Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Na posledním vysvědčení jsem si mohla pogratulovat možná tak za jedničku z biologie, dvojku z chemie a trojku z fyziky (což tedy rozhodně není nic moc). Také jsem měla pouze tři jedničky a z toho dvě z tak nepodstatných předmětů, že bych je ani ne...

Nauč se se učit. Má předsevzetí na nové pololetí

Učení
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Učení
aktualizováno 28.02.2013, 00:00 | 28.02.2013, 00:00 | Lucie Satrapová/Krasna.cz

Na posledním vysvědčení jsem si mohla pogratulovat možná tak za jedničku z biologie, dvojku z chemie a trojku z fyziky (což tedy rozhodně není nic moc). Také jsem měla pouze tři jedničky a z toho dvě z tak nepodstatných předmětů, že bych je ani nenazvala předměty - z hudebky a tělocviku. No, a co za to může?

Začala jsem se učit až ve druhém čtvrtletí - v tom prvním jsem na to zvysoka kašlala. Kdyby učitelé počítali pouze čtvrtletí druhé, tak jsem měla známky krásné, ale když se do toho počítalo i to první, tak to už byla jiná.

A proto jsem si na toto pololetí dala několik předsevzetí:

1. Nemít na konci roku žádnou trojku (tedy až na fyziku- tu na dvojku vážně nedám)

2. Mít na konci roku jedničku z angličtiny

Tak jsem začala nové pololetí s čistým štítem. Zatímco v prvním čtvrtletí jsem na to kašlala, teď se učím už od začátku a můžu tak ty známky mnohem lépe podchytit. Mimo jiné teď už vím, co od toho mám očekávat. Jenže k tomu, abyste mohli mít dobré známky, je potřeba trocha toho umu a chuti naučit se učit.

Za můj pobyt na základce se nám to snažila vysvětlit spousta lidí. Jeden přišel s tím, že si máme dané pojmy "ukrýt“ na různá místa ve třídě. Takže až se při písemce kouknete na vázu, okamžitě vám vyskočí rok 1415 a podobně. Abych pravdu řekla - mě dělalo problém si vůbec zapamatovat ta místa, kam jsem si své indicie "ukryla“. Ke všemu si tam můžete schovat jen hesla, a proto vám tato metoda při otázce: "Popiš styl oblékání v 19. století“ moc nepomůže.

Letos jsme podobnou přednášku absolvovali hned ze začátku roku. Že prý nástup na střední je těžký (a to rozhodně nekecaj), a tak nám poradí, jak se učit. Můj systém učení ale ještě žádný jiný systém nepředběhl. Já se prostě neumím učit jinak než tím svým způsobem, a proto mi z té přednášky přišlo užitečné snad jen to, že když nerozumíte fyzice, tak si odpoledne máte doma vypočítat pár příkladů, co jste ten den počítali ve škole.

Možná by stálo za to ještě podotknout, že při učení by neměla být zapnutá televize, rádio ani žádný jiný podobný rušič - a proto vždycky vyhazuju sestru z pokoje.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Efektivní učení - cesta k dobrým výsledkům
Udělej si v učení systém!

A jaký je tedy můj styl učení? Myslím si, že je to úplně obyčejný styl, který sedne asi každému. Takže. Má pár pravidel.

1. Učit se začínám v šest. Důvod? Když se učíte před spaním, tak si vaše paměť všechno uloží a vlastně si to opakuje ve spaní, takže ráno budete umět všechno, co jste se naučili večer.

Ale vždyť to není před spaním? Když se nad tím zamyslíte, tak je, protože já se učím od šesti až do půl osmé, pak se jdu osprchovat a následně si to všechno ještě zopakuji v posteli. A během té půlhodiny dívaní na televizi se vám to z hlavy stejně nevymaže. 

2. Začínám úkoly, které se píší. Proč? Několikrát se mi stalo, že jsem se učila a najednou bylo devět a já neměla napsaný ani jeden domácí úkol. Tudíž - domácí úkoly na prvním místě. Navíc se pak už můžete soustředit jenom na "slovní“ učení.

3. Klid. Vypněte všechno ve svém okolí - televizi, rádio. Vyhoďte pryč sourozence. Mobil dejte také daleko z vašeho dosahu (nemáte-li v něm slovník jako já).

4. Začněte se učit od předmětů, ze kterých vás druhý den čeká písemka nebo zkoušení. Ostatní předměty nechte až nakonec.

5. Učte se průběžně. Ne, že si nad to sednete vždycky až těsně před písemkou. Učte se průběžně a potom až se budete učit na písemku, tak to pro vás bude mnohem rychlejší a hlavně jednodušší.

6. Učte se nahlas. Dle mého názoru si nikdy nepamatuji nic, když si to neříkám nahlas (taky mě za to na základce "milovali“). Takže cokoliv, co si chci zapamatovat, si říkám nahlas.

7. Když se máte učit z hodně obsáhlého textu a neleze vám to do hlavy, tak si zvýrazňovači zvýrazněte důležité věci (můžete si i jejich barvy označit podle důležitosti - růžová = důležité, žlutá = méně podstatné). A hlavně si to alespoň před spaním přečtěte. Když už nic, tak něco vám v hlavě určitě utkví.

8. Před písemkou si vždycky vezmu několik volných papírů a na ně si napíšu důležité věci. Například v matematice si napíši důležité nadpisy a následně si pod to počítám příklady, jejichž zadání si opíši v sešitě - poté si to můžu podle sešitu i zkontrolovat. Před fyzikou si vždycky projdu látky, ze kterých budeme psát, vypočítám si z nich několik příkladů a hlavně si na papír napíši všechny vzorečky, které k výpočtům potřebuji (to, že je hned po písemce zapomenu, neřeším).

9. A nakonec. Pokaždé si to, co mám umět, přečtu nahlas a několikrát si to zopakuji a následně se dívám bokem a opakuji to z hlavy. Popřípadě se vždy podívám do sešitu, kde zachytím jen nějaké klíčové slovo, které mě "pošoupne“ dál. Takto pokračuji k dalším látkám. Dám příklad. Učila jsem se biologii - organologii. Prvním podnadpisem byl kořen se stovkou dalších podnadpisů. Naučila jsem se nejprve jeden podnadpis, poté druhý a zopakovala jsem si ho společně s prvním, a tak jsem postupovala až do konce všech podnadpisů, kdy jsem si zopakovala úplně všechny a tím pádem jsem se vlastně naučila celý kořen. Poté jsem pokračovala ke stonku, který jsem se naučila stejnou metodou, a jakmile jsem uměla stonek, tak jsem to zopakovala celé od kořene a nakonec jsem "sjela“ úplně celou organologii od začátku. Před spaním jsem si to ještě přečetla a při volné chvilce v autobuse jakbysmet.

Takže, toť asi vše o mém způsobu učení. Bodů je sice docela dost, ale rozhodně to funguje. A nakonec chci jen dodat, že pokud se vám nechce se učit den předem, a řeknete si, že se to naučíte před hodinou, tak si nevěřte, protože si z toho stejně nic nezapamatujete. Takže, chce to jen vůli, sílu a ten správný styl. Hodně štěstí v novém pololetí - co nejméně trojek (nebo čtyřek) a co nejvíce jedniček.6 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •