak jsme se spolu seznámili a když došla řeč na antikoncepci, docela jsme se v tomhle "chytli" a pohádali se. Ona argumentovala tím, že jí nemám do toho co kecat, že je její věc, co bere a že si HA nechá předepsat znova. Jelikož mi ale sama stihla říci, že se nyní trochu cítí lépe, když jí nebere, měl jsem argument, proč by ji brát znova neměla, protože by ji brala hlavně kvůli tomu, abych si já mohl užívat, což nechci. Další věc, kde jsme se neshodli, bylo to, že se jí dotklo, že "to" chci dělat s kondomem. Trvalo nějakou dobu jí vysvětlit, že mi to vadit nebude a že mi jde hlavně o ni, protože ona to vzala tak,že jí nějak nevěřím, proto si musím brát kondom. Vždyť s bejvalým to dělala bez něj a pohoda. No ona to až taková pohoda nebyla, protože ten její bývalý přítel ji podváděl ještě s několika holkama, což byl taky vlastně důvod, proč se rozešli. Tím spíš, že ani s nimi to prý s kondomem nedělal. Nakonec se teda nechala přemluvit, aby si došla na vyšetření, zda přeci jen netrpí nějakou pohlavní nemocí, tam jsem jí dokonce doprovodil a vlastně abych dokázal i já jí, že nemám co skrývat, se nechal vyšetřit taky, i když u mě to byla jistota. U ní naštěstí také vše v pohodě. Nejtěžší ale bylo ji přesvědčit, aby znova nezačala brát HA, protože ona argumentovala tím, že gynekoložka přeci ví, co předepisuje a kdyby to bylo škodlivé, tak se to neprodává. Navíc to dneska užívá skoro každá holka... Abych měl sám alespoň čisté svědomí, že jsem udělal, co jsem mohl, přesvědčil jsem jí alespoň, ať si zajde pro jistotu na vyšetření, zda jí něco nehrozí. Bohužel tahle věc je nějak omezená (nechápu proč) a gynekoložkou jí bylo řečeno, že když nemá podezření v rodině, tak jí to vyšetření nepředepíše. No, jelikož mám shodou náhod staršího kamaráda, který má gynekologickou praxi, tak jsem to zkusil ještě u něj (co bych pro svou holku neudělal) a nakonec se to nějak podařilo, že na to vyšetření jít mohla. Nevím, jestli to byla náhoda, nebo mi "osud" přidal další argument pro správnost mého myšlení, ale skutečně se prokázalo, že u mé holky nějaké riziko z užívání HA je. Sice docela malé, ale je. A taky jsem si všiml, že i nálada a některé další věci, o kterých přítelkyně mluvila , se jí zlepšily, když HA vysadila. Prý už jí tak nepobolívá břicho a měsíčky má taky víc v pohodě, celkově se prostě cítí líp, není tak "vztahovačná", aj. Nevím, jestli to bylo tím, že měla předepsanou nesprávnou HA, ale spíš si myslím,že to prostě bylo tím, že vůbec tu HA brala. Taky už trochu začíná věřit tomu, že u HA je tomu podobně jako u jiných věcí, že pokud něco lidi kupují, tak se to vyrábí, to samé lékaři často něco napíšou, ale o víc se nezajímají. A abych nezapomněl, nakonec přítelkyně přešla od své gynekoložky k mému kamarádovi, prý mu věří prostě víc. :-) Antikoncepci teď řešíme hlavně použitím kondomu, je to tak, že se s přítelkyní moc často nevidíme a ne pokaždé také na sex dojde, takže to při naší "spotřebě" vyjde i levněji, přestože kondom většinou kombinujeme se spermicidním gelem. Své "iniciativy" ale nelituju, naopak to náš vztah ještě upevnilo, přítelkyně se cítí líp, ví, že nemůže věřit všemu a naopak si mě váží ještě víc. :-) Bylo i vidět, že se cítila trochu zahanbeně a hrozně se za svůj předešlý postup omlouvala... Vlastně jsem získal i "plusové body" u jejích rodičů, hlavně mamky, která také dceři HA rozmlouvala, ale tehdy s ní prostě nehla. Jak ona sama říká, s některými věcmi dokáže hnout až láska.

 

Michal, 21 let: Já mám to štěstí, že přítelkyně antikoncepci bere a to jsem ji k tomu ani nemusel nutit. :-) Tak nějak sama přišla s tím, že si ještě před prvním sexem zajde k doktorovi, aby jí antikoncepci předepsal. I tak jsme ale ze začátku používali kondom, takže kdyby antikoncepci nebrala, šlo by to i s ním. Je ale pravda, že bez kondomu je to určitě pohodlnější (alespoň pro mě). Myslím si, že brát antikoncepci je lepší i pro holky. Přeci jen kondom může selhat a mít krásně pravidelnou menstruaci taky asi nebude k zahození. :-) Řekl bych, že v dnešní době hodně holek antikoncepci bere, i když nemají stálého přítele. A u těch ostatních holt kluci musí počítat s tím, že budou muset používat kondom.

 

Máš pro kluky také otázku? Pošli nám ji na redakce@krasna.cz, rádi ji klukům položíme třeba hned příště.4 hlasů
Vaše hodnocení