Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Máš po Vánocích doma nového chlupáčka? A opravdu jej vnímáš jako člena rodiny, který potřebuje vychovat, a nikoliv jako hračku?

Psí kamarádi u tebe doma

Výcvik psa
zdroj: Thinkstockphotos Výcvik psa
aktualizováno 30.12.2012, 00:00 | 30.12.2012, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Máš po Vánocích doma nového chlupáčka? A opravdu jej vnímáš jako člena rodiny, který potřebuje vychovat, a nikoliv jako hračku?

Psi jsou věrná stvoření, která se dokáží za svého pána v ohrožení rvát, jenže nejdřív to musí být jejich pán, kdo si je musí získat vhodným chováním.

Základní potřeby
V první řadě, což jistě každého napadne, nesmíš zanedbávat zvířeti přísun potravy a vody. Někdo krmí granulemi, někdo čerstvým masem, jiný zbytky jídla z oběda. Každý musí uznat sám, co je pro něj finančně nejvhodnější, ale také nejvhodnější pro jeho mazlíka.

Ovšem nesmíš zapomínat na to, že pokud naučíš psa nějak se stravovat, není vhodné po letech tento způsob stravy změnit, zvířeti to nemusí prospět.

 

 

soutěž VELKÁ SOUTĚŽ: Vyhrajte 30 000 Kč a žrádlo na rok za jedinou fotku pejska!Zdraví
Naprosto každý pes by měl docházet k veterináři na očkování. Nejenže mu zajistíš lepší zdraví, ale také při případném napadení bude v bezpečí i daný člověk, co se virů týče. Pravidelné prohlídky či kontroly při případném změněném zdravotním stavu by měly být samozřejmostí.

Pes je velmi živelný tvor, a proto není být výjimkou, že jej budeš muset odvést na operaci, ať už kvůli zlomenině nebo kastraci ze zdravotních důvodů. S tím vším je třeba počítat a mít peníze pro psa odložené bokem.

Prostor
Ať je tvůj pes malý, nebo velký, vždy potřebuje svůj prostor, nemůže být celý den zavřený v malé kleci. Čím menší prostor má k dispozici, tím častěji a na delší čas by se měl denně venčit. Ne každý si může dovolit pořídit dům i se zahradou, ale procházku snad zvládne úplně každý.

 

Pes
Štěně jezevčíka (Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Společnost
Jako každý živý tvor, ani pes nechce být sám. Jeho předci žili ve smečkách, byli to společenští tvorové, tak proč by on sám měl sedět v kleci? Netvrdím, že je tvojí povinností mu koupit druhého psího společníka, naopak, jsi to právě ty, kdo by mu měl sloužit jako kamarád na hraní a dovádění.

Vhodné je, když přes plot je další pes, se kterým si tvůj mazlíček rozumí a se kterým se vidí. Naše fenka si zvládá se sousedovým psem hrát i přes plot, honí se rozverně z jednoho horního konce k druhému a poštěkávají na sebe.

Jiná zvířata

Jelikož je pes společenské zvíře, jistě si bude rozumět i s jinými zvířaty. Náš nemá problém s andulkami, morčata i potkana olizuje a chodí jim jíst zrní a seno :-) Pokud psovi ukážeš, že je i tohle zvíře tvůj kamarád, bude jej tak také brát.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Souboj roztomilých čumáčků! Pejskové versus kočičky
Miley Cyrus: K narozeninám dostala prase

Na druhou stranu psa nikdy nenechávej s jinými druhy zvířat o samotě (a ani s dětmi). Pes je vlastně další dítě v rodině, a když se nedíváš, tak jako každé dítě zlobí, což by pro tvoje další zvířecí mazlíčky nemuselo dopadnout dobře.

Poslušnost
Můžeš se s ním mazlit, ale jeho respekt a poslušnost si získáš pouze výcvikem. Už jsem mnohokrát slyšela, že malá štěňátka je zbytečné něco učit, ale čím je pes mladší, tím je chápavější. Náš pes do týdne pochopil, že venčit se musí venku, nikoliv v domě. Do dvou týdnů rozuměl povelu "sedni“.

Cvič jej už od malička a efektivně. Každý pes by měl ovládat povely jako je "fuj“ (obměna "ne, nesmíš"), "sedni“, "zůstaň“ (obměna "čekej"), "místo“ a "e mně“ (obměna "k noze, pojď sem").

Povely se nejprve cvičí v prostředí, které pes zná a nerozptyluje jej tedy tolik věcí. Poslušnost je třeba cvičit i v tom, aby si pes nedovolil vlézt, kam se mu zachce. Postel, sedací souprava a další místa jsou jen vaše, také nesmí při jídle po vás skákat a dožadovat se vašeho talíře. Já mohu v pokoji kdekoliv odložit talíř s jídlem, i s masem, ale můj pes ví, že mi ho sníst nesmí (i když je s talířem o samotě), dokud nedostane povolení.

Dovolená
Jednou za čas se s rodinou usmyslíš, že si vyjedete třeba k moři nebo na hory, ale co chudák pes, který s vámi nepojede? Je třeba si uvědomit, že potřebuje denní péči. Nejlepší variantou je domluva s příbuznými, kteří by vám chodili psa denně kontrolovat, doplňovat vodu a krmivo a šli s ním na procházku. Je to bohužel časově velmi náročné, ale pro psa méně zátěžové, než když jej k příbuzným odvezeš. Pes by totiž nejen po vás tesknil, ale také by byl v cizím prostředí s cizími lidi, což by jej mohlo ještě více vystresovat.

Pes je opravdu jako dítě, je třeba o něj pečovat, přistupovat k němu s láskou, ale výchovu potřebuje jako sůl :-)

O týrání zvířat se můžeš dočíst v prosincovém Popcornu.

 

Popcorn
Prosincový Popcorn se mimojiné věnuje i týrání zvířat. (Foto: oficiální zdroj)

 2 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •