Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Z deníku budoucí maminky.

Dítě před třicítkou? Dneska?!

Těhotenství
zdroj: Thinkstockphotos Těhotenství
aktualizováno 04.03.2015, 00:34 | 04.03.2015, 00:35 | Mersmerize/Krasna.cz

Z deníku budoucí maminky.

Na tenhle článek mě nepřivedlo nic jiného než reakce mého okolí, mých čtenářů na blogu a i ostatních komentujících, jejichž komentáře jsem si třeba přečetla na různých blozích. Je mi totiž čerstvých dvacet čtyři let, nejsem vdaná (i když mám skvělého přítele) a čekám miminko. Vyslechla jsem si tedy hodně názorů na to, kdy je správné mít dítě a kdy je ještě správnější ho nemít!


Dítě před třicítkou? Dneska?!

 

Hodně mě překvapuje, kolik lidí v mém okolí a na internetu píše, že mít dítě před 25. rokem života je brzo. Že ve 24 letech jsem si toho nemohla ještě tolik zažít, že ještě nejsem tak zkušená a neuvěřitelná většina se shoduje na tom, že kdyby mě opustil partner, určitě bych tohohle rozhodnutí litovala.

 

 

Myslím, že je to hlavně vliv dnešní doby, kdy je pro ženy naprosto normální mít první dítě kolem 30 let, dokonce znám i takové, co poprvé rodily i po 35. Vidíme kolem sebe starší maminky, které se na miminko moc těší nebo ho mají, protože už jim je dost a berou to jako povinnost vůči společnosti. Proto může někomu najednou přijít divné, že nějaká Lojzička z vedlejší vesnice otěhotněla ve 24 letech a zdá se to jako dooost brzo.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Jaká je cenově nejvýhodnější antikoncepce? Zjistili jsme to za tebe
Nejsi těhotná? Kdy a jak to poznáš
Kariéra nebo těhotenství?

 

Já se s tím určitě neztotožňuji. Moje maminka mě čekala ve stejném věku, jako jsem nyní já, za dob mojí babičky a prababičky byla žena, která ve 25 ještě není vdaná a nemá dítě, docela raritou a často na ně lidé koukali skrz prsty. Tím samozřejmě nechci psát, že je to tak správně, je to prostě jen odraz doby, ve které zrovna žijeme. Někdy se holt děti rodí mladším maminkám, někdy těm starším. I tak mi ale přijde divné, soudit někoho jen proto, že je mladá maminka a nemá dítě až po třicítce, jak je dnes skoro zvykem.

 

Bála bych se...

 

Když jsem byla na prvním trimestrálním screeningu u doktora, kde byly ženské ve stejném měsíci těhotenství jako já, dost mě překvapilo, že jsem skutečně byla mezi těmi cca 20 ženskými nejmladší. Druhá nejmladší po mne vypadala tak na 27 - 29 let (samozřejmě, berte to jako laický odhad, já se jich neptala) a pak už jen starší.

 

Nemám nic proti tomu, mít první dítě po třicítce. Co je ale proti tomu, je naše tělo - čím starší maminka je, tím stoupá riziko vývojových vad a toho, že porod pro tělo bude příliš velká zátěž nebo se něco pokazí. Třeba takový Downův syndrom... Věděli jste že když žena rodí a je jí 45 let a více, je riziko 1:40 (tedy jedno dítě ze čtyřiceti porodů)? To je neuvěřitelně obrovské číslo, ale je to jen příklad - nechci tím tvrdit, že mladé maminky nemohou mít žádný problém a mají vždy zdravé dítě, to by byla samozřejmě hloupost.

 

Mě samotnou by asi ale na tom, mít dítě o hodně/hodně/hodně později nejvíc děsil porod a právě to procentuální riziko zdraví dítěte.

 

 

Kdy je to nejvhodnější?

 

Tím ale nechci apelovat na to, abychom najednou všechny měly děti ve 25 letech apod. To je hloupost, víte proč? Protože žena by měla mít dítě, až se na to bude cítit a dokáže se o dítě postarat. Někdo už se na to cítí v 19 letech a dokáže se o dítě postarat i v tomhle věku, a někdo na to není ani po třicítce. Proto je hrozně těžké škatulkovat a říkat, kdy je správné mít dítě. Z toho biologického hlediska je ideální 22 - 25 let, ale stejně tak důležité je, aby se na to žena cítila, protože to není záležitost, kterou si odbudete za hodinu a už o ní nikdy neuslyšíte - právě naopak.

 

Proto bych nikdy neodsuzovala ty ženy, které se rozhodnou dítě mít později nebo dokonce vůbec. Je to pouze a jen naše volba, kdy se rozhodneme přivést miminko na svět a jen my bychom o tom měli rozhodovat.

 

Proto mi přijde tak zcestné, když někdo kroutí hlavou nad tím, že jsem ve 24 letech těhotná - stejně tak můžu já kroutit hlavou nad tím, že někdo nemá ani ve třiceti dítě - ale já to neudělám, protože je to hloupost. Buďme tolerantní, ne všichni jsme stejní!
 

Deníček budoucí maminky sleduj na mém blogu.2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •