Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Polsko je velmi nábožensky založená země a s křesťanskými kostely se setkáme na každém kroku. I přesto mne překvapilo, když v historickém centru jsem napočítala necelou dvacítku těchto ohromných staveb.

Objev kouzlo kostelů v historickém centru Krakova!

krakov - 1
zdroj: Archiv blogerky krakov - 1
aktualizováno 08.04.2018, 00:00 | 08.04.2018, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Polsko je velmi nábožensky založená země a s křesťanskými kostely se setkáme na každém kroku. I přesto mne překvapilo, když v historickém centru jsem napočítala necelou dvacítku těchto ohromných staveb.

Ačkoliv jsou kostely na každém rohu, je potřeba před vstupem sledovat piktogramy a cedule, které ti prozradí, zda se za vstup platí, zda se smí fotit nebo jestli třeba neprobíhá mše – v tom případě nerušit!

 

Začnu s kostely, které mne opravdu doslova nadchly, je pro ně totiž typická polychromie, dřevo a zdobení zlatem. Barevné kostely navíc dozdobovaly ještě vitrážová okna a nad hlavou se rozprostíralo falešné hvězdné nebe. V bazilice sv. Františka z Assissi si tohle kouzelné místo můžeš vychutnat spíše v přítmí, protože drobná okna dostatek světla neposkytují a je potřeba se spoléhat i na doplňující osvětlení.

 

krakov - 2
(Foto: Archiv blogerky)

 

Daleko více světla s obdobnou výzdobou ti nabídne Mariánský kostel nacházející se na Rynku Glownym, ten má ovšem dva vchody, a pokud chceš nakouknout blíže na vzácný, gotický, 13m vysoký oltář Veita Stosse z 15. století, musíš se vydat tím bočním se vstupným. Během léta navíc můžeš navštívit věž, odkud celoročně každou hodinu troubí hejnal. Ten je připomínkou trubače, který v minulosti upozorňoval na útok na město, ovšem během troubení byl zastřelen šípem. Proto i dnes hejnalova píseň končí v polovině.

 

Onen kouzelný hvězdný strop býval kdysi i ve Wawelské katedrále, zde byl bohužel přemalován na bílo, aby se katedrála pro turisty prosvětlila (a ono to opravdu funguje). Na druhou stranu zde máš možnost navštívit spoustu různorodých kaplí, které jsi mohla zahlédnout již zvenčí a každá si uchovává svůj vlastní styl. V rámci prohlídky můžeš nahlédnout i do hrobky nebo do věže na Zikmundův zvon a něco si přát. Mimochodem je zde k dispozici český audioprůvodce. Jinak do Wawelské katedrály velmi doporučuji zakoupit vstupné, ať si ji můžeš pořádně celou projít, ale pokud máš čas jen na nahlédnutí, pak je část za vstupními prostorami přístupná zdarma.

 

krakov - 3
(Foto: Archiv blogerky)

 

Rozhodně tě na první pohled okouzlí a zastaví kostel sv. Petra a Pavla, před ním se totiž nachází 12 soch zobrazujících apoštoly. Tento kostel je první barokní stavbou v Krakově, ale těch můžeš obdivovat daleko více. Barokní kouzlo ukrývá třeba i kostel Bernardýnů poblíž Wawelu. Krakov jsme navštívili během ledna, kdy byly kostely ještě vyzdobeny betlémy a právě zde jsme narazili na ten největší a pohyblivý zároveň.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

Kam o víkendu za tajemnem? Kde hledat inspiraci
Dolní Morava a adrenalinový zážitek!
Na výlet s batohem. Umíš si správně zabalit?

 

krakov - 4
(Foto: Archiv blogerky)

 

V kostelech v historickém centru se odehrávají střídavě i menší koncerty. My jsme si vyslechli orchestr Svatého Maurice, který nás hodinu ohromoval koncertem klasické hudby, jako je Bach či Mozart. Zahráli nám na klavír a smyčcové nástroje v kostele sv. Petra a Pavla a na jejich facebookových stránkách OrkiestraSM, kde budou jejich další koncerty příště. 

 

Pokud se ovšem vrátíme ke kostelu sv. Petra a Pavla, jistě tě zaujme na první pohled i kostel vystavěný hned vedle něj. Jedná se o kostel sv. Ondřeje, který působí, že si již nějaký ten čas přečkal a opravdu tomu tak je. Jedná se o jednu z nejstarších budov v Krakově, byl vystavěn v 11. století a přečkal i tatarský nájezd na město.

 

krakov - 5
(Foto: Archiv blogerky)

 

Mezi staré budovy ve městě se řadí i malinkatý kostelík na Rynku Glownym, který zde původně v dřevěném provedení stál již v 10. století. Své trvanlivé podoby z kamene se dočkal kostel sv. Vojtěcha o dvě století později. Je to opravdu miniaturní stavba připomínající spíše kapli, ale i přesto tě ohromí zdobnou kupolí, kterou získal během barokní přestavby a drobnými varhanami. Mimochodem, i zde se konají minikoncerty a akustika je prý velmi zajímavá.

 

krakov - 6
(Foto: Archiv blogerky)

 

Pokud se rozhodneš prozkoumat historické centrum z pohledu křesťanského, může ti opravdu ledacos nabídnout. Tohle je jen malý přehled toho, co se dá v Krakově v historickém centru prohlédnout. A rozhodně doporučuji alespoň pár kostelů navštívit, jistě tě překvapí.0 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •