Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Je zajímavé zjistit, co vaše rodina či prarodina zažila, ještě zajímavější jistě je, jak žili vaši předkové. Stručné shrnutí toho, co vás čeká v tomto článku. A vězte, tímto nejen zjistíte zajímavé věci, ale také jistě zlepšíte vztahy s rodinou I ...

Poznejte svoji rodinu

aktualizováno 23.05.2012, 00:00 | 23.05.2012, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Je zajímavé zjistit, co vaše rodina či prarodina zažila, ještě zajímavější jistě je, jak žili vaši předkové. Stručné shrnutí toho, co vás čeká v tomto článku. A vězte, tímto nejen zjistíte zajímavé věci, ale také jistě zlepšíte vztahy s rodinou I vztah ke svému životu.

Rozhovor je určitě to nejlepší pro upevňování vztahů. Často jsou to rodiče, kteří se vás ptají, jak se máte, jaký jste měli den, co je nového ve vašem životě. Ale zkusili jste se s nimi někdy bavit o tom, jaký oni měli oproti vám život dříve? Jaké to bylo žít tehdy v porovnání s tím, co máme dnes?

Moje pramáti například pocházela ze sedmi sourozenců, měli malé hospodářství a děti nemohly pravidelně chodit do školy, aby si pro sebe vůbec zajistili jídlo, což znamenalo obstarání dobytka, polí a podobně. Díky tomu jsem vděčná za to, že je mi umožněno studovat dokonce vysokou školu.

A jaký je příběh vaší rodiny? Když zjistíte, jak jste mohli žít a za co všechno vděčíte vašim rodičům a prarodičům, že můžete žít tak, jak žijete, jistě budete mít na svůj život jiný pohled a budete si různých věcí vážit více.

Další, těžší a složitější možností, ovšem daleko zajímavější, je pátrání po svých předcích dál do minulosti. Kdo byli, co dělali, kde a jak žili? Pokud byste chtěli pátrat po předcích, je třeba si uvědomit, že se rozrůstají jak koruna stromu, proto je dobré (pokud opravdu nehodláte věnovat život kompletování svého rodokmenu) si vybrat větev, po které půjdete, nejčastěji po mužské linii.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Pracuj na vztahu se svou mamkou!
Prečo navštíviť babičkinu skriňu

Je vhodné s sebou vzít třeba i mámu, s kterou budete pátrat společně, vždyť ve dvou se to lépe táhne. Také se musíte připravit na to, že budete procházet mnoho stran a číst něčí rukopis, což není zrovna snadné.

A kam zamířit? Každá obec spadá pod určitý archiv, takže prvním krokem je jistě zjistit, která obec pod který archiv spadá. Téměř vždy je matrika z obcí převezena do těchto archivů, někdy se tak ovšem nestalo, s čímž je vhodné počítat. Ovšem dnes jsou některé matriky již také přístupné online!

Jestliže vás tato varianta zaujala, je tohle velmi stručný článek a doporučuji ještě podrobnější informace najít na internetu. Nebo přeji hodně štěstí, pokud vyrazíte jen tak do pátrání.

Co je na tom ale ze všeho nejcennější? Jistě čas strávený s našimi blízkými, neboť zde nebudeme věčně. Ať již děláte cokoliv, vždy si na rodinu udělejte čas, protože aby tu byla ona pro vás, musíte tu být i vy pro ni.21 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •