Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

Rodina, do které se narodíme, výrazně ovlivní náš budoucí život, může nám jej zničit a je jen na nás, jak moc se budeme snažit, abychom si splnili své vlastní sny.

RECENZE: Ruta Sepetysová - Potrhaná křídla

čtení
zdroj: Thinkstockphotos čtení
aktualizováno 23.12.2014, 00:00 | 23.12.2014, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

Rodina, do které se narodíme, výrazně ovlivní náš budoucí život, může nám jej zničit a je jen na nás, jak moc se budeme snažit, abychom si splnili své vlastní sny.

New Orleans, 50. léta minulého století – dospívající Josie je dcerou prostitutky, která svou dceru vnímá jen jako přítěž a barmana na její oblíbené drinky. Dokáže se Josie vymanit ze světa, ve kterém díky své matce žije?

Příběh

Josie neměla lehké dětství, bez otce, s matkou, která si vydělává prodejem svého těla a krade jí všechny peníze či hodnotnější věci. Josie si slíbí, že nikdy nedopadne jako její matka, ačkoliv cejchu dítěte prostitutky se nejspíš nikdy nezbaví. Začíná pracovat v malém knihkupectví, kde dostane i malý pokojík na bydlení. Také pracuje u Willie, bordelmamá, u které ji v podstatě zanechala její vlastní matka. Ovšem neživí se tělem, ale poctivým úklidem toho, co zde přes noc děvčata s klienty provedli.

Willie je jako její náhradní matka, je to někdo, komu na dospívající Josie záleží a snaží se pro ni udělat to nejlepší. Stejně tak nalézá Josie oporu u Charlieho, majitele onoho knihkupectví, kde může bydlet.

Vše se odvíjí správným směrem, jenže pak se ve Čtvrti objeví zbohatlík, který Josie změní život. Dá ji motivaci k studiu na univerzitě, ale ještě té noci umírá, a noviny tvrdí, že to byl infarkt. Následující ráno Josie nalezne při úklidu Willieho podniku pod máminou postelí drahé hodinky, které zahlédla na ruce onoho inspirativního pána. Její matka s nebezpečným a lstivým Cincinnatim navíc prchá z města a do všeho se zaplétá i mafie.

Dokáže tohle všechno zničit Josiin nový cíl dostat se na univerzitu? Unikne peklu nebezpečné čtvrti, která se snaží stále stáhnout její život až na dno?


 

PŘEČTI SI TAKÉ: 

RECENZE: Představuji ti celosvětový bestseller!

RECENZE: Horoskopy štěstí

RECENZE: Utěšitelky, knížka, která se ti dostane pod kůži.

 

Styl psaní

Knihu sledujeme v ich formě z pohledu naší hlavní hrdinky Josie. Ukazuje nám svůj běžný život, který nám velmi uvěřitelně přibližuje nelehkou pozici dívky, která uvízla na nesprávném místě. Kniha je velmi čtivá, chytlavá a děj příjemně rychle ubíhá.

Velmi se mi líbí, jak autorka vykresluje jednotlivé postavy, přiděluje jim poctivě rozvinuté charaktery, které hýbou dějem (tj. nejsou tu jen dobré a jen zlé postavy). Pracuje se vztahy, rozvijí je dle událostí, které posouvají děj dopředu. Rozhodně se nebudete nudit, příběh je promyšlený, plynulý, takový přirozený, a přeci nám představuje něco nelehkého. Často před nás samotné postaví otázku, jak bychom se vlastně v takové situaci zachovali my? Kam bychom byli schopni zajít, abychom ochránili svůj sen? A co všechno bychom udělali proto, abychom přežili?

Jelikož je kniha určena pro dospívající dívky, nesmíme zapomenout na nějakou tu milostnou linku. I té se v knize dostane prostoru, ačkoliv spíše na pozadí hlavního příběhu. Dívka stojí mezi dvěma chlapci, začne si uvědomovat, že má k jednomu i k druhému blízko, možná blíž než jako kamarádka. Překvapivé rozuzlení, pro koho a proč vlastně se rozhodne, vás jistě mile potěší.

Obálka

Velmi se mi líbí fotografie zvolená pro obálku, která zobrazuje dívku sedící za ptačí klíckou.

Potrhaná křídla
(Foto: oficiální zdroj)


Symbolizuje tak uvězněnou Josie ve světě prostituce, mafie a dalšího nelehkého života ve Čtvrti, který jí brání v rozletu a rozvoji vlastní osobnosti. Kdo je tou klecí? Kdo určuje hranice, kam budeme patřit? Je to rodina, ve které se narodíme? Místo, ve kterém žijeme? Jde před tím utéct?

Ukázka

V domě byl děsný binec, jak jsem čekala. Uvázala jsem si zástěru a natáhla tlusté gumové rukavice, na kterých Willie trvala. Popelníky v salónku přetékaly nedopalky a stoly byly zarovnané prázdnými lahvemi. Přeskočila jsem náušnici s falešným diamantem v lepivé kaluži rozlitého šampaňského a na květináči jsem zahlédla viset stříbrnou botu s vysokým podpatkem. Páchlo to tu po shnilých jablkách. Bude potřeba vytřít podlahu a vyklepat koberce. S odporem jsem si představila, v jakém stavu jsou asi záchody. Šťastný nový rok. Zotvírala jsem okna a pustila se do práce.

- strana 32, kapitola 6

Hodnocení knihy

Nádherná kniha s poutavým, napínavým příběhem naplněným emocemi, osudovými rozhodnutími a nelehkým životem dívky, která se narodila špatné ženě. Vkusně vyprávěný příběh ze života ve Čtvrti, kde slovo prostituce či mafie není cizí. Podaří se mladé Josie roztáhnout svá potrhaná křídla a odletět z tohoto světa k lepším zítřkům?

Moje hodnocení: 10/10


Závěrečné shrnutí

Autor: Ruta Sepetysová
Název: Potrhaná křídla
Žánr: drama
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 296
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2014
Přístupné: 12+
Moje hodnocení: 10/101 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •