Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už jste se narodili ve stejný měsíc nebo o deset let později, na kvalitu vztahu to nemá vliv.

Velký věkový rozdíl: Může ti zničit vztah?

Láska
zdroj: Thinkstockphotos Láska
aktualizováno 03.02.2014, 00:00 | 03.02.2014, 00:00 | Krasna.cz/trm

Ať už jste se narodili ve stejný měsíc nebo o deset let později, na kvalitu vztahu to nemá vliv.

Ženy po boku mladších partnerů krásní, muži s partnerkami ve věku svých dcer či vnuček zažívají další mízu. Ale jaký je ideální věkový rozdíl mezi partnery? Pohybují se v řádu měsíců, let či jejich desítek? Úskalí i výhody různých věkových rozdílů mezi partnery vysvětlí Martina Horáková, odbornice na vztahy z internetové seznamky Leyter.com.

 

Podle průzkumů z posledních let vyplynulo, že lidé za ideální věkový rozdíl mezi partnery považují přibližně čtyři roky s tím, že starší je muž. „Starší muž často představuje určitou jistotu, finanční i vztahovou. Čtyřletý věkový rozdíl však není takový, aby partnery od sebe oddaloval,“ vysvětluje Martina Horáková a dodává: „Žena je ve vztahu obvykle ten, kdo potřebuje oporu a jistotu, byť to často nepřizná nahlas. I proto se, když hledá partnera pro život ve svých 20 – 30 letech, raději zaměřuje na partnery starší než na ty mladší. Každopádně však v rozumném měřítku.“


Věk podle rovnice


Existuje dokonce formule, jak si vypočítat ideální věk partnera. Vezmete svůj věk, odečtete číslo sedm a výsledek vynásobte dvěma, tak zjistíte nejvyšší ideální věk partnera. Když naopak svůj věk dvojkou vydělíte a číslo 7 přičtete, zjistíte nejnižší možný věk, který okolí nebude připadat nevhodný nebo nepřípustný. „Takové výpočty jsou spíše úsměvné, a i když často mohou odpovídat realitě, je to patrně díky jejich velkému rozpětí. Číslo pro ideální věkový rozdíl neexistuje, protože každý má své hodnoty a vnímání života nastavené jinak,“ říká odbornice na vztahy z internetové seznamky.

 


Pro…


Věk hraje větší roli při samotném seznámení, než v průběhu vztahu. Jestliže nás z různých důvodů přitahují spíše starší partneři, již při výběru a seznamování si rovnou hledáme partnera staršího. V takovém vztahu můžete velmi často nacházet dostatečné pochopení, oporu a životní zkušenosti a rady. „Starší muži už vědí, co v životě chtějí, a za svým cílem jsou ochotni jít. Mají více životních zkušeností, které nemají problém sdílet se svojí partnerkou. Navíc nalezli již vnitřní klid, který mladí muži zatím většinou ještě hledají. Často jsou z nich výborní rádci. Bývají tolerantnější a nelpí na maličkostech. Prostě s věkem dosáhli potřebného nadhledu,“ popisuje výhody staršího partnera Martina Horáková.


…a proti


Počítejte však do budoucna, že vztah se starším mužem může rozdělit absence stejných zájmů, odlišné sexuální potřeby a v neposlední řadě také zdravotní stav. Pokud chcete děti, je pravděpodobné, že starší muž se bude zdráhat, protože už děti většinou má. „Zároveň je potřeba počítat s odlišným životním stylem a tempem. Větší věkový rozdíl znamená také jiné zájmy, jiné přátele a zcela rozdílné množství energie. Sladění volnočasových aktivit tak bude mnohem náročnější,“ zdůrazňuje odbornice. S rostoucím věkem se u mužů také častěji objevují erektilní dysfunkce.

 

Věkové rozdíly
(Foto: oficiální zdroj)


Tolerantnější společnost


Věkový rozdíl menší než 15 let, ať už je starší kterýkoli partner, je v dnešní společnosti vnímán spíše neutrálně. „U mladších lidí, řekněme generace dvacátníků a třicátníků, je partner mladší o deset až patnáct let spíše extrém. V generaci jejich rodičů už v tom málokdo vidí problém, protože věkové rozdíly se kolem období středního věku stírají. Další viditelný rozdíl je pak ve starší generaci, kdy opět díky vzhledu, vitalitě a energii lehce registrujeme větší věkový rozdíl mezi partnery, pokud jeden z nich je již zástupcem starší generace. Vnímání věkového rozdílu v každém případě určuje nejbližší okolí jedince a společnost kolem něj. Ta naše je v tomto ohledu s každou další generací liberálnější a tolerantnější,“ uvádí Martina Horáková.


PŘEČTI SI TAKÉ:

Je v posteli lepší starší, nebo mladší partner?
Velký věkový rozdíl mezi partnery? Má to svá PRO i PROTI
KLUČIČÍ ZPOVĚĎ: Jaký věkový rozdíl je tak akorát?
MY A RODIČE: Sexy čtyřicátník... Táta nebo milenec?


Při plánování rodiny pozor


„Mezi rovnocennými partnery není důležitý věk, ale schopnost porozumění, naslouchání a sdílení. Každý věkový rozdíl je vědomě či nevědomky vnitřně prodiskutován a obhájen, ať už je v řádu dnů či let. Věk je nutné brát v potaz především při plánování založení rodiny, ale ani k rozumně starším rodičům se již společnost nestaví odmítavě nebo vyloženě kriticky,“ uzavírá Martina Horáková.

 

NEPŘEHLÉDNĚTE:

Natěšený Pomeje o dceři: Na zázrak Aničku jsem čekal skoro padesát let!

Ženy, které milují mladé muže: Tyto slavné krásky ulovily zajíčky

Neskutečná drzost: Svobodová vzala zajíčka na výročí smrti manžela1 hlasů
Vaše hodnocení