Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Už ses setkala s těmito krásnými kraslicemi a ráda bys jim přišla na kloub? Dnes ti trochu více poodhalím jejich kouzlo, nejen co se do postupu týče.

Pronikni se mnou do tajemství résování kraslic

Résování kraslic - 1
zdroj: krasna.cz/archiv blogerky Résování kraslic - 1
aktualizováno 02.04.2013, 00:00 | 02.04.2013, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Už ses setkala s těmito krásnými kraslicemi a ráda bys jim přišla na kloub? Dnes ti trochu více poodhalím jejich kouzlo, nejen co se do postupu týče.

Odborně se borkovanské résování kraslic nazývá gravírování, je to vlastně vyškrabávání barvy z povrchu vejce za účelem umístění motivu.

Borkovanská návštěva

Bošovickou zoo navštívila paní Rychlíková z Borkovan, která zde předvedla své umění naživo a zanechala své výtvory na týdenní výstavu i k zakoupení.

 

Résování kraslic - 4
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Paní Rychlíková se umění résování kraslic věnuje již 25 let a tato dovednost je v její rodině předávána z generace na generaci. Résování kraslic je typickým zvykem Borkovan, které jako jediné v České Republice díky tomu mají ve znaku kraslici.

Paní Rychlíková prozradila, že dokáže vyškrabat jedno slepičí vejce za méně jak půl hodiny, co se týče obrovského pštrosího, na tom musí pracovat celý den.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Vyrob si snadnou jarní dekoraci. FOTONÁVOD
Pojďme si vyrobit domácí mýdlo

Pokud držíš v ruce borkovanskou práci, pak si můžeš být jistá, že se jedná o ruční výrobu a každý kus je naprostý originál.

 

Résování kraslic - 3
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Postup
A jak se tedy tato vejce tvoří? Do barvy ředitelné v lihu se přidá lak, u každého výrobku může být poměr jiný a je třeba zkoušet, zda barva na vejci dobře drží a neodlupuje se, naopak se ale musí do ní dobře vyškrabávat, tedy nesmí být moc tvrdá. Jak prozradila paní Rychlíková, je to o zkoušení a zkušenosti.
Stejně tak samotné vyškrabávání, chce to umět opatrně zacházet s vejcem, a přesto do něj zručně vyškrabávat předem dané ornamenty. Vyškrabávají se nejčastěji trojhranným, ostře broušeným pilníkem.

 

 

Jak se paní Rychlíková přiznala, tak ačkoliv jí résování kraslic jde na výbornou, kreslení vůbec neovládá.

Nejtypičtější rytba
Vejce se nejprve po obvodu (shora dolů) ozdobí okrasným pruhem. Teprve poté přijdou na řadu dva oválné prostory, do kterých se vyrýpává nejčastěji květinový motiv. Právě v této chvíli je třeba si rozmyslet, zda vejce nebude vícebarevné a případné barvy na plánované umístění kvítků natřít. Jakmile uschnou, opět se do nich běžně vyškrabává.4 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •