Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Jaké nejčastější sexuální úchylky rozeznáváme, čím se od sebe liší a jak se zachovat, když na někoho takového narazíš?

Pozor, ten kluk je úchyl

Exhibicionista
zdroj: Thinkstockphotos Exhibicionista
aktualizováno 29.10.2012, 00:00 | 29.10.2012, 00:00 | Krasna.cz/lk

Jaké nejčastější sexuální úchylky rozeznáváme, čím se od sebe liší a jak se zachovat, když na někoho takového narazíš?

Úžasně by nám to zjednodušilo život, ale úchyla nepoznáš na první pohled. A kolikrát ani na druhý. Možná působí jako ten nejhodnější kluk pod sluncem, který by neublížil ani mouše. Sexuální násilníky a úchyláky nehledej na místech, kde by se teoreticky dali očekávat. Když kluk studuje na řezníka, nebo dokonce na patologa, může být úplně normální, ale z toho fešáka z vedlejší třídy se může vyklubat deviant, přestože na vysvědčení má samé jedničky a je vedoucím šachového kroužku.

Odborná literatura říká, že sexuální deviace je termín pro vzorce sexuálního chování, které se odchyluje od norem dané společnosti či od uznávaných společenských standardů. Jde o sexualitu zaměřenou vůči nevhodnému objektu projevenou nevhodným způsobem.

Přestože ne každý úchyl je nebezpečný, setkání s ním rozhodně není příjemné. Když už se ti to stane, měla bys vědět, koho jsi právě potkala a zda je nebezpečný. Pamatuj, že neexistuje věk, kdy bys byla před úchyláky v bezpečí. Pedofilové útočí na děti, na stařenky zase gerontofilové. Měla by ses tedy mít pořád na pozoru. Ne, že se budeš bát někam chodit, ale prostě měj na paměti, že toto nebezpečí tady existuje.

Pokud už se s někým takovým setkáš, informuj o tom mamku, učiteku, nebo jinou dospělou osobu, které důvěřuješ. Přestože každý úchylák nemusí být zároveň nebezpečný, určité riziko tu vždy existuje. Proto by měla policie zasáhnout, lékaři pak daného člověka vyšetřit, aby bylo jasné, zda je bezpečné, aby se pohyboval po ulicích. A třeba každá holka není tak statečná jako ty a některým, zvláště těm mladším, může takové setkání způsobit psychické trauma.

Frotér


Miluje návaly v obchoďáku nebo v dopravních prostředcích. Na svoji vybranou oběť se přitiskne tělem a tře se o ni údem. Pokud se oběť nebrání, dosáhne vyvrcholení.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Vyhni se přepadení
Nevycházej ven nechráněná
Čím si "koleduješ" o znásilnění

Co dělat, když někoho takového potkáš? Odtahování se a vysílání znechucených pohledů rozhodně nepomůže. Při přistižení tito lidé předstírají, že se tě dotkli náhodou. Protože zřejmě nebudeš chtít vyvolávat skandál, uteč. Vystup, nebo se přesuň na druhý konec autobusu, aby on za tebou nemohl. Pokud se nebudeš stydět, upozorni na úchyla ostatní a nech přivolat policistu.

Exhibicionista


S touto úchylkou se můžeš poměrně často setkat, pokud do školy dojíždíš vlakem, nebo chodíš-li opuštěným parkem. Jednoho dne na tebe může vybafnout chlapík, který se před tebou bude obnažovat, nebo dokonce onanovat. Typický exhibicionista není agresivní a neukazuje se dětem, ale nikdy nevíš, na jaký typ narazíš.

Exhibicionisté touží nejčastěji po sexuálním styku a jen minimálně chtějí, aby ses jich bála. Dá se ale říct, že jejich cílem je vyvolat tvůj zájem, aby viděli nějakou tvou reakci. Pokud se je pokusíš ignorovat a co nejrychleji odejdeš, uděláš to nejlepší, co můžeš. Někdy si můžeš přečíst, že se máš začít smát, ale existují i typy, které bys svým smíchem rozdráždila. Opravdu nejlepší je zmizet a zavolat policii.

Fetišista


Pro pravého fetišistu není pravým objektem sexuálního zájmu žena, ale část jejího těla, například ňadra či nohy, nebo část oblečení – silonky, průsvitná šálka, kalhotky... K tomu, aby dosáhl orgasmu, nepotřebuje ženský rozkrok, stačí mu třít se o svůj zamilovaný předmět.

 

 

Nepoznáš ho hned, protože pokud jeho úchylka není příliš silná, může s tebou normálně chodit, jen tě bude například nutit nosit silonky, o které bude projevovat velký zájem. Bude s tebou třeba i spát.

Ale ne každý kluk, který projevuje zájem o pěkné holky v sukních a silonkách, musí být fetišista. Vážné je to až v případě, kdy se dotyčný kluk bez spatření silonek nevzruší a neuspokojí. Tato úchylka většinou není nebezpečná, k hranicím trestného činu se dostává nejčastěji, když fetišista krade cizí spodní prádlo z prádelních šňůr.

Voyeur


Potřebuje k sexuálnímu uspokojení sledovat jiné lidi, jak se svlékají, nebo jak souloží. Podívat se na veřejný striptýz nebo porno mu nestačí, on rád sleduje obyčejné lidi, kteří o něm nevědí. K jeho základní výbavě patří dalekohled, kterým sleduje okna protějších domů.

Často se ale také ukrývá v parku a sleduje líbající se a osahávajícíc se páry na lavičce. Tito chlápci se sice schovávají, proto by neměli být nebezpeční, ale stejně bys na ně měla někoho upozornit. A pokud zjistíš, že třeba ten, co pozoruje tebe a tvého kluka, začíná být dotěrný, radši se nepouštějte do žádných konfliktů a vykliďte pole.

Sadista


Jestliže tě úchylák začne slovně napadat, vyhrožovat, nebo se po tobě začne dokonce sápat, je zle. Od slovní agrese je jen kousek ke štípání, kousání a bití, nebo třeba i ke škrcení.

 

 

V menší míře se sadismus vyskytuje i u celkem normálních párů, které se při sexu tak lehce mučí a přiškrcují. To je v pořádku, pokud se to líbí oběma. Jakmile ovšem tvůj přítel překročí snesitelnou míru a skutečně ti ubližuje, raději se s ním rozejdi.
 

Jak se bránit?

U setkání s úchylákem je nejlepší křičet o pomoc, dělat rámus, upozornit okolí, že se něco děje. Což je samozřejmě možné, pokud nejsi sama za temné, hluboké noci uprostřed parku, v tom případě utíkej. Vlastně utíkej pokaždé, když se ti něco nebude zdát, protože zdraví a život máš jen jednou a je potřeba si oboje bránit.

BUDE TĚ ZAJÍMAT:
Na doma.cz: 
Hrůzy domácího násilí. Radí odbornice z ROSY

Víš-li dopředu, že se budeš pohybovat v rizikových oblastech, nachystej se. Mobil si přednastav na tísňovou linku, vezmi do ruky nějakou zbraň – paralyzér, pepřový sprej, nebo třeba i klíče. V případě ohrožení můžeš i kopat.7 hlasů
Vaše hodnocení