Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jak úspěšně vstoupit do nového vztahu po náročném rozchodu?

Poslední rozchod dost bolel? Co udělat, aby tě v novém vztahu nečekalo totéž

Nešťastná láska
zdroj: Thinkstockphotos Nešťastná láska
aktualizováno 13.03.2018, 17:16 | 13.03.2018, 17:16 | krasna.cz/ales-kalina.cz

Jak úspěšně vstoupit do nového vztahu po náročném rozchodu?

Rozchod patří k normálním záležitostem života a neměli bychom se ho bát. Každý vztah je vždy svobodnou volbou dvou jedinců a rozhodně by neměl přinášet pocity závazku a otročení. Pokud se rozhodneme pro určitého partnera, děláme tak dobrovolně a nikdo nás k tomu nenutí. To bychom si měli pamatovat, i když ve vztahu již jsme.


Mnozí ve vztahu doslova přežívají a nutí se s partnerem pokračovat v závazku, i když již dávno vědí, že jejich láska vyhasla a nic k sobě necítí. Bojí se zranění sebe sama i druhého. Jiní zase prožívají bolestivé pocity z rozchodu či rozvodu a nevědí, co s tím mají dělat. Jejich mozek v obou případech produkuje často nevysvětlitelné emoce a člověk má pocit, jako by se jeho svět najednou změnil v jiný.


Nebojte se rozchodu, ať už impuls přijde od druhého, nebo vzešel z vaší iniciativy. Přinášíme vám důležité rady, které vám pomohou do nového vztahu vstoupit tak, abyste později nemuseli řešit totéž.


Není jediná hvězda na nebi


Nekonečná básnění o ztraceném partnerovi nikam nevedou. Rozešli jste se a je po všem. Mozek však má tendenci stále nabízet obrázky z ukončeného vztahu a připomínat věty typu „Jak by život byl krásný, kdyby…“. V těchto situacích je zapotřebí si uvědomit, že není jediná hvězda na nebi, a podnikat kroky k napravení.


Důkladně pochopte, proč rozchod přišel


Mnozí lidé po rozchodu tráví celé měsíce bolestivým přemýšlením, proč vlastně k rozchodu došlo. Chtějí pochopit, proč svého partnera ztratili či ho museli opustit, a myšlenky tohoto typu jim nedávají klidně spát. „Snažím se jim v takovém případě vysvětlit, že to, co prožívají, se dá dobře zužitkovat k tomu, aby pochopili, co jim život chce říci. Podrobně analyzujeme minulé situace, které během vztahu nastaly, aby pochopili, že rozchod byl pouze vyústěním dlouhodobých nesrovnalostí, které společně s partnerem nedokázali vyřešit. Analýzou dostáváme důležité informace, kdy si klient uvědomuje, že nic není náhoda, že i vztahy mají své přesné zákonitosti a že pokud je budou respektovat, mohou se i oni cítit ve svém vztahu dobře,“ vysvětluje vztahový kouč Aleš Kalina.

 


Rozhodněte se být nějakou dobu měsíců sami


Po rozchodu potřebujete psychickou rehabilitaci a ne vytloukat klín klínem. Rozhodně se nepouštějte do dalšího vztahu jenom proto, abyste si dalším partnerem pofoukali rány. Pouze samota vám pomůže odhalit chyby z minulého vztahu. Abyste byli připraveni pro další vztah, musíte se naučit být sami se sebou rádi. Platí: Pokud nejste schopni být sami se sebou rádi, nejste připraveni vstoupit do nového vztahu. Pokud tam ale přeci jen vstoupíte, nic nového nezažijete.


Čím jste, to si k sobě opět najdete


Pokud neuděláme proměnu své hlavy, i náš další vztah bude podobný tomu předchozímu. Po rozchodu jsme sice přesvědčeni o vlastnostech, které nový partner za žádnou cenu nesmí mít – zkušenosti však ukazují, že tomu tak zdaleka nebývá. Stejný strom ponese vždy stejné ovoce a nemůžeme se na něj kvůli tomu zlobit. Stejně tak i vaše „stará“ hlava bude produkovat stejná rozhodnutí a činy, vedoucí do podobných zítřků. Nechtějte se stejnou hlavou dosahovat jiných výsledků zvýšením úsilí. Chce to se přepnout a začít přemýšlet jinak, abyste neopakovali své chyby. Zkuste si přečíst nějakou poučnou literaturu, absolvovat kurz emočních rovnic, nebo si promluvit s osobnostním koučem.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Milovat ve 12 letech? Láska kvete v každém věku, ale...
13 věcí, které by měla teenagerka vědět o lásce
10 signálů správné a špatné lásky


Sestavte si Objednávku životního partnera


Pokud nevím přesně, kam se chci dostat, jak se tam dostanu? Stejně je tomu i s mým životním partnerem. „Když nevím, jaký by vlastně měl být, koho mám hledat? A když nevím, koho přesně chci, nemohu se divit, že skončím s někým, koho nechci. To už je ale v mnoha případech pozdě,“ vysvětluje Aleš Kalina. Sestavením Objednávky životního partnera si profilujete svá své požadavky, formulujete si, co je pro váš vztah důležité a s kým byste chtěli strávit celý život. Nebojte se toho a sestavte si ji.

 

* Nejprve si specifikujte, co je pro vás důležité v oblasti práce, zájmů a přesvědčení
* Ujasněte si svůj postoj k sexu a jakou roli by měl váš partner hrát
* Ujasněte si svůj postoj k financím a jakou roli by měl váš partner hrát
* Uveďte další důležité specifikace: třeba ře rádi cestujete a ne sami, jaký je váš postoj k jídlu, sport apod.
 


Žijeme jednou a na chyby není moc času. Pošlete všechny radily klidně spát a dejte svému novému partnerovi přesnou tvář. Jedině tak se vyhnete nepřesnostem, které mohou váš partnerský život pohřbít pod hromadu nezájmu a frustrací.0 hlasů
Vaše hodnocení