Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Bio trhy, bio plodiny, bio potraviny, bio džusy... Bio styl nás začíná obklopovat ze všech stran. Ale proč vlastně?

Bio styl – módní trend, nebo návrat k přírodě?

Bio styl
zdroj: Krásná.cz / čtenářka Bio styl
aktualizováno 08.11.2011, 00:43 | 08.11.2011, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Bio trhy, bio plodiny, bio potraviny, bio džusy... Bio styl nás začíná obklopovat ze všech stran. Ale proč vlastně?

Od roku 2000 ubývá v Česku i jinde v Evropě lidí, kteří žíjí na venkově. Schválně, zkus si tipnout, kolik procent obyvatel České republiky žije ve městech. Je to alarmujících 70 procent. Pokud k nim patříš, tak určitě dobře víš, že ve městě není zrovna jednoduché pěstovat si vlastní zeleninu nebo ovoce. Vlastně je to téměř nemožné. Bohužel v obchodech je ovoce a zelenina často v prachbídném stavu, a to nemluvím o tom, čím vším a proč jsou nastříkávané. A tak se lidé z měst často uchylují k rázné změně. Bio stylu.

Certifikované bio výrobky poznáš snadno. Mají na sobě znak, tzv. "Bio zebru“, což je zeleně pruhovaný půlkruh s nápisem "Produkt ekologického zemědělství“. Podvodů se bát nemusíš. Tento znak smějí používat jenom značky, které byly oficiálně schválené ministerstvem zemědělství.

A proč je vlastně lepší jíst bio? Bio potraviny neobsahují geneticky modifikované suroviny, rezidua pesticidů, glutaman sodný, umělá sladidla ani barviva. Že ti to nic neříká? Pojďme si to tedy rozebrat.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Pozor na potraviny, které mohou za tvé akné
Jak na muffiny s chutí, ale zdravě

Hlavním důvodem, proč se většina lidí k bio stylu uchýlila, je zdraví. Bio potraviny obsahují v průměru větší množství vitaminu C, vápníku, hořčíku, železa, chromu i antioxidantů. Je vědecky dokázáno, že jsou také nutričně hodnotnější. Zkrátka jako kdybys místo do obchodu šla na zahrádku a tam si ze stromu utrhla jablko, nebo podojila krávu :-)

Mimo jiné bio produkty také prospívají přírodě i hospodářským zvířatům, která jsou chována pro užitek. Jak se liší velkochovy od eko farem? U velkochovů jsou zvířata často namačkána v úzkých klecích, krmí je tím nejlevnějším krmivem a není jim dopřán zrovna dlouhý život. Oproti tomu eko farmy mají přísně určená pravidla, podle kterých se musejí řídit. Například počet kuřat chovaných v klecích je přesně určen a tím mají více pohybu. Telata nejsou hned po porodu matce odebrána, jako je tomu u velkochovů. Naopak tráví s ní co nejvíce času a jsou kojena jejím mlékem. Dobytek, který nejde na porážku, se na eko farmě dožívá přirozeného věku. Eko farmy mají také zakázáno hnojit umělými hnojivy.

Tím tě ale nechci automaticky vést k tomu, abys přesedlala na bio styl. I přes všechnu tu spoustu výhod je tu i pár nevýhod. Jedna z těch největších pro tebe bude určitě cena. Mnoho lidí si myslí, že bio potraviny jsou drahé, protože jejich kupování je trendy. Jenže dražší jsou z úplně jiného důvodu. Na eko farmách, odkud většinou bioprodukty pocházejí, se vše dělá ručně a nic se neurychluje jako u jiných výrobků. A protože se do jejich produktů nepřidávají žádné konzervační látky, mají také kratší trvanlivost. Zemědělcům tedy hrozí riziko velké ztráty, a to se pak odráží také na ceně, která je v průměru o 30 procent dražší než u běžných potravin.

Ať jsi zastánkyní, nebo odpůrkyní bio stylu, opravdu ti tímto článkem nechci diktovat, co a jak máš jíst. Chtěla jsem zde jen osvětlit pojem, o kterém má spousta z nás zkreslené představy.

Na závěr si dovolím citovat pana Lestera Browna: "Naši Zemi jsme nezdědili od našich předků, ale půjčujeme si ji od našich potomků.“4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •