Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Nějak jsem nerozuměla všemu tomu rozruchu kvůli této knize, tak jsem se rozhodla si ji také pořídit a podívat se jí na zoubek.

RECENZE: Padesát odstínů šedi

Padesát odstínů šedi
zdroj: isifa.com Padesát odstínů šedi
aktualizováno 27.03.2013, 01:22 | 27.03.2013, 01:03 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Nějak jsem nerozuměla všemu tomu rozruchu kvůli této knize, tak jsem se rozhodla si ji také pořídit a podívat se jí na zoubek.

Přináším vám tedy moji recenzi, můj pohled na tuto knihu a je jen na vás, jak s ním naložíte či zda budete souhlasit.

Příběh
Vše začíná jedním nevinným rozhovorem, do kterého dotlačí Aniina kamarádka známého a úspěšného mladíka Christiana Greye. Nakonec však onemocní a její spolubydlící Anastasie jí nakonec vyhoví a rozhovor jde uskutečnit.

Za těchto okolností se setkávají dvě zvláštní a odlišné osobnosti, které se díky lidskosti a náhodě spolu zaplétají stále více a snaží se k sobě najít cestu, protože navzájem se nesmírně přitahují.

Velmi se mi líbí práce s postavami, které jsou na počátku nějak vykresleny a můžeme tak sledovat zajímavý rozvoj jejich osobnosti při vzájemném vlivu na sebe.

Styl psaní
Kniha je dobře psaná, čtivá, a pokud k ní na hodinku či dvě denně sednete, do týdne máte přečteno.

Právě sexuální scény otřásly davem a dostalo se jim pozornosti médií, ale nejsou na každé straně, jsou jemně podané, bez nepotřebných detailů a vulgárního výraziva. Oproti jiným erotickým knihám mohu toto vyzvednout, a právě proto může být tato kniha "schůdnější“ pro běžného čtenáře.

Co se mi ovšem nelíbí, je fakt, že autorka vytvořila z hlavní hrdinky v podstatě bohyni, která propadá orgasmu i 3x během krátké chvíle, navíc je provlhlá vždy a všude. Když se podíváme na dnešní situaci žen, je orgasmus velmi ošemetné a problematické téma, jelikož k němu je potřeba zkušený, nesobecký partner a fyzické i psychické zdraví. Bojím se, že některým čtenářkám udělá iluze o orgasmu, a právě z toho důvodu bych opravdu zdůraznila, že kniha není vhodná pro mladší 18 let, neboť doufám, že ti starší pochopí, že je to fikce a každá žena má své možnosti a hranice.

Co napomáhá, je i děj, který je promyšlený, hraje si s hlavními hrdiny, jejich sociálním postavením, chováním a přitažlivostí. Žádný vztah není jednoduchý a každý má nějaké ty kostlivce ve skříni, kteří to zde pěkně okořeňují.

Je zde věc, na kterou má každý čtenář jiný názor, mne ovšem u této knihy oslovila a nevadila. Hlavní hrdinka totiž mluví sama se sebou, tedy spíše její podvědomí má na její rozhodnutí narážky či jásá nad danými situacemi. Líbilo se mi sledovat tyto "myšlenkové“ pochody, obohatily knihu a přiblížily nám hlavní hrdinku a její rozpoložení.

PŘEČTI SI TAKÉ:
Andělé jsou mezi námi. RECENZE
RECENZE: Oksa Pollocková: Srdce dvou světů

Některé knihy na pokračování bohužel staví na utnutí děje v nejlepším, aby vás ponoukly do dalšího dílu. Ačkoliv tato kniha je prvním dílem trilogie, závěr tohoto dílu se dá považovat za uzavřený, takže pokud by vás kniha neoslovila, nebudete mít nutkání se dozvědět, jak to bude dál.

Obálka
Obálku decentně zdobí fotografie kravaty, která je symbolem zvláštního vztahu mezi Anastasií a Christianem. Vše v modrošedých odstínech krásně podtrhuje název knihy. Kromě českého překladu se zde nachází i ten anglický, dvojsmyslný, jelikož Grey je nejen šedá, ale také příjmení jednoho z hlavních hrdinů.

 

Padesát odstínů šedi
(Foto: krasna.cz/archiv blogerky)

 

Úryvek
Zachmuřeně se vracím ke své vystydlé snídani. Na jídlo jsem prostě moc rozrušená, Christiane. Copak to nechápeš? Vysvětluje mu mé podvědomí. Ale jsem příliš zbabělá, než abych ty myšlenky vyslovila nahlas, zvlášť když je tak rozmrzelý. Hmm, jako malý kluk. Ani nevím, proč mě to pomyšlení tak pobaví.
"Co je tady k smíchu?“ ohrazuje se.
Jen zavrtím hlavou – to se mu neodvážím říct – a dál se věnuju jídlu. Když polykám poslední kousek lívance, nesměle na něj juknu. Zamyšleně mě sleduje
.

Hodnocení knihy
Sečteno podtrženo, o rozruch se nejspíše postarala média, která knihu vytáhla, neboť takových knih je již mnoho. Něčím je lepší, něčím horší, ale rozhodně tuto knihu nepovažuji za něco, co musí každý přečíst.

Tato kniha patří do ruky pouze těm, co tuto literaturu vyhledávají. Běžného čtenáře nejspíš tolik neosloví a dospívajícímu člověku může vytvořit iluze o sexuálním životě.
Dlouho jsem váhala nad hodnocením, nakonec jsem knize asi trochu přidala, ale vysloužila si 7/10 s ohledem na žánr.

Závěrečné shrnutí
Autor: E. L. James
Titul: Padesát odstínů šedi
Žánr: erotický román
Počet stran: 620
Nakladatelství: XYZ
Rok vydání: 2012
Přístupné: 18+
Moje hodnocení: 7/107 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •