Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Taky jsi patřila k dětem, které denně vysedávaly přede dveřmi a čekaly, až jim kouzelná sova přinese dopis z Bradavic, nebo potají mávaly pastelkou v představě, že je to hůlka?

Harry Potter skončil. Chceš pokračovat?

aktualizováno 09.08.2011, 00:17 | 09.08.2011, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Taky jsi patřila k dětem, které denně vysedávaly přede dveřmi a čekaly, až jim kouzelná sova přinese dopis z Bradavic, nebo potají mávaly pastelkou v představě, že je to hůlka?

Obdivuji J. K. Rowlingovou za to, že dovedla tolik generací dětí ke čtení. Jsem jí za to vděčná. Vždyť jen díky ní často dnešní školáci přečtou tak "tlustou" knihu doborovlně a jen díky ní v něco věří. Jen díky ní mají tak kouzelné dětství. Premiérou filmu druhé části sedmého dílu je ale příběh Harryho Pottera u konce. Končí tak velká éra. Éra, kdy celý svět spojovala kouzelná kniha o magickém světě. Co když ale chceme pokračovat?

Na internetu existuje celá řada virtuálních "škol“ na způsob Bradavic. Většinou to bývají projekty, které vytvářejí samotní fanoušci Harryho Pottera. Můžeš zde studovat stejné předměty jako v HP, poznat spoustu nových přátel všech věkových kategorií, číst Denního věštce, komunikovat s přáteli ze stejné koleje, nakupovat v Příčné ulici, vlastnit svoji sovu... Nezní to úžasně?

Harry Potter na internetu - 4
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Na těchto webech bývá hlavní podmínkou registrace (samozřejmě zdarma), která je ale otevřená jen některou část roku. To záleží na tom, jak dlouho na které škole trvá školní rok (někde mají stanovený půlrok, někde jenom dva měsíce). V sprnu ale často bývá registrace otevřená všude.

Pro přijetí do takové školy si musíš vymyslet své kouzelnické jméno. Mnoho webů zakazuje jména dle postav z Harryho Pottera (např. Hermiona, Harry, Ron, Snape...). Je jen na tobě, jak moc popustíš uzdu fantazii. Dbej také na to, že v samotné hře tvá postava nejsi ty. To znamená, že když ty jsi smutná, za svou postavu můžeš hrát ve veselé náladě. Přestože v realitě máš hnědé vlasy, ve hře můžeš být blondýna. Jsi stydlivá? Ve hře můžeš mít sebevědomí na rozdávání.

Harry Potter na internetu - 3
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Možná se ti zdá divné, že tyto virtuální školy nazývám "hrou“. Není to ale klasická hra. Je to on-line hra, která probíhá formou chatů a místností. Najdeš zde mnohá místa z Harryho Pottera (například Velkou síň, Zapovězený les, Famfrpálové hřiště, učebnu Černé magie...), ale všechna tato místa budou jen formou chatů a ty se na nich budeš pohybovat pomocí RPG nebo volného chatového způsobu života.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Exkluzivní videa pro fanoušky Harryho Pottera!
Harry Potter a Relikvie smrti 2. část

Co to pro tebe znamená? Když se ti otevře chatová místnost nazvaná třeba právě Velká síň, ty napíšeš do hvězdiček ve třetí osobě, co tvoje osoba právě udělala (např. *vejde*, *posadí se*, *ohlédne se za hlasem*). Samozřejmě nebudeš psát všechno ve hvězdičkách, s ostatními komunikuješ bez hvězdiček, ale většina těchto webů si na RPG zakládá.

Harry Potter na internetu - 2
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Jednou z dalších podmínek je, že musíš mít na "Bradavice“ dostatek času. Musíš zde totiž studovat alespoň jeden předmět. Virtuální školy mývají širokou nabídku studijních předmětů. Pro příklad budu jmenovat bílou a černou magii, astronomii, obranu proti černé magii, parapsychologii, věštění, lektvary, létání, dějiny čar a kouzel, magickou literaturu a další...

Výuka probíhá dvojím způsobem. On-line hodinami, nebo nástěnkovou výukou. První volba je časově náročnější, ale o to zábavnější. Učebnami jsou opět chatové místnosti, kde se ve stanovený čas (většinou ve večerních hodinách) sejde profesor se svými žáky, podá jim výklad nebo s nimi diskutuje, hraje hry... Profesoři bývají lidé, kteří mají s RPG víceleté zkušenosti. Často bývá povinností psát si "sešit“, k čemuž ti poslouží obyčejný textový editor, do kterého si zkopíruješ výklad od profesora, abys v pololetním testu nepohořela :-) Ano, čteš správně, i v tomto kouzelném světě se píšou testy, úkoly a eseje, které ti profesor zadá a za které dostáváš známky.

Nástěnková výuka je méně náročnější, ale v podstatě na stejném principu. Místo učeben v podobě chatových místností má profesor nástěnku, na kterou dává výklad oživený o RPG. Tvou povinností je si výklad zkopírovat do daného termínu a uposlechnout dalších pokynům profesora (úkol, esej, test...). Výhodou je, že nemusíš být přítomna na on-line hodině ve stanovený čas.

Harry Potter na internetu - 1
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Zmíním se ještě o jedné důležité věci. Virtuální školy mívají čtyři až osm ročníků. Závisle na tom, jak dlouho trvá jeden školní rok, si tedy dobře rozmysli registraci. Když bude mít škola šest ročníků a jeden školní rok na ní bude trvat šest měsíců, celá doba tvého studia by tedy měla odpovídat třem rokům. Rozmysli si, jestli tě hra bude bavit a jsi jí schopna obětovat nějaký ten volný čas.

Mé zkušenosti s virtuálními školami jsou pouze a jenom kladné. Našla jsem si zde spoustu skvělých přátel a přiučila se i pár znalostem (doporučuji zvolit si předměty, které využiješ i v reálném životě, například astronomii, astrologii, drahé kameny nebo psychologii). Když se budeš trochu snažit, určitě nějakou virtuální školu najdeš sama, ráda ti jich ale i pár doporučím.

Čisté napodobeniny Bradavic najdeš například na www.bradavice.eu, www.hogwarts.cz, www.hocz.org, www.bradavice.svetkouzel.net . Potom existují různé blogové napodobeniny, tedy virtuální školy bez vlastní domény, kterých je velké množství, ale bohužel málo aktivních. Pokud si chcete odskočit mimo Harryho Pottera, dají se na českém a slovenském internetu najít i virtuální školy s vlastní magickou tématikou a vlastním světem (www.warfor.eu, www.erethizon.net, www.pentagramus.com).18 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •