Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Určitě už ti někdy v hlavě uvízla myšlenka na nějaký příběh, zdálo se ti o něčem zvláštní nebo jsi ve svém životě objevila něco, oč by ses chtěla s ostatními podělit. Není to nic těžkého, prostě sedni a pusť se do psaní.

Neváhej se pustit do psaní vlastní knihy

Psaní článků
zdroj: Thinkstockphotos Psaní článků
aktualizováno 25.03.2017, 00:00 | 25.03.2017, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Určitě už ti někdy v hlavě uvízla myšlenka na nějaký příběh, zdálo se ti o něčem zvláštní nebo jsi ve svém životě objevila něco, oč by ses chtěla s ostatními podělit. Není to nic těžkého, prostě sedni a pusť se do psaní.

Tedy ano, pusť se do psaní, ale jakmile si promyslíš a dopředu připravíš několik věcí. Tvůj příběh tak bude smysluplnější a bez hluchých míst. Pokud věnuješ první dny svého psaní přípravě, nachystáš si pevnou půdu pod nohama a hlavně motivaci pro pokračování!

 

Promysli si, o čem chceš psát


Ono se to řekne, napíšu teď romantický příběh pro holky jako jsem já, napíšu o milostným trojúhelníku a ta druhá holka v příběhu bude děsná mrcha. Ano, dejme tomu, že máš hodně všeobecný souhrn příběhu, ale co v příběhu doopravdy bude?

 

Promysli si vztyčné body, důležité situace v knize, které si zapiš do poznámek. Mě hodně pomohla nástěnka, na které jsem si lístečky se situacemi připíchla a vytvořila si jakousi dějovou linii. S lístečky jednoduše manipuluji, přesouvám, doplňuji je a hlavně neustále mám vše před očima. Když přijdu domů, tak hned mrknu na nástěnku a už vím, o čem budu psát dnes.

 

Zajisti charakterům reálné hodnoty


Každý dnes píše o chudé dívce (nebo chlapci) bez rodičů, která je najednou dokonalá a porazí nepřemožitelné zlo. Tak to nefunguje. Nikdo není dokonalý, takže neváhej si sepsat veškeré info o svých postavách. Samozřejmě vzhled, ale také jejich klady a zápory, dovednosti a strachy. Čím více toho zapojíš, tím budou tvé postavy vypadat reálněji.

 

TIP: Hodně mi při psaní pomáhá, když si k některým scénkám na internetu najdu fotografie, postavy si lépe představím, vím, co mají oblečeného. A hlavně když nevím, o čem psát, tak se stačí podívat na fotografie, které mne inspirují v pokračování příběhu.

 

Připrav si místo pro děj


Stejně tak, pokud se jedná o netradiční místo, sepiš si jeho umístění, vzhled, účel. Cokoliv by se mohlo hodit, včetně zvuků, dojmů či stereotypů na daném místě. Opět v popisu pomohou fotografie, které tě odrazí správným směrem.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Psaní není jen zábava!
Jak se co nejlépe zlepšit ve psaní
Jak napsat čtivou knihu

 

K dobrodružným cestám je ideální připravit si mapku s měřítkem, aby vše mělo svou logiku. Mapy by měly mít i určité měřítko, od kterého by se rychlost chůze/zdolání dané překážky měla odvíjet. Navíc tak hrdinům zajistíš rozumný postup a nebude to vypadat, jakoby zmateně pobíhali, když sama nevíš, kudy kam vlastně jdou.

 

Urči vhodné pojmenování


Když už máš děj, postavy i místa, řádně se pozastav na pojmenováním. Bohužel není to výjimkou, kdy na internetu můžeš narazit na příběh z Česka, hrdinka má české kořeny, ale z nepochopitelných důvodů se jmenuje například Megan. Zcela nelogická pojmenování mohou čtenáře zbytečně vytrhávat z příběhu, což nechceš.

 

Takže když už pojmenováváš, tak ber v potaz historii postav, míst atd. U fantasy příběhů klidně vsaď na přesmyčky, ale opět musí jména znít tak, jako by patřila danému národu. Víly nebudou mít drsná zvučná jména, to je přeci jasné. Znám autora, který mi řekl jména dvou hlavní postav a já hned při pouhé znalosti jmen věděla, že se jedná o skřety, ani to nemusel zmiňovat – jména by tedy svým způsobem měla postavu či místo nějak předem definovat.

 

Pokud si nejsi jistá, jaké jméno pro postavu zvolit nebo nejsi šikovná na vymýšlení jmen, neboj se zapátrat po internetu. Zde ti pomohou generátory jmen z jakéhokoliv prostředí od jmen z reálných zemí, přes jména andělů či jiná fantastická jména.

 

Doplň své znalosti


Zamýšlíš psát o nějakém netradičním tématu, máš v příběhu zařazenou postavu s onemocněním nebo tam chceš jen třeba zmínit koníček, kterému ses doposud nevěnovala? Neváhej si udělat řádný průzkum tohoto nového území. Zapátrej mezi kamarády, nechej se na dané místo přivést. Co nejde zažít na vlastní kůži, tam může pomoct internet či odborná literatura.

 

A důležitá rada na závěr – pořiď si Pravidla českého pravopisu. Nikdo není neomylný a takováto pomocná ruka se ti může brzy hodit. Protože co si budeme namlouvat, čtenáři přeci nechtějí číst příběh plný chyb.


Shrnuto a podtrženo – co si tedy připravit?


- nástěnku se stěžejními body příběhu
- sepsání postav a jejich charakterům
- sepsání informací o místech + mapa
- vhodné pojmenování
- informuj se dobře o nejistých tématech
- Pravidla českého pravopisu

 

Tak co, už máš připraveno a jdeš se pouštět do prvních řádků?2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •