Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Slovo „hygge“ se zničehonic všude objevuje, ale co to vlastně znamená a odkud se vzalo?

Všechno, co jsi chtěla vědět o hygge

hygge
zdroj: Archiv blogerky hygge
aktualizováno 27.12.2017, 00:00 | 27.12.2017, 00:00 | Karolína Rejmontová/Krasna.cz

Slovo „hygge“ se zničehonic všude objevuje, ale co to vlastně znamená a odkud se vzalo?

Co je to hygge?


Hygge je slovo pocházející z norštiny a vyslovuje se „huga“. Sice nemá žádný konkrétní překlad, ale popisuje kvalitu útulnosti a pohodlnosti. Hygge jako takové ale pochází z Dánska a je to v podstatě součást dánské kultury. Je to pocit nebo chvíle, kdy se cítíš příjemně a je jedno, jestli jsi sama, nebo s přáteli, doma, nebo venku.

 

K hygge nepotřebuješ žádný návod, přizpůsobovat se něčemu nebo něco kupovat. Nemůžeš si koupit „hygge nábytek“ nebo „hygge jídlo“. Hygge je o užívání přítomnosti a takovém zpomalení.


Jestli sis někdy četla knížku, jen tak popíjela čaj, když bylo venku hnusně, a užívala sis to, tak jsi zažila hygge a ani jsi nemusela vědět, že to je vlastně ono.

 

hygge
(Foto: Archiv blogerky)

 

Co není hygge,


Hygge je většinou spojováno víc s offline časem než online, takže se sem rozhodně nepočítá koukání na Instagram nebo Snapchat na mobilu. Čas na počítači taky úplně hygge nebude. Sledování televize je tak na hraně, ale když pozveš kámošky třeba na film, tak to určitě hygge je. Společný čas je totiž věc, která k tomu určitě patří.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Dokonalý chill out podle mě
Chceš být šťastná? Žij v duchu HYGGE!
Stres z předvánočního období? Víme, jak zpomalit a čím se rozmazlit

 

Původ hygge


Dánové hygge vytvořili, aby přežili zimu, tmu, nudu a stereotyp v zimních měsících. Zapálí si svíčku, udělají si kafe, rozsvítí světýlka, zachumlají se pod deku nebo si užijí jídlo s přáteli. Vytváří si své rituály, aby zařadili hygge do svého každodenního života jako přirozenou část dne. Ale není to pro ně jen pocit nebo součást rutiny, ale je to také nastavení mysli a umění sdílet a ocenit radosti v našich domovech.

 

hygge
(Foto: Archiv blogerky)

 

Hygge bydlení


V designovém obchodě BoConcept mi prozradili, jak vypadá takový hygge interiér. A je to v detailech jako jsou světýlka, svíčky, pletené plédy a deky. V roztomilých doplňcích, které vytváří příjemnou atmosféru. Jsou to také barvy a materiály v interiéru, díky kterým se cítíš příjemně.

 

Co je pro tebe zimní hygge? Pro mě to je rozhodně spousta světýlek a zapálených svíček, sledování vánočních filmů s přítelem a ujídání cukroví.1 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •