Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Představte si dospívání, kdy si povídáte o klucích, zatímco v ruce svíráte zbraň a dohlížíte na hranici, zatímco se podrobujete vojenskému výcviku. Kdy zažíváte své touhy po lásce, která si v tomto drsném prostředí jen těžce najde cestu, a vy se s...

RECENZE: Když děvčata zažijí vojenskou službu

vojanda
zdroj: Thinkstockphotos vojanda
aktualizováno 30.09.2014, 00:00 | 30.09.2014, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Představte si dospívání, kdy si povídáte o klucích, zatímco v ruce svíráte zbraň a dohlížíte na hranici, zatímco se podrobujete vojenskému výcviku. Kdy zažíváte své touhy po lásce, která si v tomto drsném prostředí jen těžce najde cestu, a vy se snažíte přežít.

Šani Boianjiu - Věčný národ se strachy netřese
Nakladatelství: Jota


Příběh


Kniha promlouvá o povinné vojenské službě dívek v Izraeli, kterou si zažila i samotná autorka. Ačkoliv pro nás může být tento fakt překvapivý, kniha odhaluje touhy a problémy dívek, které se musejí podrobit výcviku, zažijí tvrdé podmínky, pociťují smrt až příliš blízko a ukazuji, jak křehké dokážou uvnitř být a jak je dokáže služba změnit.

 

Děj nás zavede mezi kamarádky Avišag, Jael a Leu, které společně navštěvují střední školu. Jenže pak přijde čas narukovat a dívky odchází každá na jiné místo. Avišag střeží hranici a sleduje zoufalé lidi, kteří se vrhají na ostnatý drát na zaminovaném poli, snaží se vyhnout kulkám a snaží se dostat do druhé země. Jael je hravá, flirtující zbraňová instruktorka se svým osobitým stylem pro humor. A Lea? Patři pod modré barety, tedy vojenskou policii. Ona ale končí na méně důležitém stanovišti, kde kontroluje dělníky při přechodu za prací přes hranice.

 

Příběh vykresluje každou osobnost dívky jedinečně, pohrává si s humorem, který střídá s drsnou realitou vojenské služby. Zároveň nechává ale prostor pro touhy dospívajících dívek. Vše je upřímné, nepřikrášlené a vztahy jsou zde drsně tvořeny i ničeny.

 

Styl psaní

 

Autorka píše velmi poutavě, v knize jí dokážu věřit každé slovo, hlavně jak pracuje s dívkami, jejich činy, psychikou a vším, co se tam vlastně děje.

 

Co mne trochu mátlo, bylo střídání postav, které jsme sledovali, občas jsem v tom měla zmatek. Hrdinku dané kapitoly jde vždy identifikovat na první straně textu, ale tím, že jich je více, chvilku trvá uvědomění si, čí je to příběh.

 

Knihu bych doporučila dospívající dívkám spíše než nějaké dívčí románky, kde bývá vše přikrášleno, dopadá dobře atd. Ačkoliv kniha není primárně romantická, přeci jen se týká dívek, které se sem tam s někým zapletou, ať již je to jen sex, snaha udržet lásku na dálku a další různé pokukování. Přijde mi v tomto ohledu realistická.

 

 

PŘEČTI SI TAKÉ: 

Dámy, do zbroje!

Zkus Army game

Chtěla bys školní uniformy? Já ano

 


Obálka


Velmi mne uchvátilo zpracování obálky, jejíž dominantou je fotografie dívky s psí známkou a zbraní na zádech. Ihned nám nastaví tu správnou atmosféru a přesně ukazuje netradiční téma, které obsahuje.

 

Věčný národ
(Foto: oficiální zdroj)

 


Úryvek


Řekla jsem ne. Řekla jsem, že jsem unavená. Janiv mě požádal, abych toho dne místo chodců kontrolovala auta, ale řekla jsem ne. Stěžoval si, že se mu dělá špatně z toho, jak se pořád musí předklánět. Řekl: „Leo, kdybys nebyla potvora, řekla bys ano a slitovala by ses nade mnou, protože mě příšerně bolí záda a ještě k tomu mám trable doma,“ ale stejně jsem řekla ne. Ne, a navíc se nemá co předklánět a strkat hlavu okýnkem do aut, protože je to proti předpisům. Nato mi řekl, že jsem ruská děvka, i když ve skutečnosti jsem půl Maročanka a půl Němka.

 

- strana 64, kapitola Kontrolní stanoviště, část I.

 

Hodnocení knihy

 

Kniha na mne zvláštně zapůsobila, byla pro mne překvapením díky svému zvláštnímu tématu. Ukazuje krutou pravdu některých zemí, kde se i dívky musí zúčastnit povinné vojenské služby. Je to drsný příběh se silnými děvčaty, které se snaží přežít, a i přesto všechno si alespoň trochu užít života a najít někoho, kdo by je měl rád. Řeší i své bludy, domněnky a dopady této služby a svědectví smrti.
Moje hodnocení: 9/10

 

Závěrečné shrnutí


Autor: Šani Boianjiu
Název: Věčný národ se strachy netřese
Nakladatelství: Jota
Žánr: drama
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 343
Nakladatelství: Jota
Rok vydání: 2013
Přístupné: 15+
Moje hodnocení: 9/102 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •