Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Desetinu žen trápí při sexu nízké sebevědomí. Stydí se za své tělo i nedostatečné milostné dovednosti. Sedí to i na vás? Víme, co vám pomůže ostych zahnat?

Stydíte se v posteli? Tahle poloha je pro vás nejlepší

Pár v posteli
zdroj: Getty Images Pár v posteli
aktualizováno 27.02.2019, 00:00 | 27.02.2019, 00:00 | Krásná.cz

Desetinu žen trápí při sexu nízké sebevědomí. Stydí se za své tělo i nedostatečné milostné dovednosti. Sedí to i na vás? Víme, co vám pomůže ostych zahnat?

Podle průzkumu zdravotního on-line portálu euroClinix se celá desetina žen pokaždé během sexu potýká s nejistotou ohledně své tělesné vizáže nebo milostných dovedností. Podobnou úzkost přitom prožívají jen pouhá 3 % mužů. Odborníci se shodují, že je to dáno odlišnými nároky na ženskou a mužskou atraktivitu, které jsou v naší kultuře dosud pevně zakořeněné.

 

„Tyto výsledky nejsou překvapující. Naše kultura dodnes klade v ohledu krásy nebo sexuální přitažlivosti více nároků na ženy. Příliš tomu neprospívá ani online prostředí, kde se to hemží fotkami sexy žen – často ovšem graficky upravenými –, které pak lidé začnou vnímat jako normu,“ říká Adam Durčák ze sexshopu Ruzovyslon.cz, který se zabývá zdravou sexualitou. Podle něj jsou kampaně propagující pozitivní vztah k vlastnímu tělu, i když není „dokonalé“ vzato obecným kulturním měřítkem, samozřejmě prospěšné, ale dosud bohužel nemají potřebný dosah ani rozsah, aby situaci zvrátily k lepšímu.

 

Pár v posteli
(Foto: Getty Images)

 

ČTĚTE TAKÉ:

První sex? S kým si ho (ne)užiješ
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Poznáme na holce, že je panna?
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Vadí nám, že jsi panna?


Pro ženské sebevědomí je nejlepší misionářská poloha


Sebevědomí žen v posteli se liší i v závislosti na poloze, kterou během sexu zaujímají. Nejlépe se cítí v misionářské poloze, kterou 40 % žen považuje za nejpohodlnější. Nejhůře je na tom pak v tomto ohledu poloha na koníčka, v níž se nejistě cítí zhruba pětina žen. „Důležité tedy je, aby spolu partneři vždy mluvili o tom, co jim vyhovuje a co ne. Nemá smysl, aby se žena například nutila do pozice, v níž se bude stydět či neustále myslet na to, jak vypadá. Sex by si oba partneři měli užít rovnocenně, a to lze jen tehdy, když spolu komunikují,“ radí Durčák.

 

Anketa
Stud při sexu prý s věkem slábne. Sedí to i na vás?
 


S věkem jde úzkost stranou


Zmíněná studie ovšem rovněž odhalila, že nejistota ohledně vlastního těla vyprchává spolu s přibývajícím věkem. Zatímco v kategorii 18 až 24 let se s ohledem na své tělo cítí vždy sebevědomě jen 7 % lidí, v kategorii 55 až 64 je jich již více než pětina. „S přibývajícími léty totiž lidé vlastní tělo čím dál lépe znají, navíc již pravděpodobně mají dlouholetého partnera, před kterým se naučili nestydět,“ uzavřel Adam Durčák.0 hlasů
Vaše hodnocení