Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Udržitelná móda je téma, které se stále víc objevuje a začíná zajímat víc a víc lidí. Mě to před pár měsíci chytlo taky a snažím se víc přemýšlet nad tím, co si koupím a od jaké značky.

Udržitelná móda v hlavní roli na Slou Fashion Days

slou fashion days - 1
zdroj: Archiv blogerky slou fashion days - 1
aktualizováno 06.10.2017, 00:00 | 06.10.2017, 00:00 | Karolína Rejmontová/Krasna.cz

Udržitelná móda je téma, které se stále víc objevuje a začíná zajímat víc a víc lidí. Mě to před pár měsíci chytlo taky a snažím se víc přemýšlet nad tím, co si koupím a od jaké značky.

Takže jsem byla strašně ráda, že jsem konečně stihla zajít na akci o nadčasové a ohleduplné módě, která se konala v rámci Mercedes-Benz Prague Fashion Weeku v holešovickém Vnitroblocku.

 

Ze všech přednášek a workshopů, kterých jsem se zúčastnila, mě nejvíc zaujala přednáška od Jarmily Štukové o textilních dílnách v Bangladéši, workshop Efektivní šatník s Kamilou Vodochodskou a prezentace Carry Somers (zakladatelky Fashion Revolution) na téma udržitelné módy.
A tady je shrnutí toho, co jsem si z těchto bloků vzala.

 

slou fashion days - 2
(Foto: Archiv blogerky)

 

Textilní dílny v Bangladéši


Upřímně jsem nevěděla, co od téhle přednášky čekat, protože jsem si myslela, že se tam jen dozvíme, jak se tam mají příšerně a můžou za to módní řetězce. Ale přednáška mě úplně ohromila! Přednášející Jarmila mluvila strašně hezky, chytře a navíc je to úplná Wonder Woman, která jezdí do válečných zón, kde dělá reportáže o talentovaných lidech s jejím projektem One Blood.


Textilní dílny v Bangladéši bohužel opravdu nemají vyhovující podmínky pro šiče a šičky, ale na druhou stranu je to pro místní jistá a relativně dobrá možnost výdělku. Jarmila nám vyprávěla o vedoucím jedné větší dílny, který se snaží pro zaměstnance zajistit dobré podmínky a aby děti chodily do školy. Je to pro ně daleko lepší místo na práci než třeba zpracovávání plastů, kde jsou jedovaté výpary.

 

slou fashion days - 3
(Foto: Archiv blogerky)

 

Workshop Efektivní šatník


Workshop Kamily Vodochodské byl opravdu skvěle stráveným sobotním dopolednem, kdy jsme se všechny mohly zamyslet nad obsahem vlastní skříně. Kamila nám během skoro tří hodin předala opravdu spoustu informací, ze kterých chystám samostatný článek.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Známe tři skvělé triky, jak se obléct za pár babek
Jak ušetřit za oblečení? Poznej kouzlo SLOW FASHION + ROZHOVOR
Nové kousky za hubičku? Tipy na nejlepší sekáče


O udržitelné módě nám řekla, že podle ní je udržitelné oblečení takové, které nosíme, dokud se skoro nerozpadne, pořád vypadá dobře a nemáme potřebu si kupovat další. Naše peníze jsou totiž naše nejsilnější volební právo. Je jen na nás, co a koho jimi podpoříme.

 

slou fashion days - 4
(Foto: Archiv blogerky)


Další důležitá myšlenka workshopu byly materiály. Protože to, z čeho je oblečení ušité, může mít velký vliv na jeho vlastnosti. Dobré je, aby kousek byl aspoň z 50% z přírodních vlákem (vlna, bavlna, len atd.). Kamila nám také dala tip, ať určitě nekupujeme oblečení, které je převážně z akrylu a nylonu, protože to je v podstatě ropa. A já si pořád říkala, proč se v tom pleteném svetru z Primarku potím a nehřeje mě – a on je to 100% akryl. Záhada vyřešena a příště se radši vážně podívám na cedulku.

 

Přednáška Carry Somers


Tato prezentace byla zlatým hřebem Slou Fashion Days a Carry Somers hlavním hostem. Sice měli na začátku nějaké technické potíže, ale potom se přednáška i diskuze pěkně rozjela. Carry mluvila o vzniku hnutí za udržitelnou módu Fashion Revolution a transparentnosti módního průmyslu.
V udržitelné módě je podle ní důležité chtít po značkách a řetězcích transparentnost a chtít znát podmínky jejich šičů a šiček. Proto také Fashion Revolution přišlo s hashtagem #whomademyclothes (tj. kdo udělal moje oblečení). Takže až budeš příště dávat fotku outfitu na Instagram, přidej ten hashtag a uvidíš, třeba ti značka nějak odpoví.

 

slou fashion days - 5
(Foto: Archiv blogerky)

 

Díky Slou Fashion Days jsem si vážně utřídila názor na udržitelnou módu a podle mě to je – podporovat lokální produkci, nakupovat v second handech, kupovat kvalitní materiály a kousky, které v šatníku opravdu chceme a potřebujeme.

 

Jak vidíš slow fashion ty?0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •