Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Možná i vy s dávkou hořké nostalgie sledujete pohádky a přemýšlíte nad tím, jak propastně se liší dokonalá láska z obrazovky a vztah v běžné realitě. Vztahovou pohádku na celý život však může zažít každý!

Neklape vám vztah? Zjistěte, zda to není vaše vina

Neshody
zdroj: Getty Images Neshody
aktualizováno 28.12.2018, 00:00 | 28.12.2018, 00:00 | Krásná.cz

Možná i vy s dávkou hořké nostalgie sledujete pohádky a přemýšlíte nad tím, jak propastně se liší dokonalá láska z obrazovky a vztah v běžné realitě. Vztahovou pohádku na celý život však může zažít každý!

„I ve všedním životě můžeme prožívat pohádkový vztah, jen je potřeba na něm správně pracovat a stát se jeden druhému oporou,“ oponuje Petr Casanova, autor vztahových bestsellerů 250 zákonů lásky, Dvanáct srdcí nebo Protože. Jak ale fungující dlouhodobý vztah vybudovat a umět si ho pohádkově užít?

 

Má slabiny? Nedělejte, že je nevidíte


Každý vztah je jako papírový vánoční řetěz. Stačí trhnout a rozpojí se přesně v tom nejslabším článku. „Kdykoli si vybíráme druhého jen podle předností a nevšímáme si nedostatků, odsuzujeme se ke krutému prozření. Musíme se zajímat o slabiny a učit se je akceptovat. Partner sám pak bude cítit větší odvahu k tomu, začít své nedostatky řešit. Nikoho z nás přece nedefinují chyby, ale to, jak k nim přistupujeme,“ komentuje jednu z hlavních zásad zdravého vztahu Petr Casanova.
Nedokonalost je lidská a hledat pouze dokonalý vztah bez chyb je krátkozraké. Poučit se konec konců můžeme i od samotných pohádkových hrdinů. Ať princeznu drží ve věži, je zakletá nebo ji má ve své moci drak, princ se od problému neodvrací – ba naopak, chce jej vyřešit.


„Náš protějšek vždycky bude chybovat, tak jako budeme chybovat i my. Podstatné však je, zda dokáže své chyby rozpoznat, uznat, napravit a neopakovat. Zda dokáže problémy ve vztahu chápat jako společné a společně také hledat řešení. Takový partner se stává pohádkovým, protože spolu všechny potíže zažijeme a překonáme,“ vysvětluje Petr.

 

Neshody
(Foto: Getty Images)


Buďte odlišní – a skvěle se doplníte!


Možná jste to sami někdy zažili – v jednom vztahu se sobě postupem času víc a víc vzdalujete a v jiném je vztah čím dál silnější. Čím to je? „Každému z nás něco chybí, současně ale každému schází něco jiného. Podstatou proto je nalézt partnera, který bude naší protiváhou a doplní nás tak, jako my jeho. Když příliš létáme v oblacích, druhý nás vrátí na zem. Když se choulíme na dně, zvedne nás. Důležitou roli hraje tolerance, velkorysost soucit – vytváří z obou perfektní spoluhráče. Naopak v páru, který v partnerovi hledal jen odraz sebe sama, se stupňuje pocit, že lepší než spolu je být sám. Stávají se z nich dva soupeři.“

 

ČTĚTE TAKÉ:

Omotej si kluka kolem prstu
Co neříkat při hádce: 5 vět, které ti zabíjí vztah
Jak poznáš, že se blíží rozchod?


Hádáte se, kdo má pravdu? Možná ji máte oba


Pohádkový vztah a hádky? Cítíte správně, že jde o nepadnoucí spojení. Hádáme se většinou o svou pravdu a zapomínáme přitom, že pravda je souhrn našich dosavadních zkušeností. „Ano, klíčové je slovo ,dosavadní'“ přitakává Petr Casanova a dodává: „Na světě přece neexistují dva lidé, kteří by měli stejnou životní cestu. Každý na své cestě sbíráme jiné pohledy a každá vidí stejnou věc jinak. Neexistuje jiná cesta, než přestat druhé přesvědčovat o naší pravdě a raději druhé nechat, aby si některé zkušenosti doplnili sami. Čekejme však s empatií. S pochopením a tolerancí.“


Klíč k dlouhodobému vztahu proto vězí především v nás. Nakolik jsme ochotni na sobě pracovat, a nakolik jsme schopni neměnit druhé, ale hlavně sami sebe.0 hlasů
Vaše hodnocení