Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rozhodla jsem se pro vás stručně sepsat výhody a nevýhody notebooku a netbooku. Článek je psán pro lidi, kteří se nevěnují technice a informatice, takže nemusíš mít nějaké speciální znalosti.

Notebook, nebo netbook?

Netbook
zdroj: Lucie Tomanová/Krasna.cz Netbook
aktualizováno 24.04.2012, 00:00 | 24.04.2012, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Rozhodla jsem se pro vás stručně sepsat výhody a nevýhody notebooku a netbooku. Článek je psán pro lidi, kteří se nevěnují technice a informatice, takže nemusíš mít nějaké speciální znalosti.

Ihned jako první však zmiňuji historii vývoje počítačů, abyste měli představu cesty k notebookům a netbookům.

Trocha z historie
První myšlenka na výpočtový hardware padla v období druhé světové války při vývoji atomové bomby. Tyto první počítače byly halových rozměrů, v průběhu dalších desítek let se zmenšovaly na rozměry místnosti, skříně, až na velikosti, jaké známe dnes. Jakmile byly osobní počítače na světě a dostaly se do rukou běžným uživatelům, začalo se přemýšlet o vývoji přenosných počítačů. Tyto první přenosné počítače byly jedna malá posilovna, která se postupem času odlehčovala a zmenšovala do dnešních netbookových miniverzí a dále se zmenšuje. Překvapivě dřívější halové počítače nedokázaly to, co dnešní kalkulačky, natož pak počítače.

Hardware – fyzická podstata počítače, tedy to, čeho se můžeme dotknout
Software – programová výbavaNotebook vs. netbook
Základní otázkou před koupí notebooku nebo netbooku je, k čemu jej budeme užívat. V případě, že potřebujeme pomocníka na delší cesty bez zapojení do elektřiny, kterého
využijeme na internet, na aplikace Microsoft Office nebo na sledování filmu, je vhodnější samozřejmě netbook, jehož výdrž se pohybuje kolem 6 - 10 hodin (liší se dle modelu).

Kdežto na občasné přenášení jako náhrada za stolní počítač je notebook. Jeho výdrž velká není, pohybuje se kolem 2 - 3 hodin, ovšem při zapnutí náročnějšího programu jako třeba her, se výdrž snižuje i pod 1h. Je tedy nejvhodnější jej po přenesení opět zapojit do elektřiny.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Co ti hrozí na internetu?
Nový vzhled notebooku za málo peněz

Právě výkon a využití již vypovídá o hardwaru těchto zařízení. Notebooky mají výkonnější vybavení na úkor výdrže. Na rozdíl od netbooku od něj můžeme požadovat to, co od stolního počítače, kdežto netbook je pouze na spouštění lehčích aplikací, které jsem zmiňovala výše.

Rozdíl mezi váhou notebooku a netbooku je 1 až 2 kila, takže menší a hlavně lehčí (kilový) netbook můžete nosit i v kabelce. Právě od toho se také odvíjí větší zaměření výrobců na design
netbooků.

Jistě již vnímáte, že netbook je něco menšího, v čem není tolik součástek, jeho cena se tedy také drží nízko. Do 10 tisíc korun v dnešní době seženete kvalitní netbook. Pokud přemýšlíte o lepším notebooku na ony zmiňované hry, našetřete si minimálně 20 tisíc, částka se však v desetitisících pohybuje nahoru.

Pokud tedy máte pouze 10 tisíc korun, můžete si koupit buď kvalitní netbook, nebo podprůměrný notebook.8 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •