Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Také už máš plné zuby jablek, banánů a mandarinek, které nám obchody i školní jídelny pořád dokola stereotypně předhazují? Existuje i jiné ovoce, zkus poznat nové a nevšední chutě!

Máš už dost mandarinek? Ochutnej exotické ovoce!

Exotické ovoce
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Exotické ovoce
aktualizováno 25.02.2013, 01:43 | 25.02.2013, 01:24 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Také už máš plné zuby jablek, banánů a mandarinek, které nám obchody i školní jídelny pořád dokola stereotypně předhazují? Existuje i jiné ovoce, zkus poznat nové a nevšední chutě!

Když mé třídě učitelka biologie nedávno oznámila, že každý z nás udělá prezentaci a ochutnávku nějakého exotického ovoce, akorát jsem nadávala, že mám další práci navíc. Teď  sem za to ale opravdu ráda! Poznala jsem totiž ovoce, o kterém jsem neměla ani ponětí, že existuje, a mám navíc nové vědomosti o zdraví prospěšných látkách v různých druzích.

Zatímco před tímto projektem jsem jedla pořád jen mandarinky a pomeranče, občas banán nebo kiwi, dnes už si pravidelně kupuji granátové jablko či khaki.

Že nevíš, kde různé zajímavé ovoce hledat? Téměř v každém obchodě najdeš nějaký druh, který jsi před tím neznala, jde jen o to naučit se hledat. Protože jsi do teď vždy v oddělení s ovocem hledala jen to známé, automaticky si přestala vnímat všechno okolo.

Zajdi si po škole do jakéhokoli supermarketu a v oddělení s ovocem a zeleninou si vše pořádně a do detailu prohlídni. Nemusíš hned něco kupovat, jen hledej ty druhy ovoce, které tě zaujmou, a než si je koupíš, najdi si o nich třeba doma na internetu víc.

Pak zjistíš, že litchi je dobré při střevních potížích, mango uklidňuje a dodává sílu při nervových situacích nebo že ti avokádo pomůže při menstruačních bolestech. To už je dobrý důvod, proč pro tebe do teď neznámé druhy ovoce koupit, ne? :-)

Granátové jablko
Vitaminy A, B a C, velké množství sodíku a cukrů, fosforu, zinku a hořčíku. Čistí krev, zabraňuje tvorbě krevních usazenin, reguluje tlak, posiluje obranyschopnost, pomáchá předcházet rakovině.

Kiwano
Vitaminy A a C, významný zdroj vlákniny a hořčíku. Připomíná českou okurku a řadí se mezi zeleninu.

Kumquat
Bohatý na vitamín C, draslík a měď. Je to nejmenší ze všech citrusových plodů, může se jíst i slupka.

Pitaya (Dračí ovoce)
Dužina připomíná kiwi, ale zaujme tě především sytě růžová slupka. Je to plod kaktusu, obsahuje vlákninu, karoten, železo, vitamín C, velké množství minerálů a antioxidantů. Na Tchaj-wanu používají toto ovoce diabetici místo rýže.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Ovoce, které tě chrání před nemocí
Jablko pro tvou krásu
Úžasné potraviny, které ti zrychlí hubnutí

Litchi

V Číně se mu říká "pokrm lásky". Obsahuje vitamin C, draslík, sodík, vápník a minerální látky. Pomáhá při průjmových onemocněních.

Marakuja
Má v sobě mnoho provitaminu A, vitaminy B a C, vápník, fosfor nebo železo. Marakuja je plod mučenky jedlé, která má úchvatný květ.

Avokádo
Bohaté na proteiny, vitaminy A, B1, B2, B6, C a E. Obsahuje hodně lecitinu (snižuje hladinu cholesterolu) a nenasycené mastné kyseliny.

Karambola
Zaujme tě především hvězdicovitý tvar. Obsahuje vápník, železo, fosfor, vitamin C a minerální látky.

Nashi
Nashi podporuje trávení, zmírňuje kašel, oddaluje kašel a eliminuje účinky alkoholu. Obsahuje také uhlohydráty a velké množství vlákniny.

Khaki
Obsahuje velké množství jednoduchých sacharidů (zdroj energie) a také vápník, hořčík, draslík či měď. Chutí je podobné meruňce.

Kokos
I když je obtížné dostat se dovnitř kokosu pro kokosové mléko, rozhodně se to vyplatí. Obsahuje totiž vitaminy B1, B2, B6, B3, karbohydráty, proteiny, síru, hořčík či chlór. Používá se jako lék při zažívacích problémech, při nemocích s močovým měchýřem, při léčeních nervových nemocích, ztrátách paměti a při pleťových chorobách.

Pomelo
Zdroj draslíku, železa a vitaminu C, pomáhá při vysokém cholesterolu a srdečních nemocích.10 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •