Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Pokud ráda chodíš do divadla, neměla by ti uniknout staronová komedie „S Pydlou v zádech“, která měla první premiéru již před více než 35 lety v divadle Semafor a nyní se znovu vrací zpět, vtipnější a pikantnější než kdy dřív.

S Pydlou v zádech: divadelní hra, která rozjasní dlouhé zimní večery

Diváci
zdroj: Thinkstockphotos Diváci
aktualizováno 14.02.2017, 00:00 | 14.02.2017, 00:00 | Lea Jennifer/Krasna.cz

Pokud ráda chodíš do divadla, neměla by ti uniknout staronová komedie „S Pydlou v zádech“, která měla první premiéru již před více než 35 lety v divadle Semafor a nyní se znovu vrací zpět, vtipnější a pikantnější než kdy dřív.

Premiéra tohoto obnoveného představení se konala 31. ledna 2017 v pražském Branickém divadle. O popularitě divadelní společnosti Josefa Dvořáka svědčí i to, že celý sál byl téměř vyprodaný.


Současné herecké obsazení je opravdu hvězdné, přičemž zčásti zůstává zachovalé (v hlavní roli se tradičně představí Josef Dvořák, jehož divadelní společnost celou hru znovu nacvičila) a zčásti se role obměnily (hlavní ženskou roli hrála v minulosti například Jana Paulová, v novější verzi ji nahradila Markéta Hrubešová). Ve zbylých rolích se představí Rostislav Trtík, Karel Gult a Dagmar Schlehrová. Celá hra si tak vystačí pouze s pěti herci, přičemž někteří vystřídají dvě role.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Za originální módou k Národnímu divadlu
Do divadla? Proč ne!
Kam na rande, když počasí nepřeje


Hlubokou zápletku netřeba očekávat, hra je spíše oddechovou, uvolněnou komedií, která více než na kostýmech staví na dialozích. Místy můžou diváci očekávat dokonce pěvecká vystoupení dvou hlavních rolí. Na první pohled jednoduché a tak trochu prvoplánové vtipy často s mírnou satirou narážejí na společenské a morální hodnoty doby, ve které hra vznikla. Tato hra se tedy zalíbí především těm, kteří zmíněnou dobu zažili.


Josef Dvořák v hlavní roli představuje vojáka, který se stane (vlastně spíše omylem) generálem, což prožívá s náležitou hrdostí. Intelektem je to ale stále vesničan se selským rozumem, a protože nechápe intriky a zápletky dějící se okolo něj, sám se nedopatřením stane jejich součástí a chtě nechtě se jich musí účastnit. Zálusk má na něj královna (Markéta Hrubešová), kterou vojáci nesmírně přitahují, což mu dává okatě najevo. On však touží po jediném – nalézt Pydlu, svého kamaráda z války.


Celá země je zpustošená válkou a téměř nikdo (kromě našich postav) nepřežil. Na scénu se dostane královnin syn (Rostislav Trtík). Královna chce před ním utajit skutečný stav celé země, a tak se společně s ostatními domluví, že budou předstírat, jako by v zemi bylo vše při starém. Zde se Josef Dvořák dostává ke své druhé roli – představuje královského holiče a chystá se mladého krále oholit. Scény doplňuje ještě královnin sluha (Karel Gult) a vychovatelka mladého krále (Dagmar Schlehrová). Jak se celá situace nakonec vyvrbí, to nechci prozrazovat, jisté však je, že o zábavu nebude nouze.


Pokud tě tato hra zaujala, neváhej si zakoupit lístky na další představení. Uděláš to jednoduše on-line přes internet. Nejbližší repríza je plánovaná na konec března v pražském divadle U hasičů.0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •