Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš plnou skříň oblečení až skoro praská, ale přitom nikdy nemáš co na sebe? Když se na svou skříň podíváš, tak ani nemáš chuť se oblečením probírat? Stává se ti, že zapomínáš na některé kousky, máš je dokonce ještě s visačkou a nikdy jsi je neměl...

5 základů pro efektivní šatník

satnik - 3
zdroj: Archiv blogerky satnik - 3
aktualizováno 01.11.2017, 00:00 | 01.11.2017, 00:00 | Karolína Rejmontová/Krasna.cz

Máš plnou skříň oblečení až skoro praská, ale přitom nikdy nemáš co na sebe? Když se na svou skříň podíváš, tak ani nemáš chuť se oblečením probírat? Stává se ti, že zapomínáš na některé kousky, máš je dokonce ještě s visačkou a nikdy jsi je neměla na sobě? Jestli se v tom poznáváš tak se určitě podívej na základy efektivního šatníku, které jsem dala dohromady.

Tenhle článek mě napadl hlavně díky workshopu stylistky a módní koučky Kamily Vodochodské v rámci Slou Fashion Days, takže mi věř, že informace jsou opravdu z ověřeného zdroje.

 

Přeber si skříň


Přebírání skříně nemám moc ráda, protože mi to zabere spoustu času a energie, takže se k tomu přemluvím tak jednou za rok. Ale když už se do toho dám, tak mám aspoň dobrý pocit, a když skončím, tak je ten pocit úplně nejlepší, protože mám najednou pocit, že můžu zase dýchat a takový „klid v duši“.


Nemysli na přebírání skříně jako na něco negativního, ale mysli na to jako na nový začátek, příležitost srovnat si kousek života a také udělat radost někomu jinému (když oblečení prodáš nebo daruješ).


Oblečení, které vůbec nenosíš, rovnou vyřaď. U čeho si nejsi jistá, dej do krabice a nech ho tam třeba 10 dní. Ty věci, které ti budou chybět a budeš si přát, abys je měla k outfitům, vrať a zbytek vyřaď taky.

 

satnik - 2
(Foto: Archiv blogerky)


A oblečení, které je unošené do roztrhání a ošoupání poděkuj a pořiď si ho znovu, pokud chceš. To totiž byl ten kousek, který jsi opravdu využila a má ve tvém šatníku místo.

 

Vytvoř si svůj moodboard


Vezmi si třeba čtvrtku A3, kupu módních časopisů a vystříhej/vytrhej si z nich všechno, co tě nějak zaujalo, charakterizuje tě nebo ukazuje, jaká bys chtěla být. Takhle si vytvoříš svoji nástěnku, podle které můžeš směřovat i svůj šatník. Dobrý tip je udělat si takový moodboard na roční období, protože díky tomu uvidíš, co by sis vlastně chtěla pořídit a vyhneš se zbytečnému bloumání po obchodech.
Při vystřihování z časopisů si rovnou vystříhej i čtverečky barev, které se ti nejvíc líbí a chtěla bys je nosit. Rozděl si je na neutrální a „barevné“ barvy. Uvědomíš si tak, v jakém barevném spektru se chceš pohybovat.

 

Základní stavební kameny


Kdyby hořelo a ty bys mohla zachránit dvě věci ze svého šatníku, co by to bylo? Kamila Vodochodská říkala, že většinou si ženy vyberou věci, které byly dražší, jsou kvalitní a lehce kombinovatelné. A měla bys mít na mysli, že každá věc, co si koupíš, by měla dosahovat aspoň 65% hodnoty zachráněných věcí.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

10 věcí, které nesmí chybět v šatníku žádné dokonalé krásky
O hledání stylu aneb Jak sestavit nový šatník
Podzimní detox si zaslouží i tvůj šatník


Taky by sis měla pořídit základní kousky, na kterých můžeš stavět. Určitě aspoň některé z nich znáš: bílé tričko, malé černé šaty, lehký kabát, dobře padnoucí džíny... Mrkni na internet a určitě tam najdeš dobrý seznam basic must-have. Pokud ti nějaký základní kousek chybí, tak až budeš mít zase chuť nakupovat, tak místo 10 zbytečných věcí si pořiď jeden základní kus. Třeba kvalitní teplý kabát na zimu.

 

Zaměř se na materiály


Díky Kamile jsem si uvědomila, jak moc na materiálech záleží. Materiál totiž ovlivňuje vzhled oblečení, jeho vlastnosti a také životnost. Oblečení tvoří přírodní vlákna (vlna, bavlna, len...) nebo umělá (viskóza, akryl, nylon...) a je dobré, když má kousek aspoň 50% přírodního vlákna.


Máš svetr, který je pletený a huňatý, ale přesto tě v zimě vůbec nehřeje a spíš se v něm paříš? Tak se podívej na cedulku, protože možná tam bude velký podíl umělých vláken.
Když už jsem u koukání na cedulky, tak si dobře rozmysli, než si koupíš něco z akrylu nebo nylonu, protože tyto vlákna jsou v podstatě ropa, kterou máš pak přímo na kůži. Dáváme si pozor na to, co si dáváme na obličej nebo na vlasy, ale už se často nezaměřujeme na to, co přichází do styku s naší kůží.

 

Nauč se nakupovat


Na workshopu Efektivní šatník zaznělo něco, co se mi vážně vrylo do paměti. „I malé změny v nákupních návycích mohou dokázat velké věci. Protože s každou korunou, kterou utratíme za nějaký výrobek, dodáváme energii všemu, co tomu předcházelo. To je naše nejsilnější volební právo každého z nás.“

 

satnik - 1
(Foto: Archiv blogerky)


Mysli na to, že při nákupech investuješ svůj čas a peníze. A měla bys tedy do obchodů pro něco, co opravdu chceš, unosíš a investice se ti vrátí. Protože tričko za 100 Kč, které ale po pár vypráních ztratí tvar a ty budeš muset shánět nové po měsíci, tě ve finále bude stát víc, než tričko z kvalitního materiálu za 400 Kč.


Ono ta slow fashion totiž není jen o nakupování v sekáčích, ale právě i o tom, jestli oblečení unosíš a nebudeš mít potřebu pořád si kupovat nové.

 

Jak vidíš, tak téma efektivního šatníku je vážně obsáhlé a už jenom o materiálech bych se mohla rozepsat minimálně na dvě stránky. Pokud tě téma zaujalo, tak nezůstaň jen u jednoho článku, ale zjišťuj si víc, mrkni na nějaké workshopy a koukej na cedulky. Ať víš, jestli to, co kupuješ, má opravdu takovou cenu.0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •