Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Kámoši versus přítelkyně - to je téma, které trápí nejednu z nás.

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Kámoši versus přítelkyně - s kým radši trávíme čas?

Stud
zdroj: Thinkstockphotos Stud
aktualizováno 01.09.2017, 00:02 | 01.09.2017, 00:02 | Krásná.cz

Kámoši versus přítelkyně - to je téma, které trápí nejednu z nás.

Tentokrát nám přišel dotaz čtenářky Kláry: „Zamýšlela jsem se nedávno nad tím, jak trávíme naše rande s přítelem. A došlo mi, že dost často je u toho někdo další. Oba jsme společenští a občas naplánujeme rande ve čtyřech, nebo třeba kino nebo disco s pár kamarády. Jenže pak si něco naplánuji jen s ním a on mi třeba hodinu před tím volá, že se domluvil ještě s kámošem/kámoši a že půjdeme společně do hospody. Mění plány a nevím, co na to říkat. Chápu, že má své kámoše rád a chce s nimi být, ale já bych někdy chtěla být pouze s ním. Znamená to, že je nevyzrálý? Nebo že jsem nudná a nebaví ho trávit čas jen se mnou (nebaví ho mé aktivity, to, co říkám atd.)? Nebo jsou pro něj kámoši víc než holka a nedokáže jim říct ne, protože vlastně čas s nimi je pro něj hodnotnější než se mnou? Zajímá mě, co ho k tomu motivuje. A poraďte mi, prosím, jak mu nějak nenásilně říct, že mi to vadí, jak mění plány na poslední chvíli, jak nám pořád někdo kření, jak nejsme jen spolu, a tím pak není prostor na komunikaci jen o tom, co se týká nás dvou. Nechci, aby měl dojem, že jsem hysterka a uzurpátorka, prostě jak mu to říct, aby pochopil, o co mi jde, ale nedotklo se ho to. A hlavně aby to něco změnilo a my randili aspoň občas jen ve dvou. Díky moc.“

 

Anketa
Jak často máš rande se svým klukem?
100 hlasů
Denně.
57 hlasů
Jednou týdně.
Hlasovalo 1090 lidí
 

 

Martin, 20 let: Sice to měnění plánů na poslední chvíli není asi úplně ideální, ale jinak to chápu. Pokud jsou oba velmi společenští, tak prostě její přítel předpokládá, že rande ve více lidech není problém - a navíc spojí příjemné s užitečným - s více lidmi si užijou asi víc zábavy, a navíc tráví čas zároveň s přítelkyní, tak i s kámoši. Každej to má jinak, ale když píšou, že jsou oba extroverti a společenští, tak je takové rande asi v pořádku, alespoň z pohledu jejího přítele.

 

Milan, 21 let: Někteří kluci můžou brát holku spíš jako parťačku (na různé akce nebo prostě trávení společného času). Takže ji berou i na různý akce, kde jsou i jejich kámoši, a nevidí na tom nic špatného. Lidi tráví čas společně, a není přeci nic špatného, když se několik kamarádů dohodne, vezmou s sebou své partnerky a jdou někam trávit čas společně. Fakt je, že by to mělo být domluvené nějak předem, ale to taky ne vždy jde, protože víme, že každej má různý povinnosti, takže se termín prostě dohodne až na poslední chvíli. Podle mě by v tom měla Klára najít spíš pozitivum v tom smyslu, že ví, jak tráví její přítel čas, že jí nezahýbá, má ho prostě pod dohledem. A jestli jí jeho kámoši až tak nevadí, tak proč na tom něco měnit... A jistě nejde přeci o všechny situace. Jsou situace a místa, kde je přítomnost kámošů nežádoucí, takže si nemyslím, že by úplně všude s nimi někdo byl.

