Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Ano, je to tak. Domníváš se, že sis koupila kožich, který není pravý? Že pro něj žádná zvířata netrpěla? Opak je pravdou.

Kožešinová zvířata stále trpí ve jménu módy!

Svoboda zvířat
zdroj: Oficiální zdroj Svoboda zvířat
aktualizováno 14.09.2011, 15:39 | 18.02.2011, 00:00 | Lucie Honest/Krasna.cz

Ano, je to tak. Domníváš se, že sis koupila kožich, který není pravý? Že pro něj žádná zvířata netrpěla? Opak je pravdou.

Jak u nás, tak v celém světe trpí řada zvířat.V přepočtu 75 milionů ročně! Proč? Ve jménu mody! Já osobně kožešiny nenosím, ani je nemám ráda. Obrací se mi z toho žaludek. Protože zvířata trpí kvůli lidem. Ano, vítejte na planetě Zemi!


Věděla jsi, že...

 
Norci jsou zabíjeni udušením výfukovými zplodinami nebo zlomením vazu, lišky elektrickým proudem. Tzv. kožešinová zvířata jsou chována na farmách ve strohých klecích. Tento způsob chovu v nepřirozeném prostředí způsobuje zvířatům značný stres a utrpení. Mezi problémy, k nimž v chovech dochází, patří sebemrzačení, infanticida (zabíjení vlastních mláďat - hlavně u lišek), okus kožešiny (především u činčil), vysoká úmrtnost mláďat (u norků až 30 %), vážné zdravotní problémy, stereotypie (dokola se opakující pohyby, které jsou odborníky považovány za znaky špatné životní pohody zvířat), vzájemná agresivita, bojácnost atd.


Značná část světové produkce kožešin pochází z Číny, kde dosud neplatí žádné zákony na ochranu zvířat (jistě znáš záběry trpících zvířat ještě zaživa stahovaných z kůže). Odtud se kožešiny vyvážejí do celého světa. Kožešina z Číny je velmi levná – podle ceny dnes již nepoznáš, zda se jedná o pravou nebo umělou kožešinu.


Odhaduje se, že až 90 % lišek je zabito pouze kvůli tzv. trimům (lemům oblečení, bot atp.). Kožešinový průmysl se dnes v obchodech prosazuje především prostřednictvím těchto trimů, které však nejsou jen odpadem vzniklým při výrobě oděvů, jak si mnozí myslí, nýbrž zvířata jsou chována a zabíjena přímo kvůli nim.


Výroba kožešin představuje významnou zátěž pro životní prostředí. Při vyčinění kožešin se používají karcinogenní a toxické chemikálie (formaldehyd, naftalen), kožešinový výrobek je tudíž těžko rozložitelný. Zvířecí odpady obsahují vysoké koncentrace dusíku a fosforu, které znečišťují vodu, ovzduší i půdu.

 

Děsivý průmysl v Číně


Jak pomoci? Zúčastni se!

1) Nekupuj výrobky z pravých kožešin! Nejsi si jistá, jak rozpoznat pravou kožešinu od umělé? Pomůže ti rádce do kapsy, který je ke stažení www.protisrsti.cz.
2) Šiř informace o problematice tzv. kožešinových zvířat a kožešinové mody. Na požádání ti pošlou tištěné materiály (piš na e-mail info@protisrsti.cz).
3) Podepiš celosvětovou on-line petici za obchody bez pravých kožešin na www.obchodbezkozesin.cz. Řekni o petici svým známým.
4) Podporuj obchodníky, kteří se zapojili do programu Obchod bez kožešin. Jejich aktualizovaný seznam nalezneš na webu www.obchodbezkozesin.cz.
5) Zapoj se do mezinárodní výtvarné soutěže Design Against Fur (Designem proti kožešinám) na pomoc tzv. kožešinovým zvířatům. Je určena studentům středních i vysokých škol. Více na www.dafcr.cz.
6) Podpoř aktivity o. s. Svoboda zvířat. Staň se jeho členem. Více informací na www.svobodazvirat.cz/zapojte-se/stante-seclenem.htm (nebo na e-mailu clenstvi@svobodazvirat.cz).
7) Činnost Svobody zvířat můžeš podpořit také finančně, a sice jednorázovým darem na číslo účtu ČSOB Plzeň 235379860/0300 nebo stálou podporou v podobě trvalého příkazu ze svého účtu. Jejich práce je na tvých finančních příspěvcích závislá.
8) Odešli dárcovskou SMS ve tvaru DMS SVOBODAZVIRAT na telefonní číslo 87 777. Cena DMS je 30 Kč, Svoboda zvířat obdrží 27 Kč. Více viz www.darcovskasms.cz.

 

Neboj se, odhodlej se a ukaž, že máš troškou soucitu vůči kožešinovým zvířátkům!9 hlasů
Vaše hodnocení