Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rádi bychom ti představili seriál dle knižní předlohy Píseň ledu a ohně od spisovatele George R. R. Martina. A podíváme se i na jiné zpracování původního díla - na grafický román.

Hra o trůny – fantasy seriál i grafický román

Hra o trůny - 5
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Hra o trůny - 5
aktualizováno 12.12.2012, 15:09 | 12.12.2012, 12:19 | / Lucie Tomanová, Hogreta/Krasna.cz

Rádi bychom ti představili seriál dle knižní předlohy Píseň ledu a ohně od spisovatele George R. R. Martina. A podíváme se i na jiné zpracování původního díla - na grafický román.

Ráda bych ti představila seriál dle knižní předlohy Píseň ledu a ohně od spisovatele George R. R. Martina. Zápolení o moc mezi rody v tomto světě probíhá po staletí a bez ustání, i mnohaletá zima není tak vytrvalá. Je ovšem méně nebezpečná?

 

Hra o trůny - 1
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Vše začíná, když Eddard Stark zvaný Ned odjíždí na výzvu krále Roberta Baratheona dělat mu pobočníka, což se nelíbí rodu Lannisterů, který krále obklopuje. Na jihu mezitím povstává princezna Daenerys s bratrem Viserysem z rodu Targaryenů, kteří před mnoha lety též seděli na trůně. Království je ale také ohrožováno ze severu, od kterého jej dělí velká zeď, tam odjíždí Eddardův nemanželský syn Jon Snow.

 

Hra o trůny - 2
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

I dobře míněná slova mohou být v tomto světě spouštěčem vražedného období. Kdo totiž není bezohledný, nelítostný, nemůže zde obstát a už vůbec ne se dostat k moci. Seriál plný intrik, převratů, poprav, bitev, ale i lásky, sexu, nového zrození. A nejsou to jen noví bohové přicházející na svět, je toho mnohem víc a více děsivého…

 

Hra o trůny - 3
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Seriál se více než fantasy prvky zabývá vztahy a intrikami a touhou po moci, ovšem magie, bohové a fantasy tvorové jsou dobrým okořeněním příběhu. Nová království vznikají a zanikají, magie je mocná, avšak málo rozšířená stejně jako zdejší bohové. Ovšem strašlivé legendy ožívají a díl od dílu si vyžadují větší pozornost.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Kniha, která upírofily nadchne a neupírofily nezklame
Noční záře - kniha plná démonů a napětí

 

Hra o trůny - 6
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

V aktuální době jsou na světě již 2 série, kdy každá má 10 dílů po 60 minutách. Právě teď probíhá natáčení již 3. série tohoto seriálu. V nedávných dnech probíhalo natáčení v Chorvatsku, v tuto chvíli se štáb stěhuje do Maroka a v plánu je i mrazivý Island. Na 3. sérii se můžeš těšit koncem března roku 2013.

Recenzi na seriál pro tebe napsala Lucie Tomanová.

Hru o trůny si můžeš prohlédnout i na papíře

Už jsi někdy slyšela o grafickém románu? Pro milovníky ilustrací je to hotový ráj, dá se říct, že je to kniha plná komixových obrázků (a ne, není to manga). Po přečtení několika stran vám však bude jasné, že se rozhodně nejedná o žádný jednoduchý, či dokonce odpočinkový příběh, jaký se od většiny komixů očekává.

 

Hra o trůny - 9
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Začnu varováním. Pokud jsi nečetla knižní ságu (Píseň ledu a ohně 1 – Hra o trůny) a nebo neviděla stejnojmenný seriál z produkce HBO, knížku vůbec nemusíš otvírat. Po pár stránkách nebudeš vědět, kde ti hlava stojí, a budeš se muset vracet. Opravdu se jedná o román – takže je zde několik dějových linií a "miliony" postav. Nakonec tedy knížku stejně zavřeš, a nebo se budeš muset spokojit s pouhým prohlížením obrázků.

Dá se tedy říct, že kniha je určena pro "fajnšmekry". Člověku, který si danou knihu nebo seriál oblíbil, rozhodně doma v knihovničce nesmí chybět. Kresby jsou opravdu potěšením pro oko, stránky jsou z kvalitního lesklého papíru, kniha má dokonce pevnou vazbu.

 

Hra o trůny - 7
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Knížka je opravdu specifická. Nebudu ti tedy psát děj – toho je tam tolik, že to stejně není v mých silách. A navíc psát děj pro někoho, kdo tento román zná již z knižní ságy nebo seriálu (a pro koho je tedy tato kniha určena), je přece jenom zbytečné. Těm ostatním vřele doporučuji si alespoň jednu z těchto věcí někde sehnat, zvlášť pokud máte rádi fantasy.

Na knize se mi velmi líbilo zpracování detailů. Všechno je pečlivě vykresleno, každé "okénko" je samostatné umělecké dílo. Trošku mě to odvádělo od čtení, protože jsem měla potřebu si každou stránku, než ji otočím, ještě několikrát prohlédnout. Postavy mají tvrdé rysy, v jejich tvářích se dá skoro číst. Také se mi líbilo zpracování erotických scén - především proto, že se opravdu jednalo o něco erotického, nikoli o něco vulgárního, úsměvného nebo trapného. Navíc mě velmi zajímá počítačová grafika, byla jsem tedy autorům vděčná také za to, že mi na konci knihy dovolili "vstoupit do zákulisí" a ukázali, jak se takový grafický román vytváří. Protože jsem však viděla seriál v originále, tak mě místy rozčiloval český překlad.

 

Hra o trůny - 8
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Moje celkové hodnocení knihy je kladné. Jedná se o něco, co "tady ještě nebylo" a co stojí za to vyzkoušet – a zvlášť, když je tímto způsobem zpracován jeden z nejlepších fantasy románů součastnosti.

Autor: George R.R. Martin
Adaptace: Daniel Abraham
Ilustrace: Tommy Patterson
Žánr: Fantasy román
Počet stran: 240
Nakladatelství: EGMONT ČR, s.r.o.
Rok vydání: 2012
Přeložili: Peter Kadlec (komixová část) a Jana Hejná (Předmluva a Vznik knihy)
ISBN 978-80-252-2149-5

Recenzi na knihu pro tebe napsala Hogreta.18 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •