Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pololetí se kvapem blíží, testů přibývá a učitelé jsou čím dál tím méně ochotní dávat úlevy. Prosedíte hodiny nad zadanou látkou a stále nic neumíte? Třeba se neučíte efektivně...

Je čas zapnout mozek!

aktualizováno 11.01.2012, 00:00 | 11.01.2012, 00:00 | Kai Pears/Krasna.cz

Pololetí se kvapem blíží, testů přibývá a učitelé jsou čím dál tím méně ochotní dávat úlevy. Prosedíte hodiny nad zadanou látkou a stále nic neumíte? Třeba se neučíte efektivně...

Ano, procházíme tím my všichni školou povinní. S blížícím se pololetním vysvědčením získávám pocit, že si všichni učitelé myslí, že se z nich mám zbláznit, a domnívám se, že nejsem jediná, kdo se takto cítí. Většina z nás má více zájmů než jen školu. Jsou tu také kroužky, sporty, přátelé, rodina, a proto si nemůžeme dovolit nad učením strávit hodiny, v horším případě dny. Jak to tedy udělat, aby učení bylo rychlé a zároveň aby jste z testů dostali dobré známky? Na činnost mozku působí spoustu faktorů – pokuste se je uspokojit všechny!

Nejdůležitější zásady efektivního učení
1. Změňte slovo "MUSÍM“ na "CHCI“! Uvidíte, že to poté půjde do hlavy lépe.
2. Již ve škole začněte pozorným sledováním výkladu. Snažte se nebýt myšlenkami nikde jinde. Čím více látky si osvojíte ve škole, tím méně se jí budete muset učit doma.
3. Piště si přehledné poznámky, které vám pomůžou soustředit se na to, co je ve výkladu opravdu podstatné a usnadní vám to pochopit látku doma.
4. Víkendy řešte nejlépe tak, že se jeden den nebudete učit vůbec a druhý den brzy. Pamatujte si, že nejlépe to myslí v době od 9 do 12 hodin!
5. Neučte se dřív než hodinu po obědě, mějte vyvětráno (věděli jste, že z celého těla spotřebuje asi 20 procent kyslíku mozek?), učte se spíše vsedě, vleže byste nad tím spíše usínali.
6. Ticho je pro naše soustředění to nejlepší. Hlasitá hudba, rádio či televize odvádí naši pozornost a vadí zapamatování.
7. Učte se v souvislém časovém období s malými přestávkami, ne jen tehdy, když nám zbude čas. Po 30 minutách klesá pozornost, proto je dobré zařazovat přestávku. Tu můžete vyplnit třeba pohybem (skvěle se při něm okysličuje mozek)!
8. Postupujte tak, že si nejdříve látku přečtete pozorně, a poté si uděláte výpisky nebo text barevně podtrhejte . V matematice, fyzice či chemii je lepší než odříkávání pouček zkusit si praktické úkoly, na které si spíše vzpomenete.

PŘEČTI SI TAKÉ:
TEST: Která škola je pro tebe ta pravá?
8. třída - už teď ti jde o známky!

A jak zjistíme, že látku už perfektně ovládáte? Zkuste podat stručný výklad o látce někomu jinému, rodičům, sourozencům či kamarádům! Když nebude nikdo takový po ruce, zkuste si to říct alespoň pro sebe.

Máte problém se SOUSTŘEDĚNÍM se?
Podtrhávejte si látku, učte se nahlas, piště si výpisky, kreslete schémata, počítejte příklady, piště slovíčka – činností si pozornost spíše udržíte než pouhým čtením textu.

Máte problém s PAMĚTÍ?
Existuje spousta důvodu. Neruší vás něco? Jak jsem již psala, zapnutá televize nebo hlasitá hudba vám při učení moc nepomůže. Neučíte se náhodou příliš látky najednou? Lepší je rozdělit si učení na víc dní. Učíte se dva podobné předměty po sobě? Pokud se budete učit nejdřív anglická a poté německá slovíčka, je zde téměř jistota, že si z druhé látky nic pamatovat nebudete. Snažte se tedy střídat předměty, které spolu co nejméně souvisejí.

Problém s TRÉMOU a STRACHEM?
Věty typu "To nezvládnu, mám vztek, nenávidím to“ nahraďte větami jako „Učení mi půjde každý den líp, budu soustředěný, dokážu to!“ Zapojte svou fantazii a živě si představujte, jak vás učitel chválí a jak vám to jde. Zkouškovou situaci si můžete natrénovat už doma. Odříkávejte si látku jako u vyvolání, napište si písemku nanečisto. Před písemkou se už jen několikrát zhluboka nadechněte a vydechněte, uvolněte se a v duchu si řekněte: "Zvládnu to!“

Doufám, že tyto rady vám pomohou a pololetní vysvědčení budete přijímat s dobrým pocitem a úsměvem na tváři :-)14 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •