Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Poslední rok na střední škole dává zabrat. Času na učení je tragicky málo a do toho se máš rozhodovat, jak naložíš se svou budoucností.

Jak zvládnout maturitní ročník

1
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky 1
aktualizováno 14.01.2016, 00:00 | 14.01.2016, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Poslední rok na střední škole dává zabrat. Času na učení je tragicky málo a do toho se máš rozhodovat, jak naložíš se svou budoucností.

Přihlášku k maturitě už dost možná vyplněnou máš, a tak už asi tušíš, z jakých předmětů tě zkouška z dospělosti čeká. Snaž se tomu alespoň trochu přizpůsobit svůj život. Drobné změny často pomůžou! Maturuješ z angličtiny? Začni sledovat svůj oblíbený seriál v angličtině. Zvolila sis raději matematiku? V tom případě si kup nějakou lepší kalkulačku, geometrické pomůcky, nebo třeba tužky. Maturantům ze zeměpisu pomůže mapa světa, kterou si pověsí nad postel, zatímco učení dějepisu můžeš vylepšit návštěvou muzea nebo jiného zajímavého místa. Příprava tě musí bavit! Důležitá je zkušenost a praxe, díky které si svoje poznatky mnohem lépe zapamatuješ.


Sestavuješ seznam četby k maturitě? Ne vždy je dobré spoléhat se na ty „nejlehčí“ knížky, protože hrozí, že nebudeš mít před komisí o čem mluvit. Pokud ještě váháš, zkus si třeba přečíst krátký výtah z jednotlivých knih ze seznamu. Pomoci ti může také autor, který má zajímavý životní příběh (můžeš o něm dlouho mluvit). To se často pamatuje lépe, než děj knihy. Pozor na obsáhlá díla se spoustou postav. Přestože tě třeba daná kniha nadchla, uvědom si, že budeš nervózní a dost možná si nebudeš moci vybavit jednotlivá jména.

Více než jindy je důležité plánovat. Pořiď si nějaký hezký diář a snaž se svůj čas zorganizovat tak, jak nejlépe umíš. Odpadá ti příští týden hodina? Výborně, využij ji třeba ke zpracování nějaké maturitní otázky, nebo si zajdi do knihovny pro povinnou četbu. Ačkoli se zdá, že je květen ještě daleko, raději s přípravou neotálej.

PŘEČTI SI TAKÉ:

Maturita se blíží: Jak se efektivně učit?

Jak u maturity neztratit jistotu?

6 kroků pro úspěšné složení maturity!

Rozhoduješ se, na kterou vysokou školu jít? Nedívej se jenom na to, zda je jednoduché se tam dostat nebo jak daleko od tebe daná škola je. Důležité jsou také statistiky uplatnění absolventů nebo návazné magisterské obory, kterými můžeš upřesnit své zaměření. Během celého roku jsou pořádány nejrůznější vzdělávací veletrhy, kde si můžeš s absolventy různých škol popovídat osobně. Pozor na termíny! Většina škol uzavírá přihlašování na konci února.

2
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

Možná tě ještě čeká maturitní ples, což je sice příjemná věc, ale souvisí s ním také další věci, které musíš stihnout vyřídit, jako je zorganizování (společně s tvou třídou), výběr šatů, pozvání rodiny, případně vytváření tabla nebo maturitního videa. Snaž se nenechávat nic na poslední chvíli, z toho pak budeš ještě více ve stresu.

Jak zvládáš maturitní ročník ty?2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •