Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Cinder možná znáš jako knihu z čtenářsky populární knižní série Měsíční kroniky, ale právě nyní přichází na prodejní pulty jako audiokniha. A pokud jsi ji ještě nečetla nebo neposlouchala, dám ti právě teď 10 důvodů, proč si příběh Cinder musíš pr...

10 důvodů, proč je audioknižní retelling Cinder tak super!

Knihkupectví
zdroj: Thinkstockphotos Knihkupectví
aktualizováno 19.03.2019, 00:00 | 19.03.2019, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Cinder možná znáš jako knihu z čtenářsky populární knižní série Měsíční kroniky, ale právě nyní přichází na prodejní pulty jako audiokniha. A pokud jsi ji ještě nečetla nebo neposlouchala, dám ti právě teď 10 důvodů, proč si příběh Cinder musíš prožít společně s hlavní hrdinkou.

1. Kouzelný retelling Popelky


Co je to retelling? To je převyprávění známého příběhu zase v novém podání a světě. Novodobá Popelka tak nemusí sedět u kamen a zametat prach, ale macechu či nevlastní sestry rozhodně má a ty jí to chtějí pekelně zavařit. Jako by nestačilo, že je hlavní hrdinka v podstatě jejich služka. A víš ty co? Ona kniha Cinder opravdu má zvláštní způsob vyprávění a zní jako pohádka, akorát že tak akorát na míru pro nás větší. A na bál a na prince taky rozhodně přijde!

 

2. Cool hlavní hrdinka


Naše Popelka se jmenuje Cinder, jak příhodné, neboť její jméno znamená ‚popel‘. Ale Libušku Šafránkovou si rozhodně nepředstavuj, tahle moderní Popelka je totiž zručná mechanička a má ve městě svoji dílnu. Má taky dobrou kamarádku androidku a vlastně ona sama je tak trochu kyborg, tedy člověk, který byl částečně mechanicky upraven. Cinder při nehodě přišla o ruku a nohu a bohužel zde nosí mechanické náhrady. No viděla jsi už někdy takovou atypickou hlavní hrdinku mechanicky upravenou?

 

3. Vítej ve světe budoucnosti …
 

Celý příběh se odehrává v Novém Pekingu a kyborgové a androidi v tomhle světě, jo, to je zcela běžná věc. Lítá se tady na vznášedlech, probíhají podivné výzkumy a vlastně – víš o tom, že i na Měsíci žijí lidé? I když možná tě to už napadlo při přečtení názvu série Měsíční kroniky. No a Měsíčňani to taky dokážou lidem zavařit.

 

4. … se špetkou magie
 

Lidé na Zemi zatím nejsou tak vyvinutí, každopádně vybraní Měsíčňané mají zvláštní schopnosti. Dokážou například ovládat myšlenky lidí, podsouvat jim svoji vlastní vůli a donutit v to lidi věřit. V podstatě dokážou ovládnout jak jednotlivce, tak davy. To zní nebezpečně, co?

 

5. Kéž by hlavní záporačkou byla jenom macecha
 

Macecha Cinder sice znepříjemňuje život, jak jen to jde, jenže není jedinou záporačkou knihy. Tou se také stává měsíční královna Levana, která toužící po zemském trůnu usiluje o princovu ruku. Samozřejmě pomocí rozličných intrik a politických tahů. Jenže Cinder se princ líbí, a tak jí tohle politické hašteření velmi zásadně ovlivní život.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Audioknihy vs. filmy!
Křest audioknihy Pán ohně od Petera Maye
Více času na čtení? Jde to!

 

6. Neohrožená Cinder se nebojí použít lokty
 

Možná tě to překvapí, ale v tomhle novodobém podání Popelky rozhodně nesmí chybět ani nějaké to napětí či akční scéna. Cinder se kolikrát připlete, kam nemá a musí pak ze situace vybruslit po svém. Mnohdy se budeš divit, kam ji její nohy zavedou a čeho se nebojí, ale když ona opravdu není zakřiknutá holka.

 

7. Tohle prostě není jen retelling, ale zcela nový příběh!
 

Jak se tak prokousáváš mými body, jistě ti už musí být jasné, že tohle není jenom klasický retelling Popelky. Ano, je tu nevlastní dcera v područí macechy, krásný princ a samozřejmě bál, jenže Cinder se ničeho nebojí, je zručná, co se týče moderních technologií a je to kyborg. Navíc nevzdoruje pouze zlé maceše, ale také se nesmí zaleknout měsíční královny či podivné smrtící nemoci, která začne kosit lidi v jejím okolí. Má toho tedy daleko více k nabídnutí.

 

8. Kniha poukazující na diskriminaci
 

Už jsi četla někdy nějakou knihu, kde by společnost doslova šikanovala určitý druh lidí, kteří se vymykají ze standartu? Přesně tohle se děje i Cinder, ačkoliv já si vždycky myslela, že kyborgové v knihách a filmech jsou super a jsou nadlidi, tak v tomhle světě je tomu naopak. Kyborgové jsou méněcenní a losuje se mezi nimi, kdo bude násilně odveden do výzkumných center pro výzkum smrtící nemoci. A přitom třeba Cinder je velmi šikovná a přínosná pro společnost, dokonce svým povoláním vydělává na svoji nevlastní rodinu, ale pořád je to jen podřadný kyborg. Právě tahle kniha ti dává možnost zamyslet se nad dnešním světem – neodsuzujeme a neodsunujeme na druhou kolej ty, kteří jsou jen trochu jiní než my ostatní?

 

9. Vyprávění jako pohádka
 

Opravdu velmi mile mne překvapilo audioknižní provedení, neboť interpretka Terezie Taberyová příběh vypráví doslova jako pohádku, hodně milým a příjemným tónem. Také se nebojí změnit intonaci hlasu při mluvení odlišných osob. Také mne potěšila úprava hlasu, když Cinder slyšela systémové hlášení. Za zmínku též stojí melodické předěly jednotlivých kapitol, které jsou pokaždé jiné a nesou tě na vlně atmosféry příběhem.

 

10. Tenhle retelling není konečná
 

Cinder má celkem ještě tři další retellingová pokračování, ve kterých se společně mrkneme na osudy takové moderní Červené Karkulky, Lociky či Sněhurky. Takže pokud tě Cinder opravdu pohltí, tak jako mě, máš rozhodně kde pokračovat!

 

Knižní variantu knihy Cinder už dávno můžeš najít na knižních pultech, ovšem pokud si chceš příběh Cinder poslechnout – jako třeba já ráda poslouchám audioknihy v MHD nebo při uklízení - dočkáš se jej v audioknižní podobě již 21. března 2019.0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •