Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Také kolem sebe stále slyšíš, že si tahák nemáš psát? Že to není čestné a ničemu tě to nenaučí? A co kdybych ti řekla, že všichni lžou a tahák by sis měla udělat před každým testem!

Napiš si tahák!

NAPIŠ SI TAHÁK
zdroj: Thinkstockphotos NAPIŠ SI TAHÁK
aktualizováno 25.10.2014, 00:00 | 25.10.2014, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Také kolem sebe stále slyšíš, že si tahák nemáš psát? Že to není čestné a ničemu tě to nenaučí? A co kdybych ti řekla, že všichni lžou a tahák by sis měla udělat před každým testem!

Co je to tahák?


Tahák je kousek papírku, na který si studenti či školáci vypisují klíčová slova z dané látky, která by se mohla objevit v testu. Nejčastěji pak tento papírek složí, někde schovají a sovu paměť pomocí něj během testu obnoví, čímž ovšem podvádí.


Jak si napsat tahák?


Na taháku bys měla mít vypsaná všechny důležitá slova, která navíc tvoji paměť nakopnou, abys toho na test napsala víc. V předmětu Čeština tak může tahák třeba obsahovat název autora, datum narození a úmrtí, název literárního období a nejvýznamnější díla. Údaje vytváří celek, který máš problém dát dohromady, ale předpokládá, že umíš dále rozepsat něco o autorovi, něco o literárním období a něco o daných dílech. Pokud ne, jsou vhodné další charakteristické informace vepsané pouze klíčovými slovy.


Nepodváděj, ale nauč se


Ovšem to, že si napíšeš tahák, neznamená, že jej musíš během testu použít. Tahák má totiž své učební kouzlo. Pokud jej ručně píšeš na papír (nikoliv na PC!), daná klíčová slova se ti v hlavě spojují a psaním lépe ukládají do paměti. Prostě nemáš tam tu „zbytečnou“ omáčku kolem, kterou umíš, ale opravdu se soustředíš jen na pospojování daných klíčových informací tak, jak k sobě patří.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:
Konec dospívání. Co tě čeká? 
RECENZE: Drby z dívčích záchodků

 

Uvidíš, že když příště půjdeš na test a zkusíš tuhle učební metodu, najednou se ti budou dané věci spojovat lépe, budeš vědět, co k čemu patří a jistě pak pro tebe bude hračkou více se rozepsat.

 

Nauč se vypisovat klíčová slova látky a z nich si zapamatuj souvislosti. Také se hodí pro rozvinutí znalostí v mluvení o daném tématu – vezmeš si konkrétní klíčové slovo a zkusíš si říct, co o něm víš a případně se v učebnici budeš soustředit na další informace ohledně něj. Právě takto poznáš své mezery, které lépe vypiluješ.


Diskuze


Jak ti jde učení ve škole?
Nejsi si bez taháku při testech jistá a podvádíš?
Zkoušela ses někdy učit za pomocí taháku a dále jej (při testu) nepoužít?5 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •