Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozhodla ses začít svůj sexuální život a chceš být chráněná před těhotenstvím nebo jsi ho už začala, ale stále máš obavy, že bys mohla otěhotnět? Chceš začít brát antikoncepční pilulky, ale nevíš co pro to udělat?

Chceš začít brát antikoncepci? Co dělat?

Nejčastější otázky o hormální antikoncepci
zdroj: Thinkstockphotos Nejčastější otázky o hormální antikoncepci
aktualizováno 17.05.2015, 00:00 | 17.05.2015, 00:00 | Kikush/Krasna.cz

Rozhodla ses začít svůj sexuální život a chceš být chráněná před těhotenstvím nebo jsi ho už začala, ale stále máš obavy, že bys mohla otěhotnět? Chceš začít brát antikoncepční pilulky, ale nevíš co pro to udělat?

Určitě si to nejdřívě srovnej ty sama v hlavě, protože braní antikoncepce není žádná sranda, jsou to hormony, takže to něco s tvým tělem určitě udělá. Proto určitě nemá cenu je začít brát, když sexuálně nežiješ a nebo třeba jen kvůli tomu, aby se ti srovnala menstruace a nebo zlepšila pleť.

 

Promluv si s rodiči


Pokud nejsi plnoletá, určitě si promluv s rodiči nejlépe s mamkou. Řekni jí, co tě k tomu vede a určitě se neboj být upřímná. Pokud už máš dlouho přítele a rodiče ho znají, neměl by to být takový problém, jako kdyby jsi nikoho neměla a chtěla by sis jen užívat.

 

 

Zajdi ke gynekologovi


Pokud chce začít brát antikoncepci, musíš si zajít ke gynekologovi nebo říct při preventivní prohlídce, že bys ji chtěla začít brát.
Doktor tě zkontroluje, zeptá se, jestli se ve tvojí rodině vyskytuje nějaké onemocnění - třeba jako trombóza a rovnou ti předepíše recept na pilulky. Teď už se žádné krevní testy nedělají, aby se zjistilo, že tvé tělo v pohodě pilulky snese - podlě mě je to docela škoda, protože by se tím předcházelo určitým problémům u různých žen, které mají třeba vyšší riziko trombózy.

 

Potom už stačí si pilulky vyzvednout v lékárně


Pilulky se obvykle poprvé začínají užívat první den menstruace, v tomto případě je žena chráněna prakticky hned, kdy si vezme první pilulku prvního platíčka. Pokud se ti nechce na menstruaci čekat, můžeš si vzít pilulku kdykoli jindy, ale začneš být chráněna až po 7. dni pravidelného užívání pilulek a u některých antikoncepcí až 10. den.

 

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Dny britské módy v Zootu
Vyraz s kámoškou do kina na Avengers: Age of Ultron

 

Při pravidelném užívání antikoncepce je žena chráněna i v době obvyklé 7 denní pauzy, kdy se u některých typů antikoncepce neberou.

 

Bojíš se, že při užívání antikoncepčních pilulek přibereš?


Po antikoncepčních pilulkách se netloustne, je to prokázáno řadou kvalitních studií. Průmerný váhový přírůstek u žen užívajících a neužívajících pilulky je stejný (asi 0,5-1 kg ročně). Pokud přece jen žena při užívání pilulek přibere není to v důsledku užívání pilulek. U mladých dívek stačí normální tělesný vývoj, ten ještě není ukončen a probíhá dále ať už s pilulkami, či bez nich. Dříve antikoncepce opravdu vedla ke zvýšení hmotnosti, protože obsahovala velké množství hormonů, které napomáhaly zadržování vody v těle a tím přibívání na váze. Moderní antikoncepce sice obsahují také hormony, ale ne v takovém množství jako kdysi.

 0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •