Klávesové zkratky na tomto webu - rozšířené Na obsah stránky Na hlavní stránku Přejít do archivu Přejít na televizní program Přejít na tn.cz Přejít na stránky Nova Cinema
Přihlásit »  |  Registrace »

„Jsem Normál, chodím na lyceum a vím, že vše má svůj přesný řád a pořádek.

RECENZE: Zažijte vílí dobrodružství

Čtenářka
zdroj: Thinkstockphotos Čtenářka
aktualizováno 10.09.2014, 11:38 | 10.09.2014, 00:00 | Lucie Tomanová/Krasna.cz

„Jsem Normál, chodím na lyceum a vím, že vše má svůj přesný řád a pořádek."

"Ačkoliv se rodiče rozvedli, i přesto mají střídavou péči. Ale pak má matka náhle zmizí, v domě je vše rozházené a zničené, ale policie ani otec se k tomu nestaví jako k únosu. Kam se ztratil řád a proč si na mne najednou všichni ukazují?“

 

Alina Bronski - Za zrcadlem
Nakladatelství CooBoo
Fantasy, dystopie | 12+

 

 

Příběh


Patnáctiletá Juli je vychovávána ve svět Normality, vše má svůj pevný řád a pořádek, fungují zde uniformy i třeba taková cenzura. Chaos vytváří jen vyvrhelové - freakové s těmi jejich šílenými účesy, oblečením, chováním a hlavně posedlostí vílami. Normálové odmítají víly, stavějí proti nim zákony a slovo „víla“ se užívá jako nadávka. Víly mají být dle představ Normálů špinavé odporné ženy charakteristické svým nepořádkem a tajemnými kouzly. Ale hlavně jsou nesmrtelné – to je ten důvod, proč je Normálové nemají v lásce?

Juliina matka z ničeho nic zmizí a doma zbytek rodiny čeká jen veliký nepořádek. Ovšem nikdo nechce tuto situaci řešit a berou to tak, že matka odešla někam sama. Samé tajnosti, až nakonec s pomocí nové kamarádky Ksy odhaluje Juli děsivá tajemství ohledně její rodiny. Sahají její kořeny k vílím předkům? Kdo je její máma a kdo je vlastně samotná Juli?

Ksy je nová studentka lycea, kam Juli chodí. Vypadá jako freak a na hlavě má velké tetování hada. Juli ji dostane přidělenou, aby ji provedla po škole a dohlédla na ni během učiva první měsíce, tedy stala se jakousi její kmotrou. Juli zprvu novou spolužačku nemá příliš v lásce, ale pak zjistí, že s jedinou Ksy se dá mluvit o tématu, které je celé Normalitě na obtíž – o vílách.


Německý trailer
 


Styl psaní


S knihou jsem se velmi dlouho trápila, je velmi pomalá, táhne se, nic pořádného se v ní neděje. To se alespoň mění v závěru, kdy je kniha plná akčních scén, zvratů.
Je vyprávěna v ich-formě z pohledu Juli.

Úplně jiný, nově vykonstruovaný svět s vílami, jejich tajemstvím, kouzli a věštěním. Vše zde funguje, je snadno pochopitelné, protože nové informace přicházejí postupně, jak se je dozvídá i naše hrdinka

Ne Juli, ale Ksy a její bratr jsou pro mne nejlepšími postavami z celé knihy. Scény s nimi jsem si užívala, možná právě proto, že se snažili zařadit do světa Normality, ale přesto zůstávali sví. Byli mi nejvíce sympatičtí.

Dále mne fascinuje postava dědy od Juli, je to taková „neviditelná“ osoba, občas je o ní zmínka a člověk vždy přemýšlí, kdo to je, než mu dojde, že to je náš v pozadí záhadný, nudný, nedominantní prarodič v pozadí.

 

PŘEČTI SI TAKÉ:

RECENZE: Krásné zítřky od Katherine Boo

RECENZE: Poznej skutečné hodnoty s knihou Osud

RECENZE: Deklarace Smrti

 


Obálka


Obálka se nese v chladných barvách, kterými je modrá, bílá a stříbrná. Doplňují je textury a brushe rostlin a květin i v zelených odstínech. Velkou část obálky pokrývá také rozpraskání symbolizující snad roztříštěnost světa? Všechny ty prasklinky září stříbrnou barvou a mezi nimi se nachází tučně bílé napsaný název knihy.


Obálka působí záhadně, nejednoznačně, a ačkoliv neobsahuje jedinou fotografii, umí zaujmout.

 

Za zrcadlem
(Foto: oficiální zdroj)

 


Ukázka


Školním autobusem jsem jet nemohla, řidič dává pozor na registraci a nechá nás vystoupit jen tam, kde jsme doma. Na lyceum chodí některé děti z velmi zámožných rodin a strach z únosu je velký.

Kdy mi netrpělivě řekla, že nemám nic vymýšlet a mám jet rovnou s ní. Je to tak jako tak daleko a jejich ulice se dá těžko najít.

Pořád jsem měla dojem, že porušuju všechna pravidla. Ale teď jsem se o to starala míň. Slova z článku ve vyhledávači se usadila v mých myšlenkách a nedala mi pokoj.


- strana 80, kapitola Modrý moped


Hodnocení knihy


Tématem mne kniha zaujala, je originální, (pro mne) jedinečná. Na druhou stranu jsem ji četla neuvěřitelně dlouhou dobu, protože jsem u knihy delší dobu sedět nevydržela. Řádky ubíhaly pomalu stejně jako děj. Alespoň ten konec se nakonec urychlil, něco se začalo pořádně dít a tak jsem mohla zvednout hodnocení.
Moje hodnocení: 5/10


Závěrečné shrnutí
Autor: Alina Bronski
Série: Za zrcadlem
Díl: 1. Za zrcadlem
Žánr: fantasy, dystopie
Vazba: pevná s přebalem
Počet stran: 272
Nakladatelství: CooBoo
Rok vydání: 2013
Přístupné: 12+
Moje hodnocení: 5/103 hlasů
Vaše hodnocení
 

Všechny blogerky a blogeři

  •