 

 

Lukáš, 19 let: Když je někdo společenskej, tak má většinou i hodně kámošů, kteří jsou pro něj hodně důležití. Je třeba si uvědomit, že často bývá docela obtížný najít nějaký kompromis a v neposlední řadě i čas. Času je málo, tak musí být jedno nebo druhý upozaděno - buď vztah, nebo kámoši. Což není ideální ani na jedné straně. Takže kompromis prostě je, domluvit něco společně. Teda něco, kde můžou být i kámoši a i přítelkyně. Tak se dá tak nějak vyhovět oběma stranám - když je to nějaký společný zájem, tak je to ideální. Tráví všichni čas společně a nikdo nemůže vyloženě říct, že je ustrkovaný. A podle mě nejde o všechny akce a věci - jsou věci, které budu rád dělat jenom s kámošema, je to naše chlapská záležitost a přítelkyni tam mít nechci (v takovým případě je ideální, když ona si zase najde program se svýma kámoškama), a zase jsou situace a věci, kde chci být jenom s přítelkyní a přítomnost kámošů tam není moc žádoucí. Jak je ostatně zmíněno, nejde o všechna rande, kde by byl někdo další. Každý to má trochu jinak, chápu, že když byla čtenářka zvyklá dřív na jiný styl, že jí to moc nesedí, ale nevidím v tom nic divného. Podle mě to není o nějaké nevyzrálosti, ale naopak o tom, že se snaží člověk vyhovět všem - být takový ten dobrák, ne sobec, pro každého si najít chvilku, jenže to prostě často nejde, to by se člověk musel rozkrájet, tak se prostě naplánuje akce, kam můžou jít všichni.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Čím nás naše holky drtí na party s přáteli?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Můžeme zůstat kamarádi i po rozchodu?
Klučičí zpověď: Naše holky a jejich kamarádi - co nepřekousnem?

 

Denis, 26 let: Já bych to víc řešil až v momentě, kdy by bylo zřejmé, že bez těch kámošů nedá její přítel ani ránu a bylo by vidět, že je tam asi i nějaký další problém. Prostě situace, kdy ona si s ním něco domluví, ale on jí pokaždé chvilku předtím zavolá, že tam bude někdo další. Zdůrazňuju, pokaždé. Takže fakticky vlastně není doba, kdy by byli spolu jen sami oni dva. To pak může znamenat to, že buď je ten kluk fakt závislej na těch kámoších, nechce se moc omezovat a je mu jedno, že má přítelkyni, nebo je to ten případ, co myslí Klára, že se prostě vyhýbá úmyslně řešení nějakých témat a věcí, často teda asi nepříjemných, takže tam pozve kámoše a spoléhá na to, že před nimi se nic řešit nebude. Možný to je. A domluví to úmyslně takhle až chvíli před setkáním, aby z toho nemohla přítelkyně vycouvat. Ještě bych se pak zaměřil na to, jak vlastně probíhají ta setkání s těma kámošema společně - to může přece probíhat taky různými způsoby. Jestli je to tak, že on se na té akci věnuje hlavně jim, a přítelkyně sedí někde v koutě, a on se baví s kámošema a jí si ani nevšimne, nebo se snaží věnovat tak nějak všem, nebo se naopak věnuje spíše přítelkyni a ti kámoši jsou tam spíš do počtu. Jestli by to byl ten první případ, tak je asi jasný, že kámoši jsou prostě pro něj důležitější než holka, jestli jsou to ty dva další případy, tak jde asi o to, že přítelkyni má rád, jen neumí říct kámošům vždycky ne, a nechce si je rozhádat. Tohle tu ale upřesněno není, takže bych se nad tím napřed zamyslel a podle toho bych pak volil další postup.

 

Olda, 22 let: Určitě jsou situace, kdy jsou spolu sami, nevěřím, že by, i když je ten kluk hodně společenskej, chtěl být všude s kámošema. Jednou takovou věcí je prostě sex. Intimní život je důležitý a když kluk chodí s holkou, tak s ní přeci nebude chodit jako s kámoškou, prostě tam čas od času sex bude. A když se to naplánuje, tak přeci snad každý chce mít nějaký soukromí, udělat si ten čas jen pro sebe, i s nějakou předchozí akcí. Každý je různý, ale pochybuju, že by někdo prostě praktikoval ten extrém, že se bude s přítelkyní milovat před zraky kámošů někde. Takže určitě jsou situace, kdy ti dva jsou spolu sami. Když už se potřebuje něco řešit, tak tohle je na to dobrá doba - třeba v rámci toho setkání před sexem, než na něj dojde (samozřejmě jde spíš o hezké věci, ne o ty špatné, to si moc lidí kazit náladu nechce). Jestli jí vadí, že jsou jinak dost často s kámošema, tak... Je to těžší situace, kluci jsou na to dost citliví a buď ta holka prostě kámoše přijme, nebo má smůlu, když už je nějaká parta, tak kluk si do kámošů moc mluvit nenechá, někdy teda přítelkyni upřednostní, ale je otázka, jak dlouho to bude fungovat.

 

Alkohol na slunci
(Foto: Profimedia)

 

Vlasta, 19 let: Každý tráví čas s kámošema a holkou rozdílně. Někdo to má rád oddělené, s kámošema podniká akce jen s nimi a s nikým jiným, a pak si najde čas zase jenom pro holku. Někdo zase při vztahu upřednostní holku na úkor kámošů, věnuje se aktivitám jen s ní, a s kámošema je méně. Někdo se kámošů nechce vzdát, tak i když má holku, tak tráví víc času s nimi, než s ní. A někdo zase tráví čas společně se všema, s kámošema i s holkou. Otázka teda je, zda to vyhovuje oběma stranám. Asi by se Klára nějak ozvat měla, protože si její přítel třeba myslí, že je to v pohodě, a nic proti tomu nenamítá. Pokud mu záleží na vztahu, tak snad nějaký kompromis najdou, věřím, že si své holky váží, takže se pokusí najít nějaký stav, který bude vyhovovat všem.

 

Jakub, 20 let: Podle mě by to měla začít řešit co nejdříve. Těžko se pak vysvětluje, že když to takhle mají už delší dobu, že to najednou vadí. Její přítel se pak může cítit dotčený, že se před ním vlastně přetvařovala a nezačala to řešit dříve. Myslím, že tyhle věci je lepší řešit hned, v zárodku. Pro příště, až budou plánovat nějakou akci, by bylo nejlepší, aby mu Klára zdůraznila, že chce, aby tam byli jen sami dva. Pokud to poruší a chvilku předtím jí zavolá, že tam bude někdo další, měla by trvat na předešlé domluvě a nepřijmout to. Zároveň by ale měla jednat bez zbytečných emocí, snažit se vést dialog v klidu. Pokud jí jde jenom o to, aby s přítelem trávili více času jen oni dva, a jeho kamarádi jí přímo nevadí, tak mu může říci, že je ráda, že si na rande našel čas, ale že ho bere jako čistě soukromé, kde není vhodné, aby byl někdo další. Může dodat, že s kamarády se může vyrazit někam zase příště. Až se sejdou pak opravdu jen sami dva, tak můžou dořešit detaily. Klára by měla stát za svým. Myslím, že pokud to probere se svým přítelem s klidem a její přítel bude rozumný a nechá si situaci vysvětlit, tak jistě dokážou najít nějaký společný kompromis. Je také možné, že její přítel podobný styl praktikoval i v předešlém vztahu, kde problém nebyl, a jelikož zjistil, že i Klára je velmi společenská, neměl důvod nastavený systém měnit. Ale je pravda, je v každém vztahu jsou odlišnosti. Nikdo nezná jejího přítele tady lépe než ona sama. Jistě s ním chodí už nějakou dobu, tak ví nejlépe, jaké jsou jeho reakce, jak se chová a podobně. Jisté je, že pokud mu na ní jako na přítelkyni záleží, bude se snažit v klidu nějak danou situaci řešit a vyřešit ji nějak tak, aby byla spokojena jak jeho přítelkyně, tak i jeho kamarádi. Jen je podle mě lepší o tom mluvit na rovinu, nějaké naznačování, na to kluci moc nejsou, a navíc si to mohou vyložit i špatně, a pak může docházet i ke zbytečným nedorozuměním. Jestli tam jde ale o to, že ona něco naplánuje, a pak jí její přítel volá s tím, že naplánoval něco jiného a ještě s kamarády, a děje se tak poměrně často, tak je to složitější. Je možné, že ho opravdu její aktivity příliš neoslovují, tudíž si bez ohledu na to naplánuje svoje a ještě k tomu s kamarády, a přítelkyni to oznámí tak pozdě, že vlastně už nemá na vybranou. Ale myslím, že i tady opět pomůže upřímný rozhovor z obou stran, jinak situaci nevyřeší. Měli by mít nějaké společné zájmy, to je jeden z předpokladů fungujícího vztahu. Jestli je nemají, je otázka, zda si do budoucna budou rozumět i v jiných věcech.

 

Máš pro kluky také otázku? Pošli nám ji na redakce@krasna.cz.0 hlasů
Vaše hodnocení