Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nikdy to nebude lehké, ale můžeš trpět méně.

Rozchoď rozchod: S našimi tipy to zvládneš!

Rozchod
zdroj: Thinkstockphotos Rozchod
aktualizováno 15.08.2015, 00:30 | 15.08.2015, 00:30 | Krásná.cz/MyŽeny.sk

Nikdy to nebude lehké, ale můžeš trpět méně.

Rozchod zařazují psychologové na stupnici stresových životních situací hned za smrt blízkého člověka či ztrátu zaměstnání. Trpět je v těchto případech zcela normální. Rozchod bolí, s tím nic neuděláš. Víme ale, jak to zvládnout co nejlépe!

 

Jako podle šablony

 

Rozchod probíhá podle standardní šablony. Nejprve přijde prvotní šok, pak nastupuje popření situace, agrese, a pomalu se kruh uzavírá. Objevuje se snaha vrátit vše do starých kolejí. Většinou to však nejde, partner se nevrátí a nastupuje smutek. Až poté, co zvládneš tento začarovaný kruh, může přijít smíření. Po tom přitom toužíme už v okamžiku, kdy nám náš partner sděluje, že nás opouští.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

 

Opustil tě? Víme, co (ne)dělat
20 znamení, že rozchod je na spadnutí
Jak ustát rozchod? ZKUŠENOSTI ČTENÁŘEK

 

Rozchod po týdnech

 

V takové situaci se obrň, neodpovídej na zprávy, od dotyčného se odstřihni. I když se to zdá zpočátku nemožné, z takového rozchodu se dostaneš velmi brzy.

 

Rozchod po měsících

 

Půl roku je prý doba, kdy ve vztahu poznáme, zda má smysl jej nadále rozvíjet, nebo ne. Je to jakási zkušební doba, podobně jako v práci. Pokud mezi vámi něco neklape po půl roce vztahu, asi to není ten pravý.

 

Po rozchodu se opět odstřihni a nezůstávej s ním v kontaktu. Soustřeď se na nové známosti, hledej toho, kdo s tebou problémy bude chtít řešit, ne se před nimi skrývat dusit je v sobě, nebo od nich utíkat. Najdi si kluka, se kterým to má budoucnost.

 

 

Rozchod po letech

 

Zvykli jste si na sebe, pojí vás společné zájmy, hodnoty, názory, přátelé i volnočasové aktivity. Už si ani nedokážeš představit život, ve kterém byste nebyli vy dva spolu. A z ničeho nic ti dá kopačky. Možná prochází nějakou krizí, možná se jen posouvá v jiných oblastech života (mění školu, práci, stěhuje se od rodičů) a pochopil, že chce udělat změnu i v oblasti lásky. Pokud je vám –náct nebo lehce po dvacítce, váš život je plný změn. Dospíváte, dozráváte i rozumově, mění se váš vkus, názor na svět i vlastní budoucnost. To, co mu vyhovovalo před pár měsíci, teď nemusí být podle jeho gusta.

 

Několikaletý vztah je samozřejmě škoda zahodit jen tak. Co je na místě? Místo výčitek a pláče si sedněte a zkuste spolu v klidu promluvit. O tom, co očekává on, a co chceš ty, co mu ze vztahu vymizelo, kam směřuje, proč už ho vaše láska nenaplňuje. Jestli ti jeho slova přijdou rozumná a důvod k rozchodu ospravedlnitelný a logický, bude nejlepší se s tím srovnat. Možná ale tohle povídání pomůže najít, jaké chyby se mezi vás vloudily a pokusíte se vaši lásku ještě obnovit a vztah zachránit.

 

BUDE TĚ ZAJÍMAT:

Chyby, kterými ho doženeš k rozchodu
Co ti dal tvůj bývalý?
Můžeš se kamarádit s EX?
Doma.cz: VÍME, které vztahy do léta zkrachují. Je mezi nimi váš?

 

Pokud se přes veškerou snahu nepodaří vztah zachovat, snaž se se svou nečekanou samotou vyrovnat. Jak to zvládnout?

 

- Nevolej, nepiš, nevnucuj se a neztrácej na ceně.

 

- Nesnaž se o „náhodná“ setkání, nechoď k němu před školu či práci, nebo fitko, kam chodí, jen abys ho zahlédla. Je to ubohé.

 

- Vyhoď vše, co ti partnera připomíná. Je ti jich líto, protože mají i věcnou hodnotu? Stačí to jen zabalit a někam schovat, časem ty věci ztratí bolestivý náboj a pak je můžeš znovu využít.

 

- Najdi si někoho, o koho se na začátku opřeš. Což může být ségra, kamarádka, nebo kamarád.

 

- Věnuj se svým koníčkům a najdi si další.

 

- Nehledej si hned náhradu, nemá to smysl.

 

- Plač, piš si deník či blog, napiš si dopis, který otevřeš za půl roku. Prostě to ze sebe dostaň.

 

Jak se podařilo s rozchodem vyrovnat tobě? Poraď ostatním v komentářích.12 hlasů
Vaše hodnocení