Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ať už jsi na základní, střední nebo vysoké škole, přichází ten čas, kdy se uzavírá klasifikace, dopisují poslední testy, přichází zkouškové období a ty máš pocit, že se raději zabiješ, než abys musela ještě pár dní do té školy chodit.

Jak zvládat stres před koncem školního roku?

Dívka, učení
zdroj: Thinkstockphotos Dívka, učení
aktualizováno 04.06.2018, 00:00 | 04.06.2018, 00:00 | Krásná.cz/Kerr Knock

Ať už jsi na základní, střední nebo vysoké škole, přichází ten čas, kdy se uzavírá klasifikace, dopisují poslední testy, přichází zkouškové období a ty máš pocit, že se raději zabiješ, než abys musela ještě pár dní do té školy chodit.

Musím se přiznat, že letos je pro mě uzavírání klasifikace asi nejpohodlnější ze všech let, které na střední mám. Jak jsem vždy bojovala s matematikou nebo účetnictvím, letos jsem to zvládla všechno udržovat na dobrém průměru, a jestli to vše dobře dopadne, horší slůvko než "dobrý" mít na vysvědčení nebudu.

 

I přesto na sobě pociťuji stres z toho, že nic nestíhám, že se musím naučit na spoustu předmětů, dopsat seminární práci, zprávu z praxe, ročníkovou práci a ještě vypracovat sloh na jazyky, a tak se snažím uklidňovat vším, co jde. Teď své sepsané tipy předávám dál - tak si je rychle přečti, aplikuj a vydrž, prázdniny jsou za dveřmi!

 

Důležitá data a myšlenky si vždy zapisuj

 

Ať už se jedná o test z matematiky, kadeřnici nebo výlet s kamarádkou, vše si poctivě zapisuj do diáře. Pokud tě nebaví papírová podoba, najdeš takový malý diář i v telefonu nebo počítači. Pod stresem ti totiž vše začne vypadávat z hlavy a s přílivem dalších informací a důležitých dat na ty starší zapomeneš. Jakmile si zapíšeš něco do diáře, odpadne ti starost s pamatováním.

 

Uč se včas

 

Jakmile víš, že budeš příští týden psát nějaký test, klidně si vypiš poznámky, ze kterých se budeš učit, co nejdříve. Nejlépe si je začni pročítat každý den, aby se ti aspoň dostaly do hlavy. Při opravdovém učení pak nebudeš ve stresu z toho, že ten text v podstatě vidíš poprvé a nemáš šanci se ho naučit.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Desatero správného učení
Základní pravidla učení, která musí znát KAŽDÝ student
Kvalitní a efektivní učení, které zvládne každý

 

Hodně spi

 

Dobře, chápu, že to se říká těžce hlavně v tomto období, kdy na spánek v podstatě nemůžeš a nechceš mít čas. Raději sedíš u učiva nebo prokrastinuješ čímkoliv jiným, protože když přeci půjdeš spát, už se nebudeš moci učit. A co kdyby ses náhodou ještě mezi tím sledováním seriálu učit chtěla, že? Raději vypni počítač a pořádně se prospi - budeš mít více energie, budeš soustředěná a lépe se naučíš.

 

V žádném případě neprokrastinuj

 

Teď na to totiž je nejhorší čas. Opravdu nejhorší. Zvykni si odkládat telefon někam na poličku nebo na stůl s vypnutými zvuky a obrazovkou otočenou dolů. K počítači si sedej pouze v akutním případě a televizi si povol maximálně dvě hodiny denně. Snaž se být plně soustředěná na věci, které potřebuješ - místo sociálních sítí se raději jdi projít, aspoň se ti vyčistí hlava.

 

Odměň se

 

Po každém napsaném testu nebo odevzdané práci se pořádně odměň - vždyť si to zasloužíš! Kup si něco dobrého, pusť se do knížky, koukni na film nebo si zajdi na kávu s kamarádkou. Relax je ostatně v určité míře taky antistresový!0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •