Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Maturitní ročník je plný rozhodování. Jsou tady ty jednodušší rozhodnutí, jako je výběr plesového líčení a šatů, ale také ty složitější, které mohou významně ovlivnit tvoji budoucnost. Jedním z takových rozhodnutí je i výběr vysoké školy.

Nevíš, kam na vysokou? Poradím ti, jak se rozhodnout!

Studentka
zdroj: Thinkstockphotos Studentka
aktualizováno 30.01.2017, 00:00 | 30.01.2017, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Maturitní ročník je plný rozhodování. Jsou tady ty jednodušší rozhodnutí, jako je výběr plesového líčení a šatů, ale také ty složitější, které mohou významně ovlivnit tvoji budoucnost. Jedním z takových rozhodnutí je i výběr vysoké školy.

V dnešní době existuje několik věcí, které volbu vysoké školy značně ulehčují – už jenom to, že přihlášek si můžeš podat v podstatě neomezený počet. Záleží tedy jen na tobě, zda si podáš dvě, nebo deset. V úvahu však ber jejich cenu, která se obvykle pohybuje v řádu stokorun (vysoké školy to obvykle nazývají „manipulačním“ či „administrativním poplatkem“). Pokud patříš mezi nerozhodné typy, větší počet přihlášek může celou tvou situaci ještě více zkomplikovat. V případě, že tě vezmou na více škol, se totiž budeš stejně muset rozhodnout pro jednu.


Zvaž také své reálné šance na přijetí u jednotlivých oborů. Ráda bys na psychologii, ale sotva se stíháš učit na maturitu? Pak to patrně nebude to nejlepší rozhodnutí, protože přijímací zkoušky na psychologii patří k těm náročnějším a je třeba věnovat přípravě na ně více času. Měj připravený jeden obor „do zálohy“, u kterého máš vysoké šance na přijetí, a který je příbuzný tvému vysněnému oboru. Pokud se nedostaneš právě na ten vysněný, můžeš zkusit rok studovat ten příbuzný obor a alespoň nevypadneš ze cviku a rozšíříš si své znalosti.


Vybíráš si vysokou školu ve vzdálenějším městě? Dobře si prostuduj možnosti dojíždění a ubytování. Jak často budeš jezdit domů a kolik času ti cesta zabere? Nedá se studovat podobný obor i někde blíž? Co o studiu na škole píšou současní studenti a absolventi? Pátrej v diskuzích na internetu i na Facebooku a udělej si názor.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jak se dostat na vysněnou vysokou školu
Podle čeho (ne)vybírat vysokou školu!
Jdeš na vysokou? Co se změní oproti střední?


Studijních oborů je v současnosti k dispozici velké množství, ale jejich uplatnitelnost se značně liší. Jestliže tě opravdu zajímá jeden konkrétní obor a od svého okolí slýcháš jenom nechápavé otázky typu „A co z tebe pak bude?“, nemusíš to hned vzdávat. Často platí, že pokud máš pro daný obor opravdu zápal a nadšení, získáš nakonec větší uplatnitelnost než spolužáci, co šli třeba na „vyzdvihovaná“ práva. Existují také školy, které nabízejí dvouoborová studia. To neznamená, že studuješ dva obory najednou, ale že studuješ od každého něco. To může tvou uplatnitelnost na trhu práce značně zvýšit.


Na internetu najdeš spoustu testů, které ti na základě vyhodnocení odpovědí poradí, co bys měla studovat. Nemusíš jim ale stoprocentně důvěřovat. Nezapomeň, že počítač je stále jenom počítač a ten, kdo tě zná opravdu nejlíp, jsi ty sama. Vnitřní motivace je při studiu jedna z nejdůležitějších. Nemá cenu trápit se u studia, které tě nenaplňuje a nebaví.3 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •