Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na sociálních sítích se objevila nebezpečná hra Modrá velryba, která může stát za zvýšeným počtem sebevražd teenagerů. Vznikla v Rusku, ale zdá se, že dorazila i mezi české uživatele a na Slovensku má dokonce první oběť.

Nebezpečná "Modrá velryba" dorazila k nám: Proč láká a jak odolat?

Sebepoškozování
zdroj: Thinkstockphotos Sebepoškozování
aktualizováno 13.04.2017, 14:28 | 13.04.2017, 14:28 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Na sociálních sítích se objevila nebezpečná hra Modrá velryba, která může stát za zvýšeným počtem sebevražd teenagerů. Vznikla v Rusku, ale zdá se, že dorazila i mezi české uživatele a na Slovensku má dokonce první oběť.

Účastníci hry dostávají různé úkoly, a to po dobu padesáti dní. Mají si například vyřezat velrybu žiletkou na tělo, sledovat horory po celý den, nebo vstávat ve 4:20 ráno. Úkoly svým zaměřením vedou až k padesátému dnu, při kterém si mají vzít život. Všechny úkoly odhalil v tomto článku web tn.cz.


Každý z úkolů je po splnění potřeba vyfotit, nahrát na video nebo nějak dokázat, že jste jej opravdu splnili. Pokud se někdo během hry zalekne a ze hry chce odejít, setká se s vyhrožováním, vydíráním a obrovským tlakem, který na něj administrátoři hry vyvinou.

 

Anketa
Zaznamenala jsi fenomén hry Modrá velryba?
 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Sebepoškozování: Trend, nebo žádost o pomoc?
Řezání mě uklidňuje. ROZHOVOR
Černé myšlenky - zažeň je pryč!


Proč by se někdo do takové psychopatické hry vůbec pouštěl? Mladí lidé často prožívají pocity samoty, neporozumění ze strany dospělých, zklamání ze současných hodnot. Mohou mít pochybnosti o své vlastní hodnotě i existenci. Nejúčinnějším způsob, jak je ochránit, je přímo a otevřeně s nimi komunikovat o jejich pocitech. O nich by měli mluvit s rodiči, ale třeba i s učiteli, poradci ve škole, ale i terapeuty a psychology.
 

Mladí lidé k podobným trendům sklouznou zejména proto, že je nikdo v okolí neposlouchá a dospělí jim hned dávají rychlé návody na život. "Mladí se pak cítí nepochopeni a snadno se mohou stát oběťmi těch, kteří nabízejí vysvobození z problémů i prostřednictvím" hry o život "s názvem Modrá velryba," podotkla psycholožka Veronika Kohútová.

 


Rady policie ČR pro rodiče a pedagogy:


• Promluvte s dětmi o hrozbách sociálních sítí!
• Zaměřte se především na změnu chování a vzhled dítěte (samotářství, sebepoškozování..)!
• V případě, že máte podezření o výskytu této hry, ihned tuto skutečnost nahlaste na nejbližší policejní služebnu!

 

PSALI JSME:

VAŠE PŘÍBĚHY: Nezájem rodičů mě dohnal k sebepoškozování
VAŠE PŘÍBĚHY: Řežu se! Teď mě začala napodobovat i sestřenka
VAŠE PŘÍBĚHY: Řezat jsem se začala ze zvědavosti – a teď nemůžu přestat


Rady pro děti:

• Pokud máš podezření, že tvůj sourozenec, spolužák nebo kamarád tuto hru hraje, ihned to sděl rodičům nebo pedagogům!
• Bezpečně ulož internetový odkaz a zhotov printscreen obrazovky a předej ho rodičům nebo pedagogům!

• Do hry se nezapojuj. Administrátoři na účastníky vyvíjí promyšlený psychický nátlak, jen těžko se dá uniknout.

• Nenech se strhnout mánií, tím, že je něco cool, že se předvedeš před ostatními. Tvou osobnost neutváří mínění druhých o tobě, ale to, co skutečně jsi ty sama. Nemusíš nosit trendy oblečení, kouřit, pít nebo poslouchat stejnou hudbu jen proto, že to dělají ostatní, natož se nechat strhnout tak nebezpečnou hrou.
• Pokud nemáš chuť žít, svěř se starším kamarádům, rodičům, poradci ve škole, nebo volej Linku bezpečí.0 hlasů
Vaše hodnocení