Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Venku je ještě stále zima a sychravo, proto když se můžeš schovat před mrazem doma, docela ráda se napiješ něčeho teplého. Mám pro tebe seriál, ve kterém ti představím nejznámější typy čajů, a přidám pár rad, s čím vším a jak ti který dokáže pomoci.

Objev kouzlo čajů 3. díl: Bílý čaj

aktualizováno 11.04.2012, 00:00 | 11.04.2012, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Venku je ještě stále zima a sychravo, proto když se můžeš schovat před mrazem doma, docela ráda se napiješ něčeho teplého. Mám pro tebe seriál, ve kterém ti představím nejznámější typy čajů, a přidám pár rad, s čím vším a jak ti který dokáže pomoci.

Bílá barva je všeobecně považována za symbol naděje, jemnosti a čistoty. A přesně to můžeš najít i v bílém čaji. Označuje se za vůbec ten nejpřírodnější čaj ze všech, možná právě proto, že se zpracovává z ještě nerozvinutých pupenů čajových lístků. Název bílý čaj není odvozen z barvy, která je spíše zlatavá, ale právě ze zmíněných lístků, které jsou bohatě pokryty bílo-stříbřitými chloupky. Sbírají se ručně a poté se napařují a suší.

Vzhledem ke složitému pěstování byl dříve nazýván také jako "čaj císařů", kteří jím uctívali važené návštěvy. A to se s ním vlastně tak trochu "veze" dodnes, protože má stále jisté kouzlo výjimečnosti. Stejně jako většina nejznámějších čajů, i bílý čaj pochází z Číny. Jeho historie je údajně stará přes 2000 let, ale i přesto se ještě stále netěší tak velké oblibě jako čaj černý.

Předchozí díly seriálu:
Objev kouzlo čajů. 1. díl: Zelený čaj
Objev kouzlo čajů. 2. díl: Černý čaj

Jak již bylo zmíněno, správně uvařený bílý čaj má světlou až lehce zlatavou barvu. Jeho chuť je jemně nasládlá. Díky přítomnosti přírodních antioxidantů je velice prospěšný lidskému tělu a také se hodí jako doplněk pro detoxikační kúry. Často se přidává i do kosmetiky, takže je klidně možné, že ho najdeš třeba ve svém tělovém krému.

Bylo prokázáno, že bílý čaj zabraňuje předčasnému stárnutí, pomáhá v boji proti rakovině a virům, udržuje tvé tělo v dobré kondici, snižuje hladinu cholesterolu a vysoký krevní tlak, prospívá srdci, kostem i kloubům a především zlepšuje imunitu. Bílý čaj také pomáhá tvým zubům. Snižuje riziko paradentózy a zubního kamene a vede ke zdravému vzhledu ústní dutiny.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Dieta podle ročních období: začni s jarní etapou
Čím trpí tvé tělo na party? A jak mu pomoci?

Ze všech čajů má právě tento nejmenší obsah kofeinu, a to asi 15 miligramů. Aby sis to dokázala představit, tak taková káva obsahuje až 150 miligramů, černý čaj až 60 miligramů a zelený čaj asi 30 miligramů. Navíc oproti takovému černému čaji má bílý čaj mnohem méně barviva, takže nezanechává na tvých zubech nepříjemný hnědý povlak.

Bílý čaj je také významným pomocníkem v hubnutí. Vědci prováděli pokusy, které dokázaly, že výtažek z bílého čaje dokáže účinně oslabit vznik nové generace tukových buněk. Nechápej to ale špatně. Bílý čaj bude vhodným pomocníkem či doplňkem k hubnutí, ale pokud si nedopřeješ zdravou stravu a dostatek pohybu, kila dolů nepůjdou ;-)4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •