Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Chtěla bych tě upozornit, že sex není jenom krásná a vzrušující hra, ale nese s sebou také jistá rizika a kromě nechtěného těhotenství si můžeš přivodit nepříjemné problémy v podobě pohlavních nemocí.

Pozor na pohlavní nemoci!

aktualizováno 04.02.2011, 11:40 | 03.02.2011, 00:00 | / Krásná.cz/křž

Chtěla bych tě upozornit, že sex není jenom krásná a vzrušující hra, ale nese s sebou také jistá rizika a kromě nechtěného těhotenství si můžeš přivodit nepříjemné problémy v podobě pohlavních nemocí.

Ať už sexuješ nebo ne, měla bys být informovaná o nejčastějších možnostech nákazy, ale především o tom, jak se proti nim chránit. Ve svém článku ti ukážu, které pohlavní nemoci patří mezi ty nejhorší.

 

Sexuálně přenosné choroby jsou už desítky let pro společnost tabu, moc se o nich veřejně nemluví, a to je opravdu velká chyba. Spousta mladých lidí si vůbec neuvědomuje, jaké problémy jim při nechráněném sexu hrozí. Některé nemoci jsou velmi nebezpečné, například AIDS, a proto je velmi důležité, abys při sexu dodržovala určitá pravidla.

 

Víš s kým spíš? Používej kondom a buď opatrná.

 

Pokud máš jednoho zdravého a věrného partnera, nemusíš se bát. Avšak v případě, že sexuální partnery střídáš častěji, než je zdrávo, nebráníš se ani náhodnému vášnivému setkání, měj vždy na paměti jednu věc - KONDOM. To je totiž jediná dostupná věc, která tě před pohlavní nemocí může uchránit, navíc také zabraňuje nechtěnému těhotenství. Proto nos prezervativy vždy u sebe, nechráněnému sexu se raději vyhýbej, protože pokud potkáš nakaženého partnera, mohla by tě potkat některá z těchto nemocí.

 

Pohlavní choroby se přenáší pohlavním stykem, ale nejedná se pouze jen o klasický vaginální sex. Nebezpečné jsou také anální nebo orální praktiky, tedy ty prováděné ústy.

 

 

VIRUS HIV a AIDS

 

Nejvíc diskutované a bohužel i nejvíc závažné onemocnění je AIDS - syndrom selhání imunity. AIDS ale nejprve předchází nákaza virem HIV, ten se projevuje podobně jako chřipka a trvá několik týdnů, následně se příznaky uklidní a nakažený se může cítit úplně zdravý. Nikdo na něm nic nepozná, kromě lékařských testů. Toto dlouhé bezpříznakové období je velmi nebezpečné, protože nic netušící člověk může virus HIV šířit dál.

 

Nemoc je smrtelná a nevyléčitelná, lékaři však dokážou průběh AIDS zpomalit, a dát tak člověku šanci, šanci žít o něco déle. Důležité je však nemoc včas zachytit!

 

O viru HIV a AIDS panuje spoustu mýtů, jako například o možnosti přenosu polibkem a podobně. To je vyloučené a společenským kontaktem se nemoc opravdu nepřenáší. Pokud s nakaženým nemáš pohlavní styk nebo společně neužíváte injekčně drogy, nemusíš mít strach.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Sex na jednu noc? Ano, ale...

Kdy se ve světě začíná se sexem?

Milá a nemilá překvapení v posteli

 

Jak se přenáší

 

Nejčastěji nechráněným pohlavním stykem, ale také infikovanou krví, to je nejčastější forma nákazy pro drogově závislé. Poslední možností je nákaza z matky na dítě, kdy nastávající maminka nakažená virem HIV porodí již infikované miminko.

 

Jak se chránit

 

Používej KONDOMY! Důležitá je i oboustranná věrnost. Choď na testy.

 

Měla jsi nechráněný rizikový sex, máš obavy, nebo se chceš jen informovat? Zavolej na bezplatnou anonymní linku Help Line AIDS - 800 144 144, kde ti zodpoví jakýkoliv dotaz, a také poradí, kam zajít na testy.

 

Syfilis

 

Další nebezpečnou nemocí je syfilis, známý také jako příjíce či lues. Onemocnění bakteriálního původu má tři stádia průběhu, a aby se nákaza mohla léčit, je důležité ji zachytit včas, jinak může skončit smrtí. Prvním projevem a zároveň fází nemoci je malý rudý vřídek, který se objeví okolo pohlavních orgánů, konečníku či úst. Většinou není nijak bolestivý, ale zato vysoce infekční. Pokud nezačneš s léčbou v tomto momentu, dostáváš se do druhé fáze nemoci. Vřídky se vyskytují v hojném počtu a pokrývají téměř celé tělo, infikovaný se cítí velmi slabě a unaveně, má teploty a ve velké míře mu vypadávají vlasy. Obě dvě tyto fáze se léčí antibiotiky. Poslední fáze je velmi ojedinělá, protože k ní dochází až po pěti až deseti letech, a snad každý nakažený se v dnešní době snaží léčit co nejrychleji. V této fázi dochází k poškození nervového systému, mozku, srdce, nebo jiných orgánů. Takto neléčený virus většinou končí úmrtím.

 

Jak se přenáší

 

Pouze pohlavním stykem ve všech formách, tedy i orálním i análním sexem. A stejně jako u viru HIV je možný přenosu z maminky na dítě.

 

Jak se chránit

 

Zde platí stejné a nejdůležitější pravidlo, používej PREZERVATIV!

 

Kapavka


Kapavka patří mezi velmi rozšířenou pohlavní chorobu, která postihuje především pohlavní a vylučovací orgány. U kluků se jedná o močovou trubici, od které se infekce pak šíří dál, například do prostaty či nadvarlat. Holky mají v ohrožení kromě močové trubice i děložní čípek, odkud se nákaza může dostat do vejcovodů a dělohy. Takové poškození může způsobit až neplodnost. Pro obě pohlaví platí postižení sliznice konečníku, a to při análním sexu. V případě, že se s nakaženou osobou oddáš orálnímu sexu, tedy ústnímu uspokojení, můžeš si přivodit zánět nosohltanu.

 

Jak poznáš kapavku?

 

Tuto nemoc provází hnisavý výtok z pochvy, který má žlutou až zelenou barvu a taky nepříjemné bolesti v podbřišku. Můžeš cítit také bolestivé pálení při močení. Jestli se u tebe některý z nich objeví, rozhodně navštiv svého gynekologa. V případě výtoku se nemusí ihned jednat o kapavku, ale jistota je jistota.8 hlasů
Vaše hodnocení