Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Vydejme se k hranicím vzniku Drákuly, do časů, kdy upíři nejsou ještě přesně definovaný pojem. Nahlédněme pod ruce slavného spisovatele A. C. Doyla, kde se skrývají netypické upíří povídky.

Arthur Conan Doyle: Upírské příběhy

Upírka
zdroj: Thinkstockphotos Upírka
aktualizováno 29.08.2012, 00:00 | 29.08.2012, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Vydejme se k hranicím vzniku Drákuly, do časů, kdy upíři nejsou ještě přesně definovaný pojem. Nahlédněme pod ruce slavného spisovatele A. C. Doyla, kde se skrývají netypické upíří povídky.

Ke každé povídce je v úvodu přiřazena informace, kdy a kde byla poprvé publikována, popřípadě kým byla ilustrována. Na závěr pak stručné shrnutí, proč právě tato povídka byla zahrnuta do upírského sborníku, jak je v ní upír zpodobňován či symbolizován.

Rozhodla jsem se vás lehce seznámit s povídkami, které se v knize nacházejí a tím vás nalákat na toto strašidelné čtení.

Američanův příběh
Jefferson Adams se vrátil z výpravy do Arizony a přinesl si s sebou podivuhodný příběh o zrádnosti lidí i tamní přírody.

John Barrington Cowles
Každý muž propadne kráse Kate Northcottové, každý lituje její nešťastný osud a pak už je pozdě, když zjistí její tajemství.

Úryvek
Za celý život jsem neviděl tak klasicky dokonalou tvář. Byla skutečně řecký typ – čelo široké, velmi nízké a bílé jako z mramoru, lemované obláčkem jemných kadeří, rovný a ostře řezaný nos, rty postupně se ztenčující, brada a spodní čelist krásně zaoblené, a přesto dostatečně vyvinuté, aby slibovaly neobyčejnou sílu charakteru. Ale ty oči – ty úžasné oči! Kdybych vám dokázal jen trochu přiblížit tu proměnlivost jejich nálad, tu jejich ocelovou tvrdost, ženské slabosti – ale teď mluvím až o budoucích dojmech!
- strana 18-19, povídka John Barrington Cowles

Vítězný výstřel
Vyprávění slečny Uderwoodové, která se ohlíží zpět a snaží se přijít na kloub podivuhodné smrti svého milého. Vše je nádherné, vše je tak šťastné, dokud se v domu jejich rodiny nezabydlí zbloudilý cizinec, který se do ní zamiluje.

Parazit
Vážený vědec pan Gilroy, který nevěří v žádné nadpřirozené věci, se rozhodne na vlastní kůži využít hypnotizérku slečnu Penclosovou. Přes její upozornění vkládá svoji mysl do jejích rukou, aby mohl zahájit tento experiment.

 

Arthur Conan Doyle: Upírské příběhy
(Foto: Oficiální zdroj)

 

Vznešený klient
Na žádost neznámého klienta se detektiv Sherlock Holmes vydává rozluštit posedlost slečny Violet de Marvillové zloduchem těžkého kalibru.

Úryvek

"Nu, Watsone, a jelikož mi připadalo, že vše už bylo řečeno, měl jsem se co nejchladněji k odchodu, ale když jsem položil ruku na kliku, zadržel mne.
‚Mimochodem, pane Holmesi,‘ pravil, ‚znal jste Le Bruna, toho francouzského detektiva?‘
‚Ano,‘ odvětil jsem.
‚Víte, co se mu přihodilo?‘
‚Slyšel jsem, že ho přepadli na Montmartru nějací apačové a že ho natrvalo zmrzačili,‘
‚Je to pravda, pane Holmesi. Zvláštní shodou okolností se týden před tím začal zajímat o moje záležitosti. Nepokoušejte se o to, pane Holmesi, přináší to smůlu. Několik lidí se o tom už přesvědčilo. Říkám vám naposled: jděte svou cestou a mne nechte na pokoji. Sbohem!‘“

- strana 130, povídka Vznešený klient

Upír v Sussexu
Slavný vyšetřovatel Sherlock Holmes se vydá na pomoc důležitému občanovi Robertu Fergusonovi. Ten má manželku jihoamerického původu, a proto se velmi zalekl, když ji viděl nejen bít jeho dítě, ale z druhého i sát krev z krční ranky. Jiný kraj, jiný mrav, ale tohle žena dělat nesmí. Jaké nebezpečí hrozí a je snad žena upírem?

Dům "U tří štítů“
Paní Mary Maberleyová je oslovena údajným agentem realit s velmi podivnou nabídkou. Je tak ohromená a zmatená, že zavolá na pomoc a radu Sherlocka Holmese. Když stará dáma nepřistoupí na prodej veškerého svého majetku, začne daný člověk v pozadí dále tahat za nitky osudu, aby dosáhl svého.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Jak zacvičit s rodiči? Katie ti poradí!
Skutečný svět čeká!

Případ zmizelého upíra (Bill Crider)

Poslední povídkou v této sbírce je fanouškovská tvorba. Doyle a Stoker byli přátelé, ovlivňovali svou tvorbu navzájem, ovšem nikdy nespojili v nějaké povídce své dva nejznámější výtvory – Sherlocka Holmese a hraběte Drákulu. To učinil až Bill Crider v povídce Případ zmizelého upíra.

Upírská bibliografie Sherlocka Holmese
V poslední části knihy naleznete soupis knih či komixů, ve kterých vystupuje Sherlock Holmes a kde se setkává s tajemnými upíry, někdy i se samotným Drákulou. Ať jste milovníky Sherlocka Holmese, nebo máte v oblibě upíry, tuto část jistě oceníte, neboť každou knihu doprovází i informace jako je autor, nakladatelství, rok vydání a další, abyste
knihu mohli v případě zájmu dohledat.

Knihu sestavili Robert Eighteen-Bisang a Martin H. Greenberg, milovníci paranormálních úkazů věnující se i vampyrologii. Knihu mohu za sebe (jako milovnice upírů) všem vřele doporučit.

Závěrečné shrnutí
Autor: Arthur Conan Doyle
Titul: Upírské příběhy
Žánr: fantasy, dobrodružné
Vazba: pevná
Počet stran: 216
Nakladatelství: Brána
Rok vydání: 20125 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •