Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Proč si tolik holek nechá líbit ve vztahu násilí? Nebuď jednou z nich!

Můj kluk se ke mně chová hnusně - co dělat?

aktualizováno 30.06.2012, 00:00 | 30.06.2012, 00:00 | Krasna.cz/trm

Proč si tolik holek nechá líbit ve vztahu násilí? Nebuď jednou z nich!

Lidské povahy jsou různé. Někdo je kliďas za všech okolností, někdo se rozčiluje kvůli blbině. Když na tebe někdo blízký občas zvýší hlas nebo ti něco podrážděně vyčte, je to v normě. Svou chvilku má občas každý z nás.

 

Něco jiného ale je, když se k tobě tvůj kluk skutečně chová hnusně. Pod tím se dá skrýt spousta faktorů. Od vyloženě agresivního chování, kdy tě skutečně fackuje či jinak fyzicky napadá, až po naoko skryté citové vydírání a utiskování.

 

Co všechno není v pořádku?

 

- Když tě fackuje či jinak fyzicky napadá.
- Když ti zakazuje, přikazuje, vyhrožuje.
- Když tě uráží na veřejnosti před známými.
- Když ti slídí v soukromí (mobil, email, facebook) a pak ti kvůli zjištěným informacím nadává.
- Když tě omezuje v tom, s kým můžeš kamarádit, co dělat, co si myslet a říkat.
- Když na tebe bezdůvodně křičí, zvyšuje hlas a je vulgární.
- Když sráží všechno, co děláš, nebo co říkáš.

 

Násilí nemusí být jen fyzické. Může tě deptat a týrat i psychicky. A nemusí to dělat veřejně, jen v soukromí – a před okolím si bude hrát na milující přítele.

 

Když se do spárů takového kluka dostaneš, nenech si to líbit – rozhodně ne dlouho. Tím by z tebe brzy byla zakřiknutá a psychicky nevyrovnaná troska. To nedovol.

 

 

Co ti poradí každý rozumný člověk? Okamžitě ho opusť a vymaž ze svého života. Jenže ono se to těžko říká a hůře provádí. Zaprvé můžeš mít strach, se mu postavit, aby tě za to nepotrestal. Mnoho dívek dokonce přes veškeré týrání nechce vztah ukončit, protože svého přítele i tak milují. Pokud to platí i pro tebe, zkusíme ti poradit, jak se vztah pokusit udržet, ale tak, aby se v něm líbilo i tobě.

 

Nekníkej

 

Pokud je tvůj přítel cholerik, hrubián a dominantní osoba, dělá mu dobře, když kolem sebe má lidi, kteří jsou mu podřízení, nad kterými má navrch. Proto se bude snažit tě srážet. Nenech si to líbit. I když na tebe zvýší hlas, zůstaň sebejistá. Když stáhneš hlavu mezi ramena a budeš jako myška něco špitat, bude mu to dělat dobře a bude se tak k tobě chovat pořád. Ukaž, že u tebe si takové chování dovolovat nemůže.

 

Nehádej se

 

Nesnaž se ale být na něj stejně zlá, jak je on k tobě. Tím bys ho jen donutila ještě víc přitvrdit. S cholerikem a agresorem by se to mohlo dostat do nekonečných hádek a surových bitek. Snaž se být za všech okolností klidná, a racionální, ale pevná, sebejistá a rázná.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Bacha, když je na tebe zlý!
10 znamení, že chodíš s nesprávným klukem
Čo robiť, ak máš spolužiačku, ktorá ťa stále ponižuje?

 

Zjisti, kdo jsi

 

On je zřejmě cholerik, to je jasné. Co za typ jsi ty? Melancholik, který se kvůli všemu rozpláče? Flegmatik, který nějaké bububu nerozhází? Nebo sangvinik, který se tomu vysměje a bude věřit, že se ten bubák polepší? Nastuduj si něco o jednotlivých temperamentech, odhal ten svůj a zjisti, jaké metody na cholerika zaberou.

 

Naučte se ustupovat

 

On vše řeší agresivně a nahlas. Nemáš na to povahu? Tak mu to řekni a naučte se najít kompromis. Musí pochopit, že pokud spolu máte vycházet, fackami a hrubým slovem toho u tebe nedosáhne.

 

 

Nečekej, že se změní

 

Nepočítej s tím, že ho svým vlídným slovem a svatou trpělivostí předěláš. Může se změnit, ale jen v drobnostech, a navíc pouze tehdy, pokud on sám bude chtít. Také počítej s tím, že když se teď necháš otloukat a se sklopenou hlavou přijmeš jeho urážky, sprosté nadávky a žárlivé scény, že s tím přestane, až ti dojde trpělivost a jeho agresivním výpadům se postavíš.

 

Měj kontrolóra

 

Víš, že je občas zlý. Máš s ním ale trpělivost a jeho chování toleruješ. Ale jen do určitých mezí. Mnoho dívek, ale i dospělých žen, bohužel zůstává s agresorem i dlouho poté, co jakoukoli únosnou mez dávno překročil. Pokud nechceš skončit jako troska, jasně si stanov hranici. Pokud ti znovu poleze do mobilu, hned ho opustíš. Jakmile ti dá facku, skončíš to... Přemýšlej nad tím, co už bys svému klukovi netolerovala. Je dobré, když si o tom můžeš s někým promluvit, a s touto hranicí se mu svěřit. Pak tě totiž může upozornit, když už je mez překročena a ty to – zaslepená láskou - nechceš vidět.

 

Koukej do budoucnosti

 

Teď spolu chodíte, párkrát do týdne se sejdete na rande, jeho povahu tak můžeš – na tu chvíli - snadno tolerovat. Představ si ale, že bys s tímhle klukem byla i v budoucnu. Dokážeš si představit, že spolu budete bydlet ve společné domácnosti? Že spolu pojedete na dovolenou, kde budete bok po boku dva týdny v kuse? Že s ním jednou budeš mít rodinu, během mateřské na něm budeš závislá? Pokud ne, proč zůstávat s člověkem, se kterým to stejně nemá dobré vyhlídky?

 

Tenhle článek tě nemá rozlítostnit a vnést ti do hlavy pochybnosti o tvém vztahu. Má nakopnout tebe samotnou. Jestli se necháš týrat, ať už psychicky, nebo fyzicky, tak je s tebou něco v nepořádku. Zdvihni hlavu a začni si vážit sebe sama. Pokud se budeš mít ráda, nikdy nedovolíš, aby ti kdokoli ubližoval – natož tvůj nejbližší.7 hlasů
Vaše hodnocení