Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Láska ve věku náctiletých, kdy každý alespoň jednou pocítil touhu někoho milovat a být milován, vyhoří stejně tak rychle, jako vzplane.

Můžeš se kamarádit s EX?

Expřítel
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Expřítel
aktualizováno 13.09.2011, 09:43 | 13.09.2011, 00:00 | Kirsten Axe/Krasna.cz

Láska ve věku náctiletých, kdy každý alespoň jednou pocítil touhu někoho milovat a být milován, vyhoří stejně tak rychle, jako vzplane.

Ostatně období puberty je určeno k tomu, abychom nasbírali co nejvíce zkušeností k vykročení do života dospělých, od kterých se očekává, že ve svém věku už mají ve vztazích jasno. Proto se často stává, že my náctiletí prožíváme své trable mnohem více než dospělí. A k tomu patří i porozchodové období, se kterým se tak špatně vyrovnáváme. Součástí tohoto období může být i často vyřknutá větička "Zůstaneme přáteli“.

Možná se ti už stalo, že jsi viděla kamarádku, jak si bez zábran volá se svým bývalým přítelem a povídají si, jako by se mezi nimi přednedávnem nic nestalo. Když se potkají na společné akci, ochotně spolu žertují, smějí se a hlavně spolu vychází. A to ještě před pár měsíci byli spolu a nikoho by nenapadlo, že se jejich cesty jednou rozdělí a každý se odebere jiným směrem. A co teprve, když se odeberou jiným směrem přeci jen SPOLU – jako kamarádi?

Určitě se ti někdy stalo, že by během tíživé chvíle ticha u rozchodu padla utěšující věta "Chci, abychom zůstali přáteli“. V tu chvíli je to pro tebe – pokud se s tebou rozchází – úplně nemožné a hlavně směšné. Pociťuješ vztek a hlavně neodolatelnou touhu vzít první předmět, který by jej raději navždy umlčel, než aby mu dovolil ti říct jediné slovo o přátelství, když se cítíš být zrazena.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak vycházet s bývalým?
Opravdový kamarád tě nikdy nezradí

Ale ne vždy je lepší svého ex navždy umlčet. Ono zůstat přáteli po rozchodu totiž není zas tak nemožné, jak se na první pohled zdá. Jen se musí vědět, jak na to.

- Měli byste na nějakou chvíli přerušit veškerý kontakt, dokud se každý neposune o kousíček dál a nevyrovná se se starými ranami, aby přátelství s tvým EX mělo pevné základy. Pak už si nebudete moct nic vyčítat.
- Ozvi se mu pouze za předpokladu, že už se k němu nikdy nebudeš chtít vrátit a že konec mezi vámi je definitivní.
- Rozhodně se s ním nezačni bavit proto, abys mu dala najevo svoji lítost (pokud jsi se s ním rozešla ty). Může to být zdrcující pro vás oba.
- Ujasni si, proč se s ním chceš dál bavit. Jestli je to jen z jednoho důvodu – že s ním chceš být za každou cenu za dobře, nechoď do toho. Je tu riziko, že by ses mohla chovat poněkud falešně (podvědomě) a vaše přátelství by skončilo nenávistí. Být s ním za dobře, protože má skvělé kvality a vždycky ti pomůže v nejhorším, je lepší důvod.

Výhody, které nese přátelství po rozchodu, jsou každopádně skvělou příležitostí pro to poznat tvého bývalého i z jiné stránky, když budete opravdu upřímní a budete si druhého skutečně vážit. Ne nadarmo se říká, že ex se můžou stát nejlepšími přáteli – pokud se ozveš ve správnou chvíli při správně příležitosti. Tehdy jsou schopní pro tebe, jakožto pro bývalou milovanou, udělat cokoliv a být ti oporou i v nejtěžších chvílích.

Odsuzovat svého bývalého po rozchodu není zrovna dvakrát vhodné. Po čase si totiž můžete oba dva uvědomit skutečnou vinu vašeho rozchodu a objektivně druhému bez postranních
emocí říci, co kdo udělal špatně. Zároveň si dokážete skvěle po čase zavzpomínat a i uznat, že se k sobě skutečně nehodíte.

Ovšem kamarádství se svým ex nese i rizika. Říká se, že každé vzpomínky bez ohledu na to, zda-li jsou krásné, nebo špatné, bolí. Může to v tobě vyvolat pocit frustrace, který může
vyústit v touhu po tom vše vrátit zpět, nebo v horším případě skončit v objetí kamarádského sexu, který touhu ještě víc zesílí.

I když jste už uklidili po rozchodu trosky, může se stát, že v podvědomí stále budete na druhého žárlit. Na tom není nic špatného; pokud nebudeš mít pocit, že se ti rapidně snižuje
ego při pohledu na jeho neodolatelnou novou přítelkyni.

Petra, 16 let: Přátelím se se svými bývalými partnery, až na jednoho, který to odmítl. Jeden je příliš daleko, takže o sobě jen víme. No, a pak zbývají dva. Ale začala jsem s tím až poté, co jsme si oba dořešili rozchod a opravdu jsme ani v skrytu duše toho druhého nechtěli zpět. Takže nejdřív se nevídat, až si najde někoho nového, tak se vyzuřit o samotě, a teprve pak začít s kamarádstvím.

Kim, 17 let: Nevěřím tomu, že to funguje, dokud se člověk na toho druhého nenaštve, a pak mu odpustí. Je jedno, nakolik jsou jaké viny reálné. Nevěřím totiž, že ten, kdo byl opuštěn, někde v hloubi duše nemá schovanou sebelítost a následně vztek na toho, kdo ho "zradil". Až po prožití a vyčištění těchto ran se dá něco spojovat. Jinak tam totiž ta sebelítost a postranní úmysly dost ruší.

Anna, 14 let: Navrhla jsem to tak, jak se to vždycky dělá, ale pak to nějak krachlo a proč? Mohla jsem za to já, protože to nějak nezvládám... Nemůžu se s ním nikdy o ničem bavit, prostě to nejde... Kamarádit s ním možná budu, až se zamiluju jinde, do té doby na to nevěřím, vždycky bych čekala víc.

Káťa, 18 let: Když člověk ví, že už nic víc neuhraje, tak navrhne kamarádství. Já bych to nebrala. Jestli někdo zklame v lásce, zklame i jindy. A člověka změnit nemůžeš.

Míša, 17 let: Pokud šlo o "nenápadný" rozchod, zkuste to, možná to vyjde. Ale pokud jste se pohádali na ostří nože, POČKEJ! Ale nemáš co ztratit...4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •