Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Když jste sami, je to rozený princ, ale jakmile jste ještě s přáteli, tak ti začne poroučet a zesměšňovat tě? Pak máte problém.

Můj kluk mě před kamarády ponižuje

Výsměch
zdroj: Thinkstockphotos Výsměch
aktualizováno 04.09.2016, 00:52 | 04.09.2016, 00:52 | Krasna.cz/lk

Když jste sami, je to rozený princ, ale jakmile jste ještě s přáteli, tak ti začne poroučet a zesměšňovat tě? Pak máte problém.

"Můj kluk je milý a pozorný - když jsme spolu sami. Jakmile však přijdeme někam mezi lidi, zejména pak mezi jeho kamarády, začne se ke mně chovat jako ke služce. Komanduje mě, říká mi, co mám dělat, pošle si mě třeba na bar pro pivo a pak ani nepoděkuje... Když pak odejdeme od lidí pryč, hned mi říká, že mě hrozně miluje... Proč se chová tak rozporuplně," ptá se nás sedmnáctiletá čtenářka Jana.

Příběh, se kterým se ve zkratce svěřila Jana, zažívá hodně holek, jež se pustili do vztahu s nevyzrálými kluky. A pozor, nevyzrálost tu nemusí být nutně spojena s nízkým věkem, mezi nevyzrálé osobnosti mohou patřit i dospělí muži. Takoví lidé mají potřebu se kamarádům a známým předvádět v roli mocného pána, kterého obskakuje poslušná a oddaná otrokyně. Ačkoli se lidé, kteří druhé shazují, zdají velmi silní, opak je pravdou - jejich sebevědomí je hodně, hodně nízko.

 

Posměch
Děláš, že se nic neděje a směješ se jeho vtipům. To ale neznamená, že to nebolí, že... (Foto: Thinkstockphotos)

 

Proč si tvůj kluk potřebuje zvedat sebevědomí takovým způsobem? Pokud se k tobě chová mile a pozorně, když jste spolu sami, zřejmě tě miluje, ale sám se sebou není spokojený. Nejspíš si není sám sebou jistý a cítí, že ho kluci neberou tolik, jak by si on přál. Třeba se mu zrovna nedaří ve škole, má problémy doma, hádá se s rodiči, ale zádrhel může spočívat i v jeho vzhledu. Třeba si nepřipadá dostatečně hezký a má strach, že bys mohla dát přednost nějakému kamarádovi před ním. Proto se tě snaží trošku shodit a sebe vyzdvihnout - aby srovnal skóre.

Dokud si s ním v klidu nepromluvíš, nezjistíš, proč se k tobě před známými chová nadřazeně. Vyhni se ale hádce a výčitkám a raději mu v klidu vysvětli, že ztrapňuje nejen tebe, ale hlavně sebe. Když mu vysvětlíš, jak moc ti jeho chování vadí, možná na sobě začne pracovat.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Nikdy jsem neměla dlouhý vztah. Jsem divná?
Braň se přepadení! MANUÁL ÚČINNÉ PREVENCE
Když máš nutkání utéct z domu

Zkuste společně zjistit, proč má potřebu tě snižovat a pak si domluvte nějaký signál (třeba nějaké docela obyčejné slovo nebo gesto), kterým mu dáš příště najevo, že to přehnal. Jakmile tě zase začne komandovat a urážet, prones domluvené slovo. Tvůj kluk by se měl hned zklidnit a jeho kamarády vůbec nenapadne, že se něco děje.

Když jednoduchý trik nezabere


Je ovšem možné, že chodíš s hulvátem, který si užívá to, že tě může před klukama shazovat. V tom případě bys měla zvážit, zda ho opravdu miluješ, protože on tebe zřejmě ne. Jinak by se snažil tuto závažnou charakterovou vadu odstranit.

Pokud jsi optimistka a chceš mu dát ještě šanci, musíš pracovat na svém sebevědomí. Protože i když si to možná ještě neuvědomuješ, jeho jednání ti pěkně podpokává sebedůvěru a ty o sobě pomalu, ale jistě začínáš pochybovat. Pamatuj, že nejjednodušším terčem pro urážky jsou lidé, kteří si nevěří a je to na nich vidět. Zapracuj na své figuře, zajdi si ke kadeřníkovi a na kosmetiku, prostě udělej pro sebe tolik, kolik potřebuješ, aby ses cítila fakt dobře.

 

Sebevědomí
Sebejistí lidé se nestávají tak často cílem ponižování. Tyrani vědí, že by to neměli moc lehké. (Foto: Thinkstockphotos)

 

Nauč se vtipně reagovat na jeho urážky. Tím myslíme opravdu vtipně, ne agresivně. Nenapadne-li tě vtipná odpověď, pokus se odvést řeč na jiné téma. A i když se ti povede ho v danou chvíli usadit a zklidnit, rozhodně se k musíš k dané situaci vrátit, a to nejlépe hned, jak se ocitnete o samotě. Možná uslyšíš, že to přeháníš a že to tak nemyslel. Opravdu? Zeptej se někoho, kdo ti pravdivě odpoví,zda se k tobě choval normálně, nebo hnusně. Například kamarádky, která byla svědkem nějaké situace.

BUDĚ TĚ ZAJÍMAT:
Doma.cz píše: 
VÁŠ PŘÍBĚH: Šikana mi zničila život. Mám ještě naději?
VÁŠ PŘÍBĚH: Manželství jako z hororu! Bil mě a ponižoval!

Uvědom si, že pokud se urážkám nepostavíš včas, může se ponižování časem stupňovat, až přeroste k domácímu násilí. Proto si stanov nějaku hranici, kterou když překročí, rozejdeš se s ním. Například - když mě ještě rozpláče a budu se kvůli němu stydět, rozejdu se s ním. Pak to ovšem musíš taky dodržet! Ponižování v jakékoli formě nemá s láskou nic společného.4 hlasů
Vaše hodnocení