Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Média hlásají, že se teenageři přestávají bát této nebezpečné nemoci a často už si ani nedávají pozor.

Myslíš, že se tě AIDS netýká?

Ochrana před AIDS
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Ochrana před AIDS
aktualizováno 15.01.2012, 00:00 | 15.01.2012, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Média hlásají, že se teenageři přestávají bát této nebezpečné nemoci a často už si ani "nedávají pozor".

V dnešní době už nejsme tak ostýchaví, jako byli lidé dříve, a o sexu se mluví veřejně téměř všude. Nedá se tak úplně přesně říct, zda je to dobře, nebo špatně, ale z hlediska ochrany před pohlavními chorobami je to určitě správné. Pokud si myslíš, že AIDS je jen "nemoc homosexuálů" nebo že "se tě to netýká", jsi na omylu. Nakazit se je jednoduché, ale stejně jednoduchá je prevence!

Co je to vlastně HIV/AIDS? První název je zkratka pro Human Immunodeficiency Virus, v překladu tedy vir selhání lidské imunity. Přenáší se zejména nechráněným sexem nebo sdílením infikovaných jehel u injekčních uživatelů drog. Pokud se HIV neléčí, může dojít k nenapravitelnému poškození imunitního systému. Takovému stavu se pak říká AIDS. AIDS je opět zkratka z anglického Acquired Immuno Deficiency Syndrome, v překladu syndrom získaného selhání imunity.

Abych byla přesná, infikovat se můžeme pouze virem HIV, který pak způsobuje nemoc AIDS. Existuje mnoho teorií o vzniku viru, posuď sama, která ti připadá nejrealističtější.

První teorie praví, že virus je tu s námi od pradávna, ale kvůli současným životním podmínkám se zmutoval a začal být nebezpečný.
Druhá teorie se opírá o podobnost viru HIV a SIV, který mají opice. Díky africkým rituálům, kde se mísí opičí a lidská krev, se pak virus SIV adaptoval na člověka v podobě HIV.
Třetí teorie uvádí, že virus byl vyvinut během 2. světové války jako biologická zbraň.
Čtvrtá teorie říká, že virus je trestem od Boha.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Co ti hrozí při orálním sexu?
KONDOM! Odpovědi na vaše nejčastější otázky

Pokud jsem tě předešlými odstavci hodně vyděsila, teď se tě pokusím uklidnit. Virus HIV je mimo tělo člověka velmi náchylný a během několika vteřin hyne. Navíc se dá říct, že při běžném mezilidském kontaktu se nepřenáší. Pokud máš tedy strach, že chytneš HIV z bodnutí od komára, použitím veřejného WC, na koupališti, nebo dokonce v nemocnici, mám pro tebe dobrou zprávu, protože takto se virus rozhodně nepřenáší. HIV se u nakaženého člověka vyskytuje ve všech tělních tekutinách (sliny, pot, moč...), ale množství, ze kterého se můžeš nakazit, je pouze v krvi, spermatu, vaginálním sekretu a mateřském mléce. Nedostane-li se ti nějaká z jmenovaných tekutin od nakaženého člověka do krevního oběhu, můžeš tedy zůstat klidná.

Ochrana před AIDS
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)


Ačkoliv mimo tělo virus nepřežije ani minutu, zbavit se ho v lidském těle je zatím nemožné. Kvůli zvláštnostem viru HIV nebylo proti němu doposud vynalezeno očkování. Ještě před nedávnem tedy byla smrt u nakažených lidí jen otázkou času. Když totiž propukne AIDS, tvoje imunita bude tak oslabená, že můžeš umřít i na "obyčejnou" chřipku. Díky dnešní medicíně už se ale často dá život nakaženého člověka výrazně prodlužit. Po nasazení léků může člověk žít dál až patnáct let. Lékaři pak však často varují, že takové léky mají výrazné vedlejší účinky, jako jsou bolesti hlavy, poškození jater a únava.

V pražském Domě světla si již nechalo udělat test přes tři tisíce lidí, smutnou zprávu si vyslechlo asi sedmdesát z nich. Kde se nechat na HIV testovat a další zajímavé informace ohledné této nemoci nalezneš na www.hiv-aids.euweb.cz . Mnozí HIV pozitivní lidé žijí několik let bez jakýchkoli příznaků. Neber tedy tuto nemoc na lehkou váhu a neboj se jít se nechat otestovat. Nakazit se je jednoduché, ale stejně jednoduchá je prevence!4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •