Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Našla jsi doslova svou vysněnou školu a zdá se, že ti nic nebrání v tom, do ní příští školní rok nastoupit. Do té doby, než v poště objevíš pozvánku k příjímacímu pohovoru.

Příjímačky trochu jinak – zvládni pohovor na jedničku!

aktualizováno 10.01.2012, 00:00 | 10.01.2012, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Našla jsi doslova svou vysněnou školu a zdá se, že ti nic nebrání v tom, do ní příští školní rok nastoupit. Do té doby, než v poště objevíš pozvánku k příjímacímu pohovoru.

Co střední škola, to jiný typ příjímacích zkoušek. Úplně tím nejznámějším typem jsou písemné příjímací zkoušky. Většinou jsou rozdělené na tři části – český jazyk, matematika a OSP (obecné studijní předpoklady). Výhodou je, že na tyto zkoušky se můžeš dopředu naučit (doporučuji podívat se například v městské knihovně po knihách s úlohami k přijímacím zkouškám) a protože odpovědi na otázky píšeš, máš čas si je promyslet.

Jenže řada škol začíná písemné příjímací zkoušky rušit a místo nich si se svými budoucími studenty raději "pokecá“, nebo-li je pozve na příjímací pohovor. Pokud jsi výřečná a nedělá ti problém mluvit s cizími lidmi, jistě to pro tebe nebude žádná překážka. Přesto ale mysli na to, že tam budeš sama. Žádní rodiče ani kamarádi, kteří by ti v případě potřeby hodili záchranné lano. Není úplně od věci zjistit si dopředu, jak bude pohovor probíhat (zkus například web dané školy).

Nejčastější otázka, která se ohledně pohovorů klade, je určitě "Na co se mě tam budou ptát?“ Odpověď bohužel není nikde přesně definovaná, ani napsaná. Je jasné, že když jdeš dělat pohovor na střední školu, bude se to ale skoro stoprocentně týkat zase jenom školy, tvého přístupu ke studiu, budoucích plánů a podobně. Našla jsem pro tebe pár těch vůbec nejčastěji kladených otázek. Určitě by nebylo od věci připravit si na ně odpovědi.

- Proč se hlásíš zrovna na tuto školu/obor?
- Jak si představuješ své budoucí zaměstnání?
- Jaký je tvůj průměr na vysvědčení z posledních tří pololetí? (1. a 2. pololetí osmého ročníku a 1. pololetí devátého ročníku)
- Co očekáváš od této školy/oboru?
- Jakým aktivitám se věnuješ ve volném čase?
- Kolik volného času jsi schopná obětovat škole?
- Na jaké úrovni a jakými jazyky mluvíš?
- Hlásíš se i na jiné školy?
- Jaké jsou tvé silné a slabé stránky?
- Jaký je tvůj nejoblíbenější předmět ve škole a proč?
- Kde se vidíš za 2, 5, 10 let?
- Proč bychom měli vzít právě tebe?

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak vlastně probíhají přijímačky?
Zatoč se stresem ze školy!

Otázky se samozřejmě můžou v různých školách lišit (například ve státní a soukromé škole). Často se setkávám s tím, že kamarádi, kteří se hlásili na soukromé školy, u pohovoru pouze podepsali smlouvu o školném a nikdo už se jich na nic neptal. Na to ale samozřejmě nemůžeš spoléhat.

Existují také školy, které si budou chtít zjistit tvé vyjadřovací schopnosti, a to jednoduchou formou – otázkami na různá klíčová témata dnešní doby (Co si myslíš o … ). Pokud tě to potká, rozhodně se vyhni odpovědi jako "nevím“. Jestli ti odpověď dělá opravdu problém, raději "nevím“ nahraď frází "O toto téma se bohužel nezajímám“. Možná jsem tě teď trochu vyděsila, ale neboj. Ten, kdo bude u pohovoru sedět naproti tobě, je prostě taky jenom člověk a určitě chápe, že jsi z toho patřičně nervózní. Vždyť tréma vlastně vyjadřuje, že ti na tvých výsledcích záleží!

Odpovědi na otázky máš tedy v duchu připravené, takže pojďme dál. Co všechno by jsi měla mít nachystané s sebou? Škola by ti měla dát vědět, jaké dokumenty si přinést sebou (například vysvědčení z určitého ročníku, diplomy z různých soutěží apod.). Pokud už máš za sebou patnácté narozeniny, nezapomeň na občanský průkaz. Může se stát, že chvíli potrvá, než přijdeš na řadu, proto není od věci vzít si s sebou nějaké to občerstvení. Žvýkačka je sice věc dobrá, ale nezapomeň si ji před pohovorem vyndat z pusy. Mnoha lidem se stává, že když mají trému, více se potí. Přibal si proto také deodorant, papírové kapesníky a pudr.

První dojem. Stále dokola omílané téma. Rozhodnou o něm údajně již první čtyři sekundy. Jenže v těch asi moc zapůsobit nestihneš, proto teď pojďme vyřešit, co si vezmeš na sebe! Jasně, všude se dnes dočteš, jak je důležité mít vlastní styl. Pro tentokrát na to ale zkus zapomenout, protože oblečení k pohovoru by jsi přece jenom měla promyslet. I když se možná ráda oblékáš odvážně, nebo se vyžíváš v gothic stylu, nejelegantněji budeš určitě působit v šatech nebo halence se sukní. Na druhou stranu si uvědom, že nejdeš do opery, ani na pohřeb. Co by určitě nemělo být vidět, jsou ramínka od podprsenky nebo šňůrky od tang. Doplňky i líčení vol spíše decentní.

Poslední věc, kterou probereme, je chování. Tak zaprvé, můžeš být sebevíc chytrá, ale když nebudeš mluvit spisovně, tvé šance se značně sníží. Všechny jsme asi zvyklé na zkracování frází jako je "nashledanou – naschle“ nebo "děkuji – dík“. U pohovoru se raději zkus ohlídat. Neboj se podívat danému člověku do očí. Bude to působit lépe, než zběsilé a nervózní těkání očima nebo koukání do země. Vyhni se přílišnému kritizování (například sebe sama, tvé současné školy, učitelů, známek...). Zapomeň na gesta jako jsou namotávání pramínků vlasů na prst nebo kousání nehtů, nebo na neustálé chichotání. Zkus se překonat a působ přirozeně, sebevědomě nebo prostě tak, aby se člověk naproti tobě s tebou cítil fajn. Pokud si budeš s někým podávat ruku, neměj stisk jako "leklá ryba“.

Až budeš vybídnuta k tomu, aby ses posadila, zapomeň na nemotorné kroucení na židli a raději dej nohu přes nohu, nebo se alespoň posaď rovně. Další věc, na kterou bys měla zapomenout, jsou zkřížené ruce. Tím akorát budeš blokovat komunikaci. A především mysli na to, že jsi tam sama za sebe a musíš ze sebe dostat to nejlepší!

Jeden malý tip na konec – na stránce www.vysokeskoly.cz najdeš mnoho článků, které se týkají příjímacích zkoušek a pohovorů (sice na vysoké školy, ale i přesto zde najdeš plno dobrých rad, jak zapůsobit).8 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •