Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Zvýšená tepová frekvence, zpocené dlaně a nechuť k jídlu. Toto jsou příznaky zamilování. Láska ale není náhodná. Zodpovědné jsou za ni chemické látky, neurony a hormony.

Víme, co se děje v našem těle, když se do někoho zamilujeme

Zamilovaný pár
zdroj: Thinkstockphotos Zamilovaný pár
aktualizováno 16.03.2016, 00:40 | 16.03.2016, 00:40 | krasna.cz/tvnoviny.sk

Zvýšená tepová frekvence, zpocené dlaně a nechuť k jídlu. Toto jsou příznaky zamilování. Láska ale není náhodná. Zodpovědné jsou za ni chemické látky, neurony a hormony.

Kombinace hormonů prochází v období zamilovaní třemi fázemi. Chtíčem, přitažlivostí a připoutání se.


"I přesto, že je láska silný pocit, který lidi všeobecně prožívají, tak jsou to pocity tajemné a nepolapitelné," tvrdí odborníci z MyBrest.

 

1. fáze - chtíč


"Každá fáze nabízí vlastní koktejl chemických látek, které ovládají naše pocity a jsou hnací sílou jednoho z nejdůležitějších rozhodnutí, které v životě děláme," tvrdí odborníci.


Každý milostný příběh v historii začal díky dopaminu, který je produkován mozkem. Tato chemická látka zvyšuje hladinu hormonů, má vliv na mnohé orgány včetně potních žláz. Proto se v začátcích vztahu více potíme.


2. fáze - přitažlivost


Přitažlivost je poháněna pohlavními hormony, a to testosteronem nebo estrogenem. To je to, co nás povzbuzuje k hledání partnera. Hormony jsou zodpovědné za náš sexuální apetit. Po tom, co po někom toužíte, přichází stav zamilovanosti.

 

PŘEČTĚTE SI TAKÉ:
Jak poznat skutečnou lásku?
Pravá láska? Odhal ji do minuty
Nešťastná láska škodí zdraví


Náhle toužíte být neustále v blízkosti s milovanou osobou. S tím se dostaví i vedlejší účinky přitažlivosti - rozšířené zornice, zvýšená tepová frekvence a pocení.


Zvýší se nám schopnost pamatovat si detaily. Všímáte si toho, co druhý má na sobě, jaký pije druh kávy... Máte v sobě tolik energie, že se může dostavit i nespavost.


3. fáze - připoutání se k sobě


Řeč je o vztahu. Za vztah zodpovídá oxytocin a vazopresin. Hladina obou hormonů výrazně stoupá po orgasmu. To vysvětluje, proč se někteří k sobě vážou hned po sexu.10 hlasů
Vaše hodnocení