Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Instagram patří mezi nejnavštěvovanější sociální sítě dnešní doby. Téměř neexistuje člověk, který by netušil, co to ten Instagram je a k čemu funguje. Původní záměr ukazovat povedené fotografie ale přerostl spíše v předhánění se, kdo má lepší dovo...

Dokáže Instagram zničit život?

Instagram
zdroj: Thinkstockphotos Instagram
aktualizováno 19.02.2019, 00:00 | 19.02.2019, 00:00 | Krásná.cz/Kerr Knock

Instagram patří mezi nejnavštěvovanější sociální sítě dnešní doby. Téměř neexistuje člověk, který by netušil, co to ten Instagram je a k čemu funguje. Původní záměr ukazovat povedené fotografie ale přerostl spíše v předhánění se, kdo má lepší dovolenou, luxusnější kabelku nebo romantičtějšího přítele.

Mnohdy si člověk ani neuvědomí, jak moc to dokáže zahýbat s jeho sebevědomím a pohledem na reálný život.

 

Já bych se donedávna mohla řadit mezi ty šílence, kteří pečují o svůj profil na Instagramu jako o mazlíčka. Parádní instastories, sladěný feed, stále dávat pozor, kdo co přidal, komentovat, lajkovat, zapojovat se do soutěží, do skupin, hledat si fotografy... Neustálé se honění za dokonalostí, které v podstatě nevede nikam. Stála jsem si ale za vidinou toho opěvovaného profilu, spousty komentáři a followery, chtěla jsem mít peníze z reklam a žít spokojený a jednoduchý život jako ostatní holky. Tolik mě to vyčerpávalo, ale neuvědomovala jsem si to velmi dlouhou dobu.

 

Ještě horší ale byla jedna věc - porovnávání se s ostatními. Měla jsem v hlavě jen to, že tahle holka má lepší postavu než já, tahle si může dovolit fotit obří výstřihy, tahle má krásný pokoj a tahle zase značkové oblečení, další jezdí na dovolenou každý měsíc a další si pije Möet, jako by to byla, voda a já? Já tu sedím pod dekou s čajem v ruce a přemýšlím, jaký seriál pustím po dopsání seminární práce. Opět mi trvalo dlouho, než jsem si uvědomila, že já mám přeci ve svém životě všechno, co jsem si kdy přála - mám rodinu, skvělý pokoj, úžasného přítele, byla jsem konečně v Londýně, prožila krásná rande a konečně dodělávám školu. A i přesto jsem každodenně smutná a zklamaná po prohlížení té hrozné aplikace.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jsi závislá na Instagramu?
5 dokonalých fotografií, které na Instagramu získaly rekordní počet liků
Odvrácená strana Instagramu: Pozor na přetvářku a falešnou dokonalost

 

Nedalo mi to a po pár prosezených odpoledních dýcháncích jsem začala hledat různé články, které by na tento problém upozorňovaly. A že jich nebylo málo! Vlastně mě vůbec nepřekvapilo, kolik lidí mělo podobné problémy. Vždyť všechny nejsme modelky a nemáme dokonalé životy a i tak po nás společnost vyžaduje vyšperkované fotky! Chvíli jsem si říkala, že Instagram obrátím a budu fotit fotky, které budou poukazovat na nedokonalost života. Na to, že v životě nejsou jen pozitivní věci a slunečné dny a že občas prší a hřmí a je den na nic.

 

Měla jsem to v plánu, dokud jsem se psychicky nesložila a nerozbrečela se téměř bezdůvodně jen kvůli aplikaci, která mi takřka začala ničit život. Je mi tak trapné něco takového psát, protože vím, že si spousta lidí bude ťukat na čelo! Spousta z lidí mě nepochopí a bude mě mít za blázna, vždyť já to vím... I já sama už jsem se chtěla přihlásit k nějakému psychologovi. Abys věděla, jak můj příběh skončil, Instagram jsem si zrušila. Ne deaktivovala, ale zrušila kompletně. Stejně tak to udělal i můj přítel. Zrušila jsem ho asi tři dny před maturákem a musím říct, že mi bylo tak nějak lehčeji... Užít si naplno maturák i Vánoce bez zbytečných fotek, označování a tak...

 

Včera přišel přítel s tím, ať si jdeme zrušit Facebook, že to nemá význam. No, musela jsem nad tím přemýšlet, ale Facebook mi nikdy takovou "psychickou újmu" nezpůsoboval, nehledě na to, že jsem ve spoustě skupinách ohledně blogů, copywritingu, marketingu apod., které opravdu potřebuji. Kdybych ale ty skupiny opravdu nevyužívala ke skutečné práci, zřejmě bych i na tento nápad kývla.

 

Co ty a sociální sítě? Stalo se ti, nebo někomu v tvém okolí něco podobného? Zrušila sis také sociální sítě?1 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •