Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Sociální sítě jsou nejlepší a sociální sítě jsou nejhorší. Špatné proškrtni a podiskutuj v komentářích. Kdybych neznala lidstvo, svoje kamarády, příbuzné a sousedy, pomyslela bych si, že lidé, které znám přes sociální sítě, jsou dokonalí.

Nejsem dokonalá matka (alespoň podle sociálních sítí)

Au-pair
zdroj: Thinkstockphotos Au-pair
aktualizováno 22.10.2017, 00:00 | 22.10.2017, 00:00 | Mersmerize/Krasna.cz

Sociální sítě jsou nejlepší a sociální sítě jsou nejhorší. Špatné proškrtni a podiskutuj v komentářích. Kdybych neznala lidstvo, svoje kamarády, příbuzné a sousedy, pomyslela bych si, že lidé, které znám přes sociální sítě, jsou dokonalí.

Vstávají brzy, aby se mohli kouknout na východ slunce, ráno tráví ve svém perfektně upraveném a na sto procent uklizeném domě, cvičí jógu, vaří super zdravý oběd, z kterého neznám ani polovinu surovin (a už vůbec nevím, kde se to dá koupit). Čtou stovky knih ročně, na iPhonu řeší každodenní úkoly a e-maily, jdou s partnerem na procházku a na super večeři, zajdou do fitka s úžasným výhledem a večer zakončí skleničkou vína při západu slunce. Dokonalý, že jo?


Nikdy jsem sociální sítě, zejména facebook, neměla potřebu řešit. Zatímco hodně lidí na ně nadává, stěžují si, že jim to žere čas, ukazuje jim to věci, které nechtějí vidět, a rozeštvává to vztahy, já vždy tvrdila, že je to dobrý služebník, ale špatný pán - a za tím si stojím pořád. Sami si můžeme vybrat, jak dlouhý čas u toho strávíme, můžeme si vybrat, koho budeme sledovat, koho budeme lajkováním nebo komentováním podporovat a jak se budeme prezentovat. Nicméně hlavně díky instagramu jsem si všimla, jak jsou životy ostatních dokonalé. Představa toho samotného života je naprosto v pořádku - chci se koukat na krásné a inspirativní fotky, chci vidět perfektní make-up a i momenty z té nejkouzelnější svatby na světě nebo úžasného porodu dítěte. Ovšem problém začíná ve chvíli, kdy tím člověk začne sám žít a hlavně, když to začne srovnávat se svojí denní realitou. Tam totiž zjistí, že on nemá tak hezkou postavu, musí chodit do práce častěji, než by chtěl, nemá takhle krásný výhled z fitness centra, do kterého chodí (pokud vůbec do nějakého chodí), a už vůbec nevaří tak hezké jídlo, jako je na fotkách. Jakmile začneš srovnávat, je konec, lítáš v tom.

 

Já si toho začala všímat až když se narodil Oliver. Možná i trochu dřív v těhotenství. To totiž všichni přidávají a lajkují fotky, jak v 9. měsíci cvičí, jedí samé ovoce a zeleninu, ráno si přivstanou a večer jdou brzy spát, odpočívají v tom ultra drahým ale krásným křesle v obýváku a připravují naprosto dokonalý pokoj pro to malý škvrně. Když jsem to srovnala se sebou, viděla jsem za displejem jen velrybu v devátém měsíci, která má problém ráno vstát z postele, horko těžko se v těch vedrech doplazí i do krámu pro pečivo a šunku, cvičení jí vysiluje, i když na něj jen kouká na youtube, pokojíček ještě není hotový, protože manžel je dlouho v práci a s tím břichem ten nábytek fakt skládat nejde a večer nejde brzo spát, protože je vedro a celý tělo bolí, nemluvě o tom, že s tím břichem není moc pohodlných poloh, ve kterých se dá spát.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Už půl roku je ze mě máma
Deník fejsbukové matky: Jak to vypadá, když máma baví sociální sítě historkami o svých dětech!
Rok s miminkem za námi!

 

Potom se Oliver narodil. Na instagramu a youtube mám spoustu žen, které mají dítě podobně staré jako já - a nejen ty, které jsou podobné mně (žijí v ČR), ale i ty celebrity. Ty, které mají statisíce a miliony odběratelů. A řeknu ti, největším zlem jsou rutiny - ranní rutina, večerní, obědová, uspávací. Abych dala konkrétní příklad - strašně ráda jsem na youtube sledovala sestry z kanálu Luxy Hair, ony se potom víceméně oddělily, každá má svůj vlastní vlogovací kanál a obě mají děti v podobném věku jako je Oliver. Nedávno jsem koukala na tuhle ranní rutinu s její 15 měsíční holčičkou. Já tu ženskou (i její ségru Mimi) mám hrozně ráda. Jsou obě krásné, inspirativní, dokonalé. Takové instagramové prototypy. Navíc obě mají na pohled šťastné partnerství, krásné děti, spokojené rodiny. Nicméně po zhlédnutí tohohle videa jsem si říkala: To fakt dělám tolik věcí špatně? Mám tak jiný dítě? Proč to nezvládám tak jako ona? A napadalo mě čím dál tím víc takových myšlenek.

 

Proč ony mají krásně uklizeno a vypadá to, že jejich byt/dům nepořádek ani z vlaku neviděl, zatímco u nás stačí abych se pár hodin věnovala něčemu jinému než úklidu, nebo na pár hodin odešla z domů a je to jak po výbuchu atomovky a do večera minimálně mám co dělat? Proč mají chůvičky s kamerou, aby viděly do pokoje a já je nemám? Je to špatný? Proč jejich holčička se po ránu v postýlce válí a je v klidu, zatímco ten náš malej čert jen co rozlepí oči, už vříská že v tý postýlce dál nebude a chce jít vykrámovat všechny hračky? A další a další otázky... Člověka to donutí přemýšlet, jestli něco nědělá špatně. Potom stačí otevřít instagram, podívat se třeba jen na takový profil Tammy Hembrow (kterou ráda sleduju), která je mladší než já a asi v pohodě zvládá dvě malý děti a nějak si připadám... míň dokonalá.

 

Nicméně jsem došla k názoru, že je to blbost. Nikdo nemá dokonalý život. I když na první pohled, třeba na tom videu, to může vypadat, že je vše strašně sluníčkové, člověk vždycky něco řeší. Má něco, co by chtěl vyměnit s ostatními. Instagram, facebook a youtube má jen tu výhodu, že ONI - vlastníci toho daného profilu - určují, co se tam objeví. A když nás někdo zná jen prostřednictvím sociálních sítí, není divu, že si lidi potom myslí, jak lehčí to oproti němu ostatní mají. Videa se dají sestříhat, fotky smazat nebo upravit - tak, aby nikdo nic nepoznal. To je na tom to "dokonalé".

 

Já nejsem perfektní instagramová matka. Oliver mívá hysterické scény a občas mi rupnou nervy, občas křičím, brečím, doma máme hroznej bordel, když zrovna neuklízím. Maluju se jen, když mám náladu, což poslední dobou moc není. Jídlo, který vařím, nejen že často nevypadá jak na fotkách, co vidím na instagramu, navíc se čas od času nedá ani jíst. Jsem protivná a unavená, hlavně když jdu spát ve dvě ráno, protože sedím u počítače. Nemůžu se srovnávat s tím, co vídám na internetu.

 

Ale jednu věc mi to dalo - i když vím, že dokonalá nikdy nebudu, jsem bordelář a nemám dítě, které by ostatní ohodnotili jako perfektní - já si o něm myslím, že perfektní je. Snažím se, aby doma byl pořádek, snažím se, abychom chodili na výlety, hráli si spolu, trávili čas jako rodina. Abychom v sobě měli podporu, měli se rádi, nehádali se, řešili věci v klidu. Když potom přidám nějakou fotku, napíšu status nebo někde něco řeknu - navenek se to může zdát, jak jsme perfektní a nemusíme řešit nic kolem. A o tom to je - pro mnoho lidí tvůj život na sociálních sítích perfektní je. A zase jejich život, který podle nich perfektní není, je perfektní pro někoho dalšího - a tak dále a tak dále. Je to takový malý začarovaný kruh. Nekoukej na životy ostatních, snaž se prostě jen žít tak, abys ty byla spokojená. Ne aby to na internetu vypadalo dobře!1 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